Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Türgi otsustas tuleviku üle

Reedel Diyarbakıris toimunud plahvatuses vigastada saanu eile valimas. FOTO: SCANPIX

2002. aastast Türgis kõik presidendi-, parlamendi- ja kohalikud valimised võitnud Õigluse ja Arengu Partei (AKP) kogus enim hääli ka eilsetel üldvalimistel. Erakond ei saavutanud aga rahvuslikus suur­assamblees ehk parlamendis põhiseaduse muutmiseks vajaliku kolmeviiendikulist super­enamust ning jäi ilma ka üksi valitsemiseks vajalikust enamusest, selgus esialgsetest valimistulemustest.

Tellijale Tellijale

Konservatiivsest moslemist valijale toetuva AKP eesmärk oli kindlustada parlamendi 550 kohast 330, mis võimaldanuks võimuparteil korraldada referendumi põhiseaduse muutmiseks. Nimelt on riigi presidendist AKP asutaja ja tegeliku liidri Recep Tayyip Erdoğani eesmärk muuta Türgi põhiseadust nii, et seni suuresti esindusfunktsiooni täitva presidendi volitused tugevneksid parlamendi arvelt.

Kui loetud oli üle 97 protsendi häältest, oli AKP toetus 41 protsenti. AKP-le järgnesid suurim opositsioonierakond Türgi Vabariiklik Partei (CHP) 25 ja Türgi Rahvuslik Partei (MHP) 16 protsendiga. Otsustavaks sai aga kurdimeelse Rahvademokraatliku Partei (HDP) tulemus. Esimest korda valimistel osalenud erakond ületas kümneprotsendilise valimiskünnise, kogudes 12 protsenti häältest ning saab parlamendis ligi 80 kohta.

06.06.2015 09.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto