Sisukord
Päevakomm
Postimees
02.06.2015
Eesti Mälumäng Partei nimeks saab Isamaa? Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Raske õnnetuse põhjustas krooniline roolijoodik Igapäevasest rongisõidust sai kannatuste rada Eesti lühiuudised Tagakülg Täna algab Pihkvas kohtupidamine Kohvri üle Lastekaitsepäeval jagati tunnustust ja kinke Elron: meil ei olnud suuremat rongi liinile saata Reinsalu: oma toolist ma kinni ei hoia Ameerika vanemakoolitus osutus Eesti jaoks sobivaks Palts soovitab «poistel» tõmbuda tagaplaanile Majandus Noor ettevõtja toob oma mentori Eestisse Majanduse lühiuudised Disneyst on saanud Hollywoodi rahamasin Välismaa Vaidlus takistab USA luure tööd Cameron jonni ei jäta Välismaa lühiuudised Arvamus Jaak Jõerüüt: IRL kahe juhikandidaadiga mäekõrguste probleemide ees Rein Taagepera: nahk ja keel Urmas Sutrop: Reformierakonna liikmeskonnast Juhtkiri: Mis on pildil valesti? Jevgenia Värä: ilma eelarvamusteta Postimees 1928. aastal: segadus ülemistes sfäärides Kuus õlut või neli õlut – selles on küsimus Kultuur Hirmuga elades ei ole nüanssideks aega Sport Šarapova langes välja Spordi lühiuudised Rock loodab osaleda uues tugevas eurosarjas Koondis vajab kvaliteetseid mänge ja lisaraha Füüsilise ettevalmistuse treener: Venno on teinud suure arengu Euroopa jalgpallijuhid jätkavad mässu FIFA vastu Tallinn Puud vigastasid trolliliini ja pargis istunud naist Nõmmel varastati väligrill Tarbija Android uueneb mitmest küljest Tartu Lihaturg lõi haljendama linnapea eestvõttel Tänavaaugus ratta lõhkunu jäi valurahata Teadlased uurisid Tartumaa laste allergiaid Rannahooaeg algas Tartus päikeseliselt Võimlejad kogunevad suurele peole Vaba elu vee peal polegi mõeldamatu: igaüks võib kesklinna jõele kolida Kutsehariduskeskus peab taaskasutuslaata Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jevgenia Värä: ilma eelarvamusteta

2 min lugemist
Jevgenia Värä FOTO: Liis Treimann

Möödunud laupäeval toimus Narvas (eel)arvamusfestival. Nimes peitus kaks tähendust: Narva festival oli juba traditsioonilise Paide festivali eelüritus ja selle eesmärk oli lükata ümber eelarvamusi. Neist peamine on, et venekeelne publik ei tunne arvamusfestivali vastu erilist huvi.

Tõsi küll, vaatamata sellele, et ka Paide festivalil oli piisavalt palju kirglikke venekeelseid arutelusid, jäi see vene kogukonnas siiski suhteliselt vähetuntuks, välja arvatud ühiskondlikult aktiivsed inimesed, kelle igapäevane tegevus on seotud poliitikaga, ülikoolidega, ajakirjandusega või avalike suhetega. Nii et idee tuua festival Narva oli õhus.

Valdavalt venekeelne üritus piirdus seekord kuue arutelu ja nelja põhiteemaga. Väljakutsed, mis seisavad Eesti ja Venemaa ees tulevikus (seal domineerisid Venemaa kultuuritegelased Artemi Troitski ja räppar Vasja Oblomov); kas inimesele on võimalik luua inforuumi või loob inforuumi inimene ise (tähelepanu keskpunktis uus venekeelne telekanal ETV+); venekeelne haridus ja kodanikualgatus. Ja tuleb tunnistada, et ei arutelude sisus ja osalejate valikus ega publiku suhtumises ei olnud seal mingeid eelarvamusi.

Kahju aga, et rahvast oli vähevõitu. Lava ümber istus korraga 50–70 inimest, veel mitu pensionäri, vanemat lastega ja turisti kuulasid arutelu lava ümbritsevatel alleedel. Võimalik, et põhjuseks olid samal ajal Ida-Virumaal toimunud Jõhvi perelaat ja spordivõistlused. Võimalik, et ilus ilm ahvatles osa narvalasi linnast välja sõitma. Võimalik, et reklaami oleks pidanud olema rohkem, et Narvasse tuleksid ka pealinna, Tartu, Pärnu ja Peipsi-äärsed elanikud. Loodetavasti saab seda kõike parandada järgmistel aastatel, kui Narva eelfestivalist saab samasugune tore traditsioon nagu tema suurest Paide vennast.

Muud soovitused korraldajatele on aga täiesti ühesugused nii Paide kui ka Narva festivali puhul. Seni on arvamusfestivali teemade valik piirdunud enam-vähem poliitika, hariduse ja julgeolekuga, mis paratamatult tõrjub eemale neid inimesi, kes ei tunne mitte mingit huvi poliitika vastu.

Kuid kirglikud arutelud toimuvad ka valdkondades, mis jäävad tavainimese arusaamise järgi poliitikast väga kaugele. Näiteks on meil hästi palju aktiivseid vanemaid, kellel on oma nii eesti- kui ka venekeelsed võrgustikud, toredad algatused ja teravad probleemid. Meil on loomakaitsjad jne. Kui anda ka neile koht festivalilaval, võimalus oma arvamusi jagada ja kaasamõtlejaid leida, siis saaks arvamusfestivalist tõesti kogu rahva üritus.

Seotud lood
  01.06.2015 03.06.2015
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto