Sisukord
Arvamus
Postimees
08.06.2015
Eesti Mälumäng Dilbert Male Horoskoop Palju õnne Paljudel laagritel juba ootenimekiri Lapsi ootab laagrisuvi Tagakülg Suurkogu kohal vana Isamaa vaim Õnnetuse teletorni juures võis põhjustada töötaja eksimus Rail Balticu juhtkomitee loobuks Harjumaal idapoolsest trassivariandist Pentus-Rosimannus: laps ei peaks topeltkodakondsusest lahti ütlema Eesti lühiuudised Punased bokserid välkusid Rakveres Esikülg 8.06 Noored tahavad õppida arstiks ja ehitajaks Majandus Sõõrumaa kavatseb lennujaama turvamise G4Silt üle võtta Majanduse lühiuudised Välismaa Välismaa lühiuudised Saakašvili teeb Odessast Gruusiat Soome kaitseminister lubab NATOsse astumist vaagida Türgi otsustas tuleviku üle Arvamus Juhan Mellik: miks põlgan Facebooki Mari Kalma: kuhu kadus mõtlemine? Juhtkiri: loodusseadused poliitikas Postimees 1933. aastal: Kärstna metsapaanama tegelased kohtus Ahto Lobjakas: antibiootikumid rotimürgiga Elvira Tulvik: aeg vaadata üle tubakaaktsiisi regulatsioon Rait Kondor: ühistupangandus täidab pankadest jäänud auku Kultuur Otto Dixi kole kunst Punkarrotist Pärdini, Metsatöllust Senecani Sport Williams võitis 20. suure slämmi tiitli, Wawrinka purustas Djokovici unistuse Spordi lühiuudised Trahvid, intriigid ja Asmeri krõbedad sõnad MSN unustas raske aasta ja tõusis troonile Vassiljevi kerge vigastus ja küsimärgid keskkaitses Vehklejad ei suutnud särada, ent paanikaks pole põhjust Tartu Tartus koolitatakse taas Ukraina armee meedikuid Kesklinna jõekaldale kerkib kolm kohvikut Maksumaksjate arvu kahanemine maksab Tartule kuni 6 miljonit eurot aastas Kergejõustiklaste koorekiht võistleb Tartu publiku ees Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Rait Kondor: ühistupangandus täidab pankadest jäänud auku

2 min lugemist
Rait Kondor FOTO: Erakogu

Panganduses on erakordsed ajad: kommertspangad ei taha eestimaalaste raha, Tallinn kulutab tänavate ja lasteaedade raha munitsipaalpangale, liigkasuvõtjad kiirlaenuärist teenivad hoiustajate lihtsameelsuselt hiigelkasumeid. Selge, et hoiustajad otsivad võimalusi jalgadega hääletada.

Tellijale

Üha suurem huvi hoiu-laenuühistute vastu nõuab nende põhjalikumat lahtimõtestamist ning Postimehe artikkel (Tõnis Oja, „Hoiu-laenuühistu hoius on riskantne“, PM 01.06) ühistute riskidest oli hea algus. Õige üldpildi huvides tuleb seda siiski oluliselt laiendada. Ühistulise finantsteenuse turumaht on praegu küll väike, kuid olulisim küsimus on, miks on see pelgalt aastaga kahekordistunud.

Tavaliselt võtab pank raha hoiule ning seda välja laenates teenib tulu nii endale kui ka hoiustajale. Praegu teevad suurpangad aga kõik, et eestimaalased ei tooks neile raha hoiule. Eraisikute tähtajalistel ja kogumishoiustel seisab üle 2,1 miljardi euro, pangad ei suuda seda kõike välja laenata. Seisev raha on aga pangale kulu, nii nöögitaksegi «inimest tänavalt» null-intressiga ning üritatakse oma tulu kokku korjata hoopis teenustasudelt. Praegu moodustavad need juba u 40% kommertspankade kasumist.

Nii on igati loomulik, et tekib nõudlus paremate hoiustamis- ja laenamisteenuste järele. Üha enam inimesi pole nõus andma oma vaevaga kogutud sääste pankadele, kes viivad hoiustajale sentigi maksmata sadu miljoneid kasumina välismaale.

Ühistute eraisikule makstav intress on küll tulumaksustatud, kuid sellegipoolest jääb hoiuse tootlus kommertspanga omast suurusjärgu võrra kõrgemaks. Oletame, et kavatsete kolme aasta pärast pensionile minna ning soovite selleks panna kõrvale ajapikku kogutud 5000 eurot. Kui annate selle raha suure Skandinaavia panga käsutusse, saate kolme aasta pärast 5000 eurot, ei sentigi tasu raha kinnihoidmise ega kasutamise eest. Hoiu-laenuühistust saate samadel tingimustel tagasi üle 5700 euro.

06.06.2015 09.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto