Sisukord
Päevakomm
Postimees
03.06.2015
Eesti Horoskoop Mälumäng Palju õnne Dilbert Tagakülg Male Jüri Saar: Eestis võiks kaaluda liiklustapmise kuriteokoosseisu Pelletitehase sudu mürgitab võrokesi Esikülg 3.06 Mesilaste hukkumisi tingib peamiselt taimekaitsevahendite väärkasutus Blatter taandub FIFA juhi kohalt Tartu reformierakondlased tõstavad häält võimuleppe vastu Vabaerakond ja EKRE on kampaaniakulud tasunud Tallinna vanalinnas jooksid värvikirevad kontorirotid Eesti lühiuudised Majandus Katainen käis Eestis Junckeri plaani müümas Petturid kasutavad ära autode käibemaksu muudatust Majanduse lühiuudised Välismaa Välismaa lühiuudised Bērziņš läheb ajalukku idalembese rahvamehena Läti asub mängima presidendipokkerit Arvamus Vene ajakirjanik: suhtumine Putini režiimi muutub Juhtkiri: sõiduauto kui taparelv Madis Kalvet: Rahaga maailma tähelepanu ostmine Postimees 1859. aastal: aurolaew «lähhäb, et suits agga tagga». Hannes Luts: ühe rongisõidu tegelik hind Peeter Koppel: 33 aastat eksimusi Sport Spordi lühiuudised Kalju imeminut seljatas Flora Blatter taandub FIFA juhi kohalt Sepp Blatter taandub FIFA juhi kohalt Austraallased kutsusid Einaste suusatarkust jagama Jane Salumäe: aususest, dopingust ja ühest ammusest kripeldusest Tallinn Merepäevadel seilab eskaader Piritalt Vanasadamasse Tartu Kohvikud ja linn sõlmisid hea tava lepingu Tartu kesklinna kerkiva keskuse nurgakivi silinder saabus drooniga Turistid saavad käia kiiksuga kohtades Petersoni gümnaasium asub õpetama riigikaitset Küberpähkli võistluse võitsid Tartu noored Mäss oravate kantsis? Priit Pullerits: Võõraste võlu Vähki seljatav õde ei loobu oma tööst Soengumoes teeb sel kevadel ja suvel ilma nooruslikkus Meelelahutus Koomiks Sudoku

Madis Kalvet: Rahaga maailma tähelepanu ostmine

2 min lugemist
Madis Kalvet. FOTO: Toomas Tatar

Eelmisel nädalal šokeeris spordimaailma teade, et FBI palvel vahistati mitmed Rahvusvahelise Jalgpalliliidu (FIFA) kõrged ametnikud. Asja juures on kõige kurvem ehk see, et kokkuvõttes ei tulnud ju selline asi kellelegi üllatusena. Jutud korrumpeerunud FIFA ametnikest on meedias tiirelnud varemgi.

Kuna erinevaid paljastavaid materjale tuleb pidevalt päevavalgele, siis on praegu raske hinnata, kes võiks veel olla süüdi ning millega see kõik lõpeb.

FIFA kongress langetas eelmisel nädalal mõneski mõttes vastuolulise, kuid jalgpallimaailmas valitsevat olukorda arvesse võttes igati loogilise otsuse ning valis viiendat korda presidendiks Sepp Blatteri. Eile teatas Blatter aga tagasiastumisest.

Blatteri tooli kangutas Euroopa Jalgpalliliit (UEFA) eesotsas nende presidendi Michel Platiniga. Samas lõppes kõik hoopiski nii, et Platini kodumaa Prantsusmaa hääletas ka valimistel lõpuks Blatteri poolt. Ka MMi boikoteerimisest eurooplaste poolt pole mõtet rääkida, kuna ka Vanas Maailmas on olemas senise korra kindel toetajaskond. Riikidest on praeguse olukorraga kõige rahulolematum Inglismaa, kes sooviks loomulikult ise kõiki suuri asju otsustada. FIFAs on aga igal riigil üks hääl ning nii ei õnnestu neil kuidagi teistele oma soove peale suruda, eelkõige teeb selle nende jaoks raskeks nende enda üleolev suhtumine.

Erinevalt teistest pallimängualadest on jalgpall üle maailma olukorras, kus katusorganisatsioonilt saadakse ülisuurt rahalist tuge oma ala edendamiseks.

Kuigi valdav osa on olnud Blatteri tegevusega rahul, ei saa loomulikult rahul olla korruptsiooniga. Samas ongi praegune korruptsioonijuhtum tulnud justkui jalgpalli ülemaailmsest võimsusest. Raha abil üritavad väiksemate traditsioonidega jalgpalliriigid näidata maailmale ja eelkõige Euroopale, et ka nemad on võimsad.

Eelkõige ongi praegusest skandaalist tähelepanu saanud suurturniiride korraldusõiguse andmisega seotud korruptsioon. Uurimine käib seoses 2018. aastaks Venemaale ning 2022. aastaks Katarile antud MMiga. Selgunud on, et näiteks tänu altkäemaksudele jõudis MM 2010. aastal ka Lõuna-Aafrika Vabariiki. Siinkohal võibki tagasi pöörduda eelmise lõigu juurde ehk arvestades jalgpalli mõju ja MMi meeletut populaarsust, siis see ongi koht, kus näidata maailmale ja eelkõige suure jalgpalli keskuseks olevale Euroopale oma võimsust. Kui seni saigi niimoodi rahaga maailma tähelepanu osta, siis käimasolevad uurimised peaksid tulevikus sellised olukorrad välistama. Kindlasti on vaja muudatusi ka FIFA enda sees ja tõenäoliselt midagi ka muutub. Ühes võib siiski kindel olla: jalgpalli MM ei kao kuhugi, kuna nõudlus selle järele on meeletu!

Seotud lood
02.06.2015 04.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto