Sisukord
Välismaa
Tänane leht
09.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus Esikülg 8. juuni Valitsus kujundab põgenike suhtes seisukoha Eesti lühiuudised Tsahkna otsib IRLile uut peasekretäri Kohvri süüasi naaseb Moskvasse Piinlik lugu riigi autopargiga Põlevkivi võib idavirumaalased haigeks teha Tallinnas hukkus tulekahjus kolm inimest Moskva tippekspert: NATO ja Venemaa kõnnivad Baltimaades ohtlikul pinnal Mihkelson: Lukjanov pole NATO-Vene aluslepet hoolikalt lugenud Majandus Majanduse lühiuudised Alampalga kõnelustel kokkuleppele ei jõutud Väikelinnade ettevõtted jäävad elektrita Välismaa Moskva tippekspert: NATO ja Venemaa kõnnivad Baltimaades ohtlikul pinnal Uuring: Rootsis avalduvad radikaalse islami varjuküljed (1) G7 on valmis karmistama sanktsioone Venemaa vastu Sotsiaaldemokraatide immigratsioonipoliitika Erdoğani parteil läheb valitsuse moodustamine keeruliseks Mihkelson: Lukjanov pole NATO-Vene aluslepet hoolikalt lugenud Välismaa lühiuudised Esimesed moslemid tulid Rootsi Eestist ja Soomest Arvamus Leon Jankelevitsh: apteekritele rohkem tähelepanu Erik Puura: põlevkivitööstuse mõjusid on uuritud vähe Vambola Paavo: ühistransporti viib edasi kvaliteet Juhtkiri: riik rendib uusi autosid parklatesse seisma? Postimees 1929. aastal: Venemaal puudub liha ja leib Aarne Seppel: 100-protsendiline digitaalne kirjaoskus Päeva karikatuur Kultuur Poeetiline üldistus ajast ja ootustest Sport Suvised välistreenerid toovad korvpalli uut hingamist Spordi lühiuudised Maailma parim pikamaajooksja Mo Farah on alaliidu uurimise all Tallinn Tallinnas levib eriti nakkav viirus Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus Tallinnas kaob kohati soe vesi Uus e-õpilaspilet lubab ka bussi Tarbija Asjade internet tungib tõepoolest kõikjale Tartu Kasemetsa kallistajad vs. kinnisvarakuningad Hooldekodu rajajad kohtasid Supilinnas vastuseisu Kajakamamma ähvardab möödujaid Hõivajad kolisid teise Tõnissoni majja Pimedas näib portsjon suurem ja jutt on julgem Kunstitudengid näitavad võimet hakkama saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Esimesed moslemid tulid Rootsi Eestist ja Soomest

2 min lugemist

Rootsi moslemite hulgas on esindatud kõik islamiriigid, isegi kui mõne puhul neist ei ole sisserännanute arv märkimisväärne. 

Esimesed moslemid, türgi keelt rääkivad tatarlased, saabusid Rootsi Teise maailmasõja ajal Eestist ja Soomest. Suurem sisseränne algas 1960ndate tööjõubuumi ajal. 1970. aastatel järgnesid neile perekondade taasühinemise programmi raames pereliikmed. Pärast 1979. aastat saabus riiki pagulasi Iraagi-Iraani sõjakoldest.

Kui veel 1970ndatel oli suurem osa immigrante pärit Soomest ja Lõuna-Euroopast, siis nüüdseks on selgelt enim islamimaadest pärit sisserännanuid.

1980. aastate lõpus tuli suurem osa sisserännanutest valdavalt Iraanist, Liibanonist, Türgist, Tšiilist ja Poolast, 1990. aastatel tulid sõjapõgenikud enamasti Bosniast, Kosovost, Makedooniast ja Serbiast.

2014. aastal taotlesid enim asüüli Süüriast ja Eritreast pärit inimesed, vastavalt 30 000 ja 10-12 000, ilma kodakondsuseta asüülitaotlejaid oli natuke alla kümne tuhande.

Enamik kõigist sisserännanutest on Rootsis elanud vähemalt kümme aastat ja umbes 40% neist üle 20 aasta. Vahemikus 19802013 väljastas Rootsi ligi 1,8 miljonit elamisluba, neist 1,1 miljonit on välja antud pärast 2000. aastat. 1970. aastatel oli väljaspool Rootsit sündinute osakaal 6,7%, kuid 2014. aastal oli elanikke, kes on sündinud või kelle vanemad on sündinud väljaspool elukohariiki, üle 20%.

Rootsi moslemid elavad põhiliselt Stockholmis, Göteborgis ja Malmös ning nad on väga kirju etnilise ja kultuurilise taustaga.

Nende sotsioloogiline uurimine on raskendatud, kuna uurijad ei ole üheselt kokku leppinud, kas defineerida moslemina vaid praktiseerivaid usklikke või peaks vaatlema ka mittepraktiseerivaid isikuid, kelle jaoks on islam osa juurte juurde kuuluvast kultuurist. Teine raskendav põhjus on Rootsi isikuandmete seadus, mis keelab igasuguse tundliku info – nagu usuline kuuluvus või seksuaalne orientatsioon – kogumise.

Islamikriitiline väljaanne Dispatch International pakkus 2013. aastal Rootsi moslemite koguarvuks 574 000 hinge. Eri islamikogudustesse kuulub ametlikult umbes 110 000 inimest. 2007. aasta andmete põhjal on Rootsi moslemitest 75% mittepraktiseerivad, 22% praktiseerivad ja 3% radikaalsed. 

Radikaalseteks muslimiteks saab muuhulgas hinnata neid usklikke, kes nõustuvad vägivalla kasutamisega islami elustiili kaitsmisel ja juurutamisel. See ei tähenda vägivalla tegelikku kasutamist. Enamasti eelistavad nad vägivallatuid meetodeid.

Rootsi Kaitsepolitsei hindas 2010. aastal riigile ohtlike moslemite ehk potentsiaalsete terroristide arvuks ligi 200 isikut ehk vaid 0,03 protsenti riigis elavatest moslemitest. Need 200 on ka pideva jälgimise all.

2015. mai seisuga on aga niinimetatud Islamiriigi ridadesse sõdima suundunud juba 300 – 500 islamisti.

Seotud lood
    08.06.2015 10.06.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto