N, 1.06.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Saakašvili teeb Odessast Gruusiat

Facebook Twitter
Comments
Ukraina riigipea Petro Porošenko (vasakul) ja tema ülikoolikaaslasest Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili Odessas.
Ukraina riigipea Petro Porošenko (vasakul) ja tema ülikoolikaaslasest Gruusia ekspresident Mihheil Saakašvili Odessas. Foto: SCANPIX

Gruusiale kõige sarnasema Ukraina regiooni, Odessa oblasti kuberneriks saanud Gruusia endisest presidendist Mihhail Saakašvilist võib ideaalsete tingimuste kokkulangemisel saada koguni Ukraina peaminister. Euroopa lähiajaloo poliitikas oleks sel juhul tegemist omapärase pretsedendiga.

Ukraina presidendi Petro Porošenko hea sõbra ja ülikoolikaaslase Saakašvili üle on pidevalt spekuleeritud, et ilmselt võtab ta varem või hiljem Kiievis vastu mõne kõrge riikliku ameti. Seda enam, et Ukraina uue võimu heaks töötavad juba paljud Saakašvili-aegse Gruusia kõrgemad ametnikud ning naasmine Gruusia poliitikasse on Saakašvili jaoks praegu keeruline arvukate tema vastu algatatud kriminaalasjade tõttu.

Ukraina meedia andmetel pakuti alates möödunud sügisest pidevalt Kiievis elanud Saakašvilile juba siis Ukraina asepeaministri kohta ning hiljem veel riikliku korruptsioonivastase võitluse büroo juhi ametit. Esimesest kohast ta ilmselt loobus, kuna asepeaministril pole Ukrainas kuigivõrd volitusi, aga juhtida korruptsioonivastast võitlust tänapäeva Ukrainas tähendab kindlat poliitilist enesetappu. Korruptsiooni isegi kuigivõrd võita on Ukrainas praegu peaaegu võimatu. Või nagu ütles Kiievi tuntud poliittehnoloog Tarass Berezovski: «Ükskõik, kes selle ülesandega (korruptsioonivastase võitlusega – J. P.) tegelema hakkab, muutub (poliitiliseks) laibaks või siis veel üheks väga rikkaks inimeseks Forbesi nimekirjas.»

Facebook Twitter
Comments
Tagasi üles