Sisukord
Intervjuu
Postimees
03.06.2015
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Jüri Saar: Eestis võiks kaaluda liiklustapmise kuriteokoosseisu Pelletitehase sudu mürgitab võrokesi Esikülg 3.06 Mesilaste hukkumisi tingib peamiselt taimekaitsevahendite väärkasutus Blatter taandub FIFA juhi kohalt Tartu reformierakondlased tõstavad häält võimuleppe vastu Vabaerakond ja EKRE on kampaaniakulud tasunud Tallinna vanalinnas jooksid värvikirevad kontorirotid Eesti lühiuudised Majandus Katainen käis Eestis Junckeri plaani müümas Petturid kasutavad ära autode käibemaksu muudatust Majanduse lühiuudised Välismaa Välismaa lühiuudised Bērziņš läheb ajalukku idalembese rahvamehena Läti asub mängima presidendipokkerit Arvamus Vene ajakirjanik: suhtumine Putini režiimi muutub Juhtkiri: sõiduauto kui taparelv Madis Kalvet: Rahaga maailma tähelepanu ostmine Postimees 1859. aastal: aurolaew «lähhäb, et suits agga tagga». Hannes Luts: ühe rongisõidu tegelik hind Peeter Koppel: 33 aastat eksimusi Sport Spordi lühiuudised Kalju imeminut seljatas Flora Blatter taandub FIFA juhi kohalt Sepp Blatter taandub FIFA juhi kohalt Austraallased kutsusid Einaste suusatarkust jagama Jane Salumäe: aususest, dopingust ja ühest ammusest kripeldusest Tallinn Merepäevadel seilab eskaader Piritalt Vanasadamasse Tartu Kohvikud ja linn sõlmisid hea tava lepingu Tartu kesklinna kerkiva keskuse nurgakivi silinder saabus drooniga Turistid saavad käia kiiksuga kohtades Petersoni gümnaasium asub õpetama riigikaitset Küberpähkli võistluse võitsid Tartu noored Mäss oravate kantsis? Priit Pullerits: Võõraste võlu Vähki seljatav õde ei loobu oma tööst Soengumoes teeb sel kevadel ja suvel ilma nooruslikkus Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Vene ajakirjanik: suhtumine Putini režiimi muutub

5 min lugemist
Saša Sotnik FOTO: Erakogu

Opositsiooniline Vene ajakirjanik ja publitsist Saša Sotnik räägib intervjuus Taavi Minnikule, et vene ühiskonnale saab Putini režiimi pohmelusest väljatulek olema valulik, kuid vajalik, praegustele võimudele aga hukatuslik.

Tellijale

Putini režiimi esimesi samme oma võimu kindlustamisel oli vaba ja sõltumatu meedia tasalülitamine. Soovides vastu seista propagandarelvaks muudetud Vene massimeediale, pani Saša Sotnik kaks aastat tagasi aluse internetikanalile Sotnik TV, mille vaadatavus on pärast mulluseid Krimmi ja Ukraina sündmusi kiirelt kasvanud.

Kuidas sai alguse Sotnik TV?

Sotnik TV ei sündinud tühjale kohale. Enne seda tegelesin paar aastat poliitikateemalise videoprojektiga, mille käigus omandatud kogemus ühes tehnilise baasiga sai uue kanali aluseks. Tõsi, vaatajaskonna ligimeelitamisega tuli alustada nullist, aga see laienes küllaltki kiiresti ning nüüd on ainuüksi Youtube’is enam kui 45 000 tellijat. Kanali sisuga tegelevad kolm inimest: operaatorid-toimetajad Roman Pereverzev, Maria Orlovskaja ning mina, vaatajate alandlik teener Saša Sotnik.

Vahel kasutame vaatajatelt saadud eksklusiivmaterjali, millega saame ühtlasi tugevamat tagasisidet ja vastame rohkem rahvakanali nimele – lõppude lõpuks töötame vaatajate heaks ja eksisteerime tänu nende annetustele. Põhiosas on vaatajad Venemaalt, moodustades umbes 60 protsenti auditooriumist, nende järel arusaadavatel põhjustel ukrainlased, euroliidu, USA, Baltimaade, Kanada ja Skandinaavia elanikud. Kõlab ehk naljakalt, aga kanalit jälgib ka salapärane vaataja Põhja-Koreast.

Kuidas iseloomustaksite olukorda Venemaa meedias? Kui palju üldse vaba meediat alles on jäänud?

Paraku pole sõltumatust ajakirjandusest Venemaal alles jäänud sama hästi kui midagi. Ei saa vabaks nimetada isegi raadiojaama Ehho Moskvõ, mida kaua peeti viimaseks õhuaknakeseks meie tšekistliku käimla tuulutamiseks. Mõnes mõttes võib öelda, et konformism on võitnud. Kõik algas meedias peaaegu märkamatust enesetsensuurist, mis kiiresti kasvas üle pidevate keeldude, mustade nimekirjade, keelatud sõnade ning salajaste juhtnööride mängumaaks, mille nööre tõmmatakse presidendi administratsioonist.

Praegune Vene ajakirjandus kujutab endast koletislikku propagandamasinat, milles igaüks, kes kirjutab, filmib või räägib, on muutunud sõduriks, kes täidab oma ülemuse käsku ja teenib laiahaardelist ringkäendus süsteemi, mis on tihedalt läbi põimunud kuritegude ja valedega.

Kas teid, nagu paljusid teisigi inimesi Vene opositsioonis, ei väsita see pikk ja ebamäärane ootus, et midagi võiks paremaks muutuda?

Iga vili saab küpseks. Ei ole mõtet seda maast pealseid pidi välja tirida, kui juurt ei ole veel all. Aastatel 2011–2012 puhkes ulatuslik protestiliikumine vene intelligentsi ja loovinimeste seas. See oli määratud jääma rahumeelseks, kuid siis, nagu mulle tundus, oli võimalus võtta initsiatiiv ja sundida võime üle vaatama suhtumist riiki ja ühiskonda. Aga eriteenistused osutusid toona tugevamaks ja kavalamaks.

Protestiliikumine suruti maha, lõhestati piltlikult öeldes aatomiteks. Nüüdseks on opositsioon muutununud katlaks, mille kaane all midagi mulksub, keeb, pulbitseb. Ja see on Kremlile väga halb uudis, kuna selle konservipurgi sisu on võimatu kontrollida. Millal see katel lõhki lendab, ei tea keegi. Kuid lõhkeb ta kindlasti. Mis on oluline: ta lõhkeb ootamatult ja toob kaasa palju ohvreid mõlemal poolel.

02.06.2015 04.06.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto