Pelletitehase sudu mürgitab võrokesi

Ehkki sudu on keeruline pildile saada, õnnestus see Varese küla elanikul Arvi Laanejõel.

FOTO: Erakogu

Võrumaale Sõmerpalu valda Varese külla kerkinud Baltimaade suurim puidugraanulitehas peletab inimesed kodust minema, tekitab astmahoogusid ja ajas koera oksele. Samas sai keskkonnaamet tehasest teada alles siis, kui ehitus juba käis.

See ei ole tõepoolest väike tehas – tootmisvõimsuseks on planeeritud veerand miljonit tonni pelleteid aastas, seejuures vooriks kohale 600 000 tihumeetrit puitu. Tehase territooriumil kõrguvad võimsad saepurumäed ja juba praegu sõidavad suured veokid palgikoormatega peaaegu katkematu jadana tehasesse sisse-välja.

Graanul Investi tütarfirma Osula Graanul annab praeguses käivitamisjärgus tööd 33 inimesele ja on seega kohapeal väga oluline tööandja. Samas tekitab küsimusi see, kuidas rajati 21. sajandi Eesti Vabariiki suur tehas nii, et sellest polnud teadlikud lähikonna rohkem kui kümmekonna talu elanikud. Et otse pensionäri aia taha hakkab kerkima röögatu tootmiskompleks, ilma et keegi tuleks enne ehituse algust õue peale ja ütleks: memmeke, me teeme siia ühe graanulitehase, mis sa arvad sellest?

Tagasi üles