G7 on valmis karmistama sanktsioone Venemaa vastu

Saksa kantsler Angela Merkel ja USA president Barack Obama Baierimaal G7 kohtumisel. FOTO: SCANPIX

Maailma juhtivate tööstusriikide ühenduse G7 juhid hoiatasid eile Venemaad, et on valmis Moskva suhtes seoses Ukraina konfliktiga kehtestatud sanktsioone karmistama, sest vägivalla ägenemine Ida-Ukrainas võib tähendada relvarahu kokkuvarisemist.

Tippkohtumisel märgiti, et sanktsioone ollakse valmis leevendama, kui relvarahulepe täielikult jõustatakse. Samas ollakse valmis täiendavateks karistusmeetmeteks, kui Venemaa teod seda nõuavad.

Ida-Ukrainas on 12. veebruaril sõlmitud Minski relvarahuleppe rikkumised viimase nädala jooksul sagenenud. Kiiev teatas eelmisel nädalal pealetungi tõrjumisest Marjinkale.

Ukraina kaitseminister Stepan Poltorak ütles eile, et Donetski ja Luganski oblastisse on koodantud Venemaa ja separatistide 42 500-pealine väegrupeering, mille käsutuses on 556 tanki.

Venemaa välisminister Sergei Lavrov väitis aga eile, et Kiiev üritas G7 kohtumise ajal Donbassi olukorda tugevalt üle dramatiseerida. Ta süüdistas Ukraina valitsust Minski lepete rikkumises ja soovis Venemaa-vastaseid sanktsioone selle abil üleval hoida.

Ameerika Ühendriikide president Barack Obama leidis aga, et Venemaa president Vladimir Putin peab otsustama, kas soovib oma jäärapäises ihas taastada Nõukogude impeeriumi hiilgust ja hävitada Vene majanduse.

G7-sse kuuluvad Suurbritannia, Kanada, Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia, Jaapan ja Ameerika Ühendriigid. Ühendusse kuulus varem ka Venemaa ning siis oli tegemist G8-ga. Nüüd toimus juba kolmas kohtumine, kus Moskva ei osalenud – Venemaa heideti klubist välja pärast Krimmi annekteerimist eelmise aasta märtsis. Kohtumisele olid kutsutud aga islamistidega võitlevate Iraagi ja Nigeeria esindajad.

Kaks päeva kestnud tippkohtumisel arutati muuhulgas nii Liibüa kriisi, võitlust niinimetatud Islamiriigi äärmuslastega kui ka kasvuhoonegaaside väljalaske piiramist. Saksamaa kantsler Angela Merkel kinnitas, et tippkohtumisel jõuti kokkuleppele, et maailm peaks sajandivahetuseks lõpetama fossiilkütuste kasutamise.

Obama sõnul jõuti kokkuleppele ka Kreeka abistamises reformide elluviimisel ning maksujõuetuse vältimisel. «Kreeklased peavad langetama raskeid otsuseid, mis on pikas perspektiivis kasulikud,» lausus ta.

G7 liidrid avaldasid toetust niinimetatud pühasõdalastega võitleva Iraagi ja Nigeeria valitsustele, kinnitades pühendumust sunniidi äärmusrühmituse Islamiriik (IS) alistamisele.

Lääs on kehtestanud Venemaale Krimmi annekteerimise, Ida-Ukrainas separatistliku konflikti õhutamise ja selles osalemise eest sanktsioonid. Venemaa on vastanud toidukaupade impordikeeluga Euroopa Liidu liikmesriikidest. 

Seotud lood
08.06.2015 10.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto