Sisukord
Juhtkiri
Tänane leht
10.06.2015
Eesti Pihtla vallas haudub sookurg kartuleid ÜRO agentuuri esindaja kutsub solidaarsusele Eesti lühiuudised Tagakülg Oma ala tõelised tipud Lumesillal peatumine võis saada saatuslikuks Peep Kala ei usu köieta ronimist Esikas 10.06 Viimane blogipostitus jäi läinud pühapäeva 1974. aastal kaotas Pamiiris elu kolm Eesti mägironijat Peruus kadus kolm Eesti mägironijat Sillamäel puhkes Silmeti hoones tulekahju Valitsus ei soostu sundkvootidega Palju õnne Jaan Künnap: nelikul võis puududa köis Dilbert Kas seadus teeb vägistajale liiga? Majandus VKG juht Priit Rohumaa lahkub ametist Firmaautode käibemaksusüsteem tuleb ümber teha Välismaa ÜRO agentuuri esindaja kutsub solidaarsusele Välismaa lühiuudised Soome uus peaminister: raskused ongi selleks, et inimene nendega hakkama saaks Venemaa süüdistab Ponomarjovi suuremahulises riisumises Arvamus Mart Raudsaar: poliitkorrektsus kui Euroopa pimesool Indrek Madar: kõik räägivad, lahendusi ei paku keegi Juhtkiri: mäed ei andesta Mihhail Jevdokimov: Tallinna ja Moskva vahelise reisirongiühenduse peaks taastama Postimees 1926. aastal: kuidas sündis Poola presidendi wannutamine. Andres Ammas: öö ei ole kvaliteetne aeg seaduste loomiseks Jüri Ratas: viis soovitust SDE ja IRLi uutele juhtidele Kultuur Mait Malmsten: «Billy Elliot» läks juba ammu hapuks Vahel piisab vaid sõrmedest RAM viis eesti koorilaulu Kanadasse Sport Spordi lühiuudised Mis saab Eesti korvpalliliigast? Maksuamet esitas klubidele rahanõude Epeenaised jätkasid medalisadu üliväärtusliku hõbedaga Kuidas läheb? «Lõin paar väravat!» Balta naaseb lemmikala juurde Tarbija Peavalu võib viidata tõsisemale tervisehädale Tartu Linn suurendas elektrihankes taastuvenergia nõuet Sõpruse ringi männikust kadus onn ja lahkus siilipere Google´i auto jäädvustas Tartus tegutseva tänavakunstniku Vähikliiniku palatid vajavad monitore Töömalev pakub nii tööd kui lõbu Valvas kodanik päästis päästetavad kalad päästja käest Tartus Viljandi maanteel paljastus vana munakivisillutis Tudengid üllatasid teispoolse Kalevipoja ja koerakottidega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: mäed ei andesta

2 min lugemist

Kolme eestlase kadumine ning ühe rängad vigastused Peruus on Eesti mägironimise ajaloo üks traagilisemaid õnnetusi. Varem on korraga kolme hukkunud eesti alpinistiga juhtum leidnud aset 1974. aastal Pamiiri mägedes.

Kurb sündmus on meeldetuletus sellest, et mägedes on inimene loodusjõu kõrval väga väike tegija. Isegi kõige kogenumad ja mäenõlvadega sina peal olevad inimesed ei ole kunagi ohtude ja õnnetuste eest täiesti kaitstud. Piisab vaid olukorra ekslikust hindamisest, ühest-kahest valesti astutud sammust, lume ootamatust liikumisest, kui fataalne tulemus on käes mitte ühe, vaid mitme ronija ja võib-olla isegi kogu grupi jaoks.

Õnnetuspaik Peruu linna Huaraze lähedal asus keerukal rajal, ent mitte maailma kõige karmimates tingimustes. Eestlaste reisiseltskonna hea ettevalmistus selliseks retkeks on esialgu avaldatu põhjal väljaspool kahtlust. Ometi kukkusid meie kaasmaalased kahjuks ookeani taga lumesügavikku.

Kui palju mängis selles õnnetuses rolli saatuslik juhus ja kui palju mägironijate endi ekslik tegutsemine, vajab kindlasti põhjalikumat uurimist. Kuigi see ei aita inimesi tagasi saada, on asjaolude väljaselgitamine tähtis selleks, et teised Eesti ja ka muude riikide mägironimisentusiastid saaksid tehtud vigadest midagi õppida.

Mägironimine kaugetes ja tundmatutes paikades kui harrastus pole ohutuselt võrreldav golfi või musitseerimisega. Igaüks, kes sellega tegeleb, teadvustab enesele, et risk mäelt mitte naasta on nullist suurem. Kompensatsiooniks on muidugi adrenaliin, hingematvad vaated ja kogemused, mida all orus jalutades kuidagi ei omanda.

Ometi ei lähe ju keegi reisile, et sealt mitte tagasi tulla. Kui surm saabub armastatud tegevuse käigus, ei ole lähedaste jaoks piisav lohutus.

Nagu näitas hiljutine maavärin Nepaalis, kus hukkus teiste ohvrite seas ka üks eestlane, võib õnnetus rändurit tabada ka haprale lumesillale ronimata. Ning veel enam – sadakond meie kaaskodanikku jätab aastas elu üpris harilikus liikluses toimuvates õnnetustes, mille kohta saab tänasest lehest lugeda pikemat usutlust liiklusspetsialistiga.

Eks õnnetus võib tegelikult igaühega meist juhtuda ka kodus istudes, aga maadeavastamise ning kõrguste vallutamise kirge ei ole inimsugu kunagi oma südamest kustutada lasknud lihtsalt selle tõttu, et uksest välja tulles varitseb kusagil oht. Mägironimine, väikese purjekaga merel hulpimine või köiega hüpete ning kõrghoonetelt laskumiste sooritamine on kõik mõistetav. Hoiatused ohtude kohta on kohased, kuid igaüks valib oma riskitaluvuse piiri lõpuks ise.

Seotud lood
09.06.2015 11.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto