Sisukord
Päevakomm
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (2) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (2) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (2) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (4) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (9) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (9) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (5) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (1) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (3) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (2) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jevgenia Värä: ilma eelarvamusteta

2 min lugemist
Jevgenia Värä FOTO: Liis Treimann

Möödunud laupäeval toimus Narvas (eel)arvamusfestival. Nimes peitus kaks tähendust: Narva festival oli juba traditsioonilise Paide festivali eelüritus ja selle eesmärk oli lükata ümber eelarvamusi. Neist peamine on, et venekeelne publik ei tunne arvamusfestivali vastu erilist huvi.

Tõsi küll, vaatamata sellele, et ka Paide festivalil oli piisavalt palju kirglikke venekeelseid arutelusid, jäi see vene kogukonnas siiski suhteliselt vähetuntuks, välja arvatud ühiskondlikult aktiivsed inimesed, kelle igapäevane tegevus on seotud poliitikaga, ülikoolidega, ajakirjandusega või avalike suhetega. Nii et idee tuua festival Narva oli õhus.

Valdavalt venekeelne üritus piirdus seekord kuue arutelu ja nelja põhiteemaga. Väljakutsed, mis seisavad Eesti ja Venemaa ees tulevikus (seal domineerisid Venemaa kultuuritegelased Artemi Troitski ja räppar Vasja Oblomov); kas inimesele on võimalik luua inforuumi või loob inforuumi inimene ise (tähelepanu keskpunktis uus venekeelne telekanal ETV+); venekeelne haridus ja kodanikualgatus. Ja tuleb tunnistada, et ei arutelude sisus ja osalejate valikus ega publiku suhtumises ei olnud seal mingeid eelarvamusi.

Kahju aga, et rahvast oli vähevõitu. Lava ümber istus korraga 50–70 inimest, veel mitu pensionäri, vanemat lastega ja turisti kuulasid arutelu lava ümbritsevatel alleedel. Võimalik, et põhjuseks olid samal ajal Ida-Virumaal toimunud Jõhvi perelaat ja spordivõistlused. Võimalik, et ilus ilm ahvatles osa narvalasi linnast välja sõitma. Võimalik, et reklaami oleks pidanud olema rohkem, et Narvasse tuleksid ka pealinna, Tartu, Pärnu ja Peipsi-äärsed elanikud. Loodetavasti saab seda kõike parandada järgmistel aastatel, kui Narva eelfestivalist saab samasugune tore traditsioon nagu tema suurest Paide vennast.

Muud soovitused korraldajatele on aga täiesti ühesugused nii Paide kui ka Narva festivali puhul. Seni on arvamusfestivali teemade valik piirdunud enam-vähem poliitika, hariduse ja julgeolekuga, mis paratamatult tõrjub eemale neid inimesi, kes ei tunne mitte mingit huvi poliitika vastu.

Kuid kirglikud arutelud toimuvad ka valdkondades, mis jäävad tavainimese arusaamise järgi poliitikast väga kaugele. Näiteks on meil hästi palju aktiivseid vanemaid, kellel on oma nii eesti- kui ka venekeelsed võrgustikud, toredad algatused ja teravad probleemid. Meil on loomakaitsjad jne. Kui anda ka neile koht festivalilaval, võimalus oma arvamusi jagada ja kaasamõtlejaid leida, siis saaks arvamusfestivalist tõesti kogu rahva üritus.

Seotud lood
    19.02.2020 20.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto