Ka Marko on koolis ränga kiusamise ohver olnud ja mäletab seda liigagi hästi. Hilisemas elus on teda tabanud tagasilöögid nii õppimises kui ka äritegevuses. Kõik see võib olla tema psüühikasse jälje jätnud.
Tiina (45) ema haigestus skisofreeniasse 35 aasta eest, mil sellest haigusest rääkimine oli ühiskonnas tabu. Mine võta kinni, mis raske haiguse põhjustas, kuid soodustavateks asjaoludeks oli kindlasti pere purunemine ja vajadus kolm last üksi üles kasvatada.
Tiina ema elab otsekui teises reaalsuses – ta mõtleb välja lugusid, pidades ennast vahel näiteks mõne kuulsa inimese leseks, siis jälle filmistaariks. Kui ta võtab rohtusid, on haigus kontrolli all, aga kui jätab need mõnda aega võtmata, hakkab ta jälle asju ette kujutama.
«Kui ta ennast ravib, on lihtsalt üks tore lustakas vanainimene, kes ei häiri kedagi, aga kui jätab ravi katki, siis võib muutuda ka tigedaks vanainimeseks, kes küll kellelegi kurja ei tee, kuid on lähedastele väga kurnav,» räägib tütar.
Tiina mäletab seda süü- ja häbitunnet, mis tabas teda kümneaastase lapsena, kui tema ema haigeks jäi. Eliitkoolis käiv tüdruk ei julgenud kellelegi oma murest piiksatadagi ja ega temast oleks ka aru saadud.
«See selgitamata olukord, mis tekib lapses või noorukis seoses lähedase täiskasvanu haigestumisega, võib tekitada temas tohutut viha ning põlgust. Minuga just nii juhtus. Mõistmine sai alguse minu enese emaks saamisega, ehkki see ei ole olnud kerge teekond,» selgitab skisofreeniahaige naise tütar.