Sisukord
Juhtkiri
Postimees
05.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eestlased jätavad teadmatusest Austraaliasse tuhandeid dollareid Palju õnne Tallinki sisejuurdlus tuvastas Madisoni süü Sander Kilk töötas vangivalvurina Eesti — riik, kus sureb kõige rohkem narkomaane (1) Ameeriklaste abiga rohkem NATO nägu Tagakülg Pättide liitumise tagamaid asub uurima uus aukohus Tsahkna näeb skandaalis rünnakut enda vastu IRList välja heidetute süüdimõistmised Tähtsaim kõigepealt Venemaa järjekordne impordikeeld kalatööstust upakile ei löö Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Venemaa järjekordne impordikeeld kalatööstust upakile ei löö Eesti Raudtee pidurdab põhja-lõuna suunalist kaubavedu Välismaa MERS peletab Koreast turiste Pinged lahvatasid taas Laevaõnnetuse ohvrite otsingud jätkuvad Välismaa lühiuudised Prantsuse sõdurite kuritarvitused tõid kaasa ka ÜRO uurimise Tšerkessid ootavad, et nende kannatusi mõistetaks Arvamus Henrik Roonemaa: tühja paagi tasu Eesti õpetaja Belgia koolis: üksnes inglise keelele tänapäeval loota ei saa Rein Veidemann: küsimus eesti eliidist Juhtkiri: kriminaalne poliitika Päeva Karikatuur Kultuur Mis toimus 27 tundi enne esietendust? Elu nagu kunstiteos Matti Miliust meenutavad Sport Balkani riike ähvardatakse EMilt kõrvale jätta Spordi lühiuudised Kuulsat jooksutreenerit seostatakse dopinguga Tippsportlased peavad öiseid võitlusi Tarbija Karm lähiajaloonurk Riia südalinnas MERS peletab Koreast turiste Tartu Eh, Matti, Matti … Panidki minema, jah? Palgamõrva tellimisega seotu sai linnapeaks Armulugu ulatus üle Soome lahe Tänav tuleb jälle ümber teha Rehvihunnik paneb ametnikke muretsema Kogukonnahoov ärkab taas ellu Manfred Danilovitš: arst ei saa kunagi öelda, et nüüd on töö valmis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: kriminaalne poliitika

2 min lugemist

Tapjad ja peksjad suure erakonna, valitsuspartei juhtimise küsimust otsustamas? Kahjuks ei ole see mingi süžee mõnest B-kategooria märulifilmist, vaid oli veel eile hommikul Eesti poliitikaelu reaalsus ning lähitulevik.

Õhtuks olukord mõnevõrra muutus, kuid mõnede kõige hullema minevikuga tegelaste kiire väljaviskamine parteist ei päästa enam suurt midagi – kahju on juba sündinud. IRLi eelseisev esimehe valimine sotsiaalminister Margus Tsahkna ja endise Eesti Panga nõukogu esimehe Jaan Männiku vahel on saanud peale suure räpase pleki.

IRL ei ole selle poolest muidugi erand, kurjategijaid on erakondadesse ennegi imbunud. Näiteks selgus 2007. aastal, et keskerakondlasest pealinna volikogu liige oli korduvalt kriminaalkorras karistatud ning valetas ka oma haridustaseme kohta. Kuid seekordne IRLi juhtum jahmatab oma mastaapsusega. Mitte üks ega kaks, vaid kümneid kriminaale tuuakse korraga parteisse.

Märkamata ei saa jätta ka laiemat pilti. Kui ka kuritegeliku minevikuga inimesed kõrvale jätta, on vahetult enne olulisi isikuvalimisi suure hulga uusliikmete IRLi toomine pigem muster kui erandnähtus. Sellisest võttest on IRLi puhul kõneldud korduvalt, ning ilmselt on põhjus, miks seda üha jälle ette tuleb, väga lihtne. Selline skeem on osutunud edukaks. Mitte aated ja põhimõtted, mitte valik hooliva või karmikäelisema konservatismi vahel, isegi mitte valik avatuma ja suletuma Eesti vahel, vaid lihtlabane poliittehnoloogia õigel hetkel vajaliku arvu häälte saavutamiseks. Selline on meie paremtsentristliku peavoolupartei siseelu tegelik nägu, ning selle peale ei ole kaugeltki mitte meeldiv vaadata.

On palju kõneldud vajadusest muuta Eesti erakondade sisemist elu demokraatlikumaks ja läbipaistvamaks, nii et otsuseid ei teeks mitte kitsas ring, vaid need sünniksid kõigile arusaadavalt ja oleksid rohkem läbi kaalutud. IRL sai valimistel lüüa ning nüüd tahavad uued esimehekandidaadid teda valijale lähemale tuua. Oh seda püha lihtsameelsust, kui tegelikus elus on tarvis alustada hoopis teisest kohast – kaitsta parteid selle eest, et seal ei kehtestuks kriminaalse seltskonna võim.

Aga võib-olla see kurjategijate maffia juba tõmbabki niite, ainult et avalikkus ei ole seda piisava tähelepanuga osanud jälgida ning luubi alla võtta? On kurioosne, et IRL on avalikkusele alati üritanud jätta endast muljet kui seltskond, kes asub kuritegevusevastase võitluse eesliinil. Tema siseministrid on tuntud karmi retoorikaga võitluses kuritegevuse ja korruptsiooniga. Kui kogu seda energiat oleks vaid rakendatud partei enda sisemiseks puhastamiseks, võiksime täna hoopis teist juttu rääkida.

Seotud lood
04.06.2015 06.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto