Sisukord
Eesti
Tänane leht
09.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus Esikülg 8. juuni Valitsus kujundab põgenike suhtes seisukoha Eesti lühiuudised Tsahkna otsib IRLile uut peasekretäri Kohvri süüasi naaseb Moskvasse Piinlik lugu riigi autopargiga Põlevkivi võib idavirumaalased haigeks teha Tallinnas hukkus tulekahjus kolm inimest Moskva tippekspert: NATO ja Venemaa kõnnivad Baltimaades ohtlikul pinnal Mihkelson: Lukjanov pole NATO-Vene aluslepet hoolikalt lugenud Majandus Majanduse lühiuudised Alampalga kõnelustel kokkuleppele ei jõutud Väikelinnade ettevõtted jäävad elektrita Välismaa Moskva tippekspert: NATO ja Venemaa kõnnivad Baltimaades ohtlikul pinnal Uuring: Rootsis avalduvad radikaalse islami varjuküljed (1) G7 on valmis karmistama sanktsioone Venemaa vastu Sotsiaaldemokraatide immigratsioonipoliitika Erdoğani parteil läheb valitsuse moodustamine keeruliseks Mihkelson: Lukjanov pole NATO-Vene aluslepet hoolikalt lugenud Välismaa lühiuudised Esimesed moslemid tulid Rootsi Eestist ja Soomest Arvamus Leon Jankelevitsh: apteekritele rohkem tähelepanu Erik Puura: põlevkivitööstuse mõjusid on uuritud vähe Vambola Paavo: ühistransporti viib edasi kvaliteet Juhtkiri: riik rendib uusi autosid parklatesse seisma? Postimees 1929. aastal: Venemaal puudub liha ja leib Aarne Seppel: 100-protsendiline digitaalne kirjaoskus Päeva karikatuur Kultuur Poeetiline üldistus ajast ja ootustest Sport Suvised välistreenerid toovad korvpalli uut hingamist Spordi lühiuudised Maailma parim pikamaajooksja Mo Farah on alaliidu uurimise all Tallinn Tallinnas levib eriti nakkav viirus Teletorni õnnetuse põhjustas instruktorite eksimus Tallinnas kaob kohati soe vesi Uus e-õpilaspilet lubab ka bussi Tarbija Asjade internet tungib tõepoolest kõikjale Tartu Kasemetsa kallistajad vs. kinnisvarakuningad Hooldekodu rajajad kohtasid Supilinnas vastuseisu Kajakamamma ähvardab möödujaid Hõivajad kolisid teise Tõnissoni majja Pimedas näib portsjon suurem ja jutt on julgem Kunstitudengid näitavad võimet hakkama saada Meelelahutus Koomiks Sudoku

Põlevkivi võib idavirumaalased haigeks teha

2 min lugemist

Värske uuring näitab, et Ida-Virumaa elanike tervislik seisund on mitme näitaja poolest halvem kui mujal Eestis ning selle üheks põhuseks võib olla põlevkivi kaevandamine.

«Samas pole mõju ulatust võimalik täpselt määrata, kuna vaadeldud piirkonnas on tegemist komplekssete probleemidega,» täpsustas terviseameti peadirektori asetäitja Jelena Tomasova. Terviseameti koordineerimisel valminud uuringu eesmärk oli välja selgitada konkreetselt põlevkivi kaevandamise ja kasutamisega kaasnevad mõjud elanikkonna tervisele.

Uuringust selgus, et idavirulased on oma keskkonna ja tervise pärast väga mures. Täiskasvanute seas läbiviidud küsitlusest ilmnes, et enam kui 10 protsenti elanikest peab õhusaastet talumatult häirivaks ning pooled vastanutest näevad selles suurt ohtu nii enda kui ka oma pere ja lähedaste tervisele. Veerand uuringus osalenuist tunnevad tihti õhus ebameeldivat lõhna ning pea pooled vastanuist kasutavad joogiks kas pudeli- või keedetud vett.

Statistikaameti andmetel on Ida-Virumaal sündinud lapse oodatav eluiga pea viis aastat lühem kui Tartus või Tallinnas sündinud lapsel. Antud projekti käigus uuriti ka enam kui 1000 koolilapse hingamisfunktsioone Ida- ja Lääne-Virumaal. Võrreldes tulemusi Tartumaa laste analoogse uuringu tulemustega, selgus, et Ida-Virumaal on astma ja allergilise nohu levimus oluliselt suurem. Igal neljandal lapsel oli kõrgenenud hingamisteede põletiku marker, mis on oluline astma ja selle riski tunnus.

Piirkonnas, kus välisõhus esineb enam benseeni, fenoole või formaldehüüdi, on elanikel suurem risk hingelduse ja pikaajalise köha tekkeks ning südamehaiguste, sealhulgas südameinfarkti, esinemiseks. Läbiviidud vähiregistri uuringus (vaadeldud periood 1992-2009) ilmnes, et Ida-Virumaa põlevkivisektoriga otseselt seotud omavalitsusüksustes on suurem haigestumus kopsuvähki kui muudes Eesti piirkondades keskmiselt.

Joogivee uuringu tulemused näitasid, et ühisveevärgi vesi vastab nii mikrobioloogiliste kui ka keemiliste näitajate osas joogivee kvaliteedinõuetele ning on pideva järelevalve all.

Küll võivad põlevkivitööstuse reostusained aga ohustada individuaalsete puurkaevude ja salvkaevude joogivett, sest suur osa erakaevudest toituvad pinnase- ja madalamatest põhjaveekihtidest, mis on reostuse ees kaitsetud. Samas võib suurema ohuna välja tuua erakaevude mikrobioloogilise reostuse, mis ei ole seotud põlevkivitööstusega.

«Uuring kinnitas, et meil tuleb veelgi enam tähelepanu pöörata idavirumaalaste terviseprobleemidele, mis tulenevad nii keskkonna saastatusest kui ka psühhosotsiaalsest keskkonnast ja negatiivsest tervisekäitumisest,» ütles Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu dotsent Hans Orru, kes analüüsi juhtis. «Teisalt on muidugi selge, et sotsiaalmajanduslikust seisukohast on põlevkivisektor piirkonnale hädavajalik,» lisas Orru. (BNS)

Seotud lood
    08.06.2015 10.06.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto