Sisukord
Tänane leht
Postimees
05.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Eestlased jätavad teadmatusest Austraaliasse tuhandeid dollareid Palju õnne Tallinki sisejuurdlus tuvastas Madisoni süü Sander Kilk töötas vangivalvurina Eesti — riik, kus sureb kõige rohkem narkomaane (1) Ameeriklaste abiga rohkem NATO nägu Tagakülg Pättide liitumise tagamaid asub uurima uus aukohus Tsahkna näeb skandaalis rünnakut enda vastu IRList välja heidetute süüdimõistmised Tähtsaim kõigepealt Venemaa järjekordne impordikeeld kalatööstust upakile ei löö Eesti lühiuudised Majandus Majanduse lühiuudised Venemaa järjekordne impordikeeld kalatööstust upakile ei löö Eesti Raudtee pidurdab põhja-lõuna suunalist kaubavedu Välismaa MERS peletab Koreast turiste Pinged lahvatasid taas Laevaõnnetuse ohvrite otsingud jätkuvad Välismaa lühiuudised Prantsuse sõdurite kuritarvitused tõid kaasa ka ÜRO uurimise Tšerkessid ootavad, et nende kannatusi mõistetaks Arvamus Henrik Roonemaa: tühja paagi tasu Eesti õpetaja Belgia koolis: üksnes inglise keelele tänapäeval loota ei saa Rein Veidemann: küsimus eesti eliidist Juhtkiri: kriminaalne poliitika Päeva Karikatuur Kultuur Mis toimus 27 tundi enne esietendust? Elu nagu kunstiteos Matti Miliust meenutavad Sport Balkani riike ähvardatakse EMilt kõrvale jätta Spordi lühiuudised Kuulsat jooksutreenerit seostatakse dopinguga Tippsportlased peavad öiseid võitlusi Tarbija Karm lähiajaloonurk Riia südalinnas MERS peletab Koreast turiste Tartu Eh, Matti, Matti … Panidki minema, jah? Palgamõrva tellimisega seotu sai linnapeaks Armulugu ulatus üle Soome lahe Tänav tuleb jälle ümber teha Rehvihunnik paneb ametnikke muretsema Kogukonnahoov ärkab taas ellu Manfred Danilovitš: arst ei saa kunagi öelda, et nüüd on töö valmis Meelelahutus Koomiks Sudoku

Matti Miliust meenutavad

3 min lugemist
Tellijale Tellijale

Kui ma 1970. aastail Mattit kohtasin, siis veidi kartsin seda mööda Tallinna või Tartut tormlevat, higi ja sülge pritsivat veidrikku, keda saatis perioodiliselt kõlav, võimas homeeriline naer. Siis aga kiitsid Moskva avangardistid, kellest nüüdseks on saanud maailmakuulsad tegijad, nagu näiteks Ilja Kabakov, Eesti kollektsionääri, kellele nad olid lahkelt oma töid kinkinud. Tegelikult oligi Matti ainuke kollektsionäär, kes lisaks eesti kunstile kogus rahvusvahelist: vene, läti, leedu, valgevene, ukraina, gruusia, armeenia ja soome kunsti. See on praeguseks maiuspala Tartu Kunstimuuseumile, kellele Matti viimasel kümnendil osa oma kogust andis, aga ka mitmetele erakogujatele nii Eestis kui Lätis.

Minagi lasin Matti lõpuks sisse oma ateljee uksest, ja nagu ta hiljem väitis, oli ta mult saanud aastate jooksul 300 teost! Ta võiks olla Guinnessi rekordite raamatus kui maailma suurima ilma rahata saadud kunstikogu omanik. Tuleb aga tunnistada, et uuel sajandil, kui Mattil tekkis raha, ostis ta ka minult mõne teose. Raha ta ei osanud hoida, tõmbas selle raamatute, pidustuste, naiste ja seikluste peale sirgu, sõites näiteks Tartust Riiga taksoga. Ta oli intensiivne, nägin ükskord, kuidas ta isegi kepiga kiiresti üle Vabaduse väljaku tormas, raamatuid pungil kärukott taga veeremas. Töid oli tal nii palju, et ei osanud lõpuks neid enam säilitada nii, nagu vaja: hea, et andis üle neile, kes seda korralikult teevad.

04.06.2015 06.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto