Sisukord
Välismaa
Tänane leht
09.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus Esikülg 8. juuni Valitsus kujundab põgenike suhtes seisukoha Eesti lühiuudised Tsahkna otsib IRLile uut peasekretäri Kohvri süüasi naaseb Moskvasse Piinlik lugu riigi autopargiga Põlevkivi võib idavirumaalased haigeks teha Tallinnas hukkus tulekahjus kolm inimest Moskva tippekspert: NATO ja Venemaa kõnnivad Baltimaades ohtlikul pinnal Mihkelson: Lukjanov pole NATO-Vene aluslepet hoolikalt lugenud Majandus Majanduse lühiuudised Alampalga kõnelustel kokkuleppele ei jõutud Väikelinnade ettevõtted jäävad elektrita Välismaa Moskva tippekspert: NATO ja Venemaa kõnnivad Baltimaades ohtlikul pinnal Uuring: Rootsis avalduvad radikaalse islami varjuküljed (1) G7 on valmis karmistama sanktsioone Venemaa vastu Sotsiaaldemokraatide immigratsioonipoliitika Erdoğani parteil läheb valitsuse moodustamine keeruliseks Mihkelson: Lukjanov pole NATO-Vene aluslepet hoolikalt lugenud Välismaa lühiuudised Esimesed moslemid tulid Rootsi Eestist ja Soomest Arvamus Leon Jankelevitsh: apteekritele rohkem tähelepanu Erik Puura: põlevkivitööstuse mõjusid on uuritud vähe Vambola Paavo: ühistransporti viib edasi kvaliteet Juhtkiri: riik rendib uusi autosid parklatesse seisma? Postimees 1929. aastal: Venemaal puudub liha ja leib Aarne Seppel: 100-protsendiline digitaalne kirjaoskus Päeva karikatuur Kultuur Poeetiline üldistus ajast ja ootustest Sport Suvised välistreenerid toovad korvpalli uut hingamist Spordi lühiuudised Maailma parim pikamaajooksja Mo Farah on alaliidu uurimise all Tallinn Tallinnas levib eriti nakkav viirus Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus Tallinnas kaob kohati soe vesi Uus e-õpilaspilet lubab ka bussi Tarbija Asjade internet tungib tõepoolest kõikjale Tartu Kasemetsa kallistajad vs. kinnisvarakuningad Hooldekodu rajajad kohtasid Supilinnas vastuseisu Kajakamamma ähvardab möödujaid Hõivajad kolisid teise Tõnissoni majja Pimedas näib portsjon suurem ja jutt on julgem Kunstitudengid näitavad võimet hakkama saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

G7 on valmis karmistama sanktsioone Venemaa vastu

2 min lugemist
Saksa kantsler Angela Merkel ja USA president Barack Obama Baierimaal G7 kohtumisel. FOTO: SCANPIX

Maailma juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 juhid hoiatasid eile Venemaad, et on valmis Moskva suhtes seoses Ukraina konfliktiga kehtestatud sanktsioone karmistama, sest vägivalla ägenemine Ida-Ukrainas võib tähendada relvarahu kokkuvarisemist.

Tippkohtumisel märgiti, et sanktsioone ollakse valmis leevendama, kui relvarahulepe täielikult jõustatakse. Samas ollakse valmis täiendavateks karistusmeetmeteks, kui Venemaa teod seda nõuavad.

Ida-Ukrainas on 12. veebruaril sõlmitud Minski relvarahuleppe rikkumised viimase nädala jooksul sagenenud. Kiiev teatas eelmisel nädalal pealetungi tõrjumisest Marjinkale.

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak ütles eile, et Donetski ja Luganski oblastisse on koodantud Venemaa ja separatistide 42 500-pealine väegrupeering, mille käsutuses on 556 tanki.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov väitis aga eile, et Kiiev üritas G7 kohtumise ajal Donbassi olukorda tugevalt üle dramatiseerida. Ta süüdistas Ukraina valitsust Minski lepete rikkumises ja soovis Venemaa-vastaseid sanktsioone selle abil üleval hoida.

Ameerika Ühendriikide president Barack Obama leidis aga, et Venemaa president Vladimir Putin peab otsustama, kas soovib oma jäärapäises ihas taastada Nõukogude impeeriumi hiilgust ja hävitada Vene majanduse.

G7-sse kuuluvad Suurbritannia, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan ja Ameerika Ühendriigid. Ühendusse kuulus varem ka Venemaa ning siis oli tegemist G8-ga. Nüüd toimus juba kolmas kohtumine, kus Moskva ei osalenud – Venemaa heideti klubist välja pärast Krimmi annekteerimist eelmise aasta märtsis. Kohtumisele olid kutsutud aga islamistidega võitlevate Iraagi ja Nigeeria esindajad.

Kaks päeva kestnud tippkohtumisel arutati muuhulgas nii Liibüa kriisi, võitlust niinimetatud Islamiriigi äärmuslastega kui ka kasvuhoonegaaside väljalaske piiramist. Saksamaa kantsler Angela Merkel kinnitas, et tippkohtumisel jõuti kokkuleppele, et maailm peaks sajandivahetuseks lõpetama fossiilkütuste kasutamise.

Obama sõnul jõuti kokkuleppele ka Kreeka abistamises reformide elluviimisel ning maksujõuetuse vältimisel. «Kreeklased peavad langetama raskeid otsuseid, mis on pikas perspektiivis kasulikud,» lausus ta.

G7 liidrid avaldasid toetust niinimetatud pühasõdalastega võitleva Iraagi ja Nigeeria valitsustele, kinnitades pühendumust sunniidi äärmusrühmituse Islamiriik (IS) alistamisele.

Lääs on kehtestanud Venemaale Krimmi annekteerimise, Ida-Ukrainas separatistliku konflikti õhutamise ja selles osalemise eest sanktsioonid. Venemaa on vastanud toidukaupade impordikeeluga Euroopa Liidu liikmesriikidest. 

Seotud lood
08.06.2015 10.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto