Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.06.2015
Eesti Pihtla vallas haudub sookurg kartuleid ÜRO agentuuri esindaja kutsub solidaarsusele Eesti lühiuudised Tagakülg Oma ala tõelised tipud Lumesillal peatumine võis saada saatuslikuks Peep Kala ei usu köieta ronimist Esikas 10.06 Viimane blogipostitus jäi läinud pühapäeva 1974. aastal kaotas Pamiiris elu kolm Eesti mägironijat Peruus kadus kolm Eesti mägironijat Sillamäel puhkes Silmeti hoones tulekahju Valitsus ei soostu sundkvootidega Palju õnne Jaan Künnap: nelikul võis puududa köis Dilbert Kas seadus teeb vägistajale liiga? Majandus VKG juht Priit Rohumaa lahkub ametist Firmaautode käibemaksusüsteem tuleb ümber teha Välismaa ÜRO agentuuri esindaja kutsub solidaarsusele Välismaa lühiuudised Soome uus peaminister: raskused ongi selleks, et inimene nendega hakkama saaks Venemaa süüdistab Ponomarjovi suuremahulises riisumises Arvamus Mart Raudsaar: poliitkorrektsus kui Euroopa pimesool Indrek Madar: kõik räägivad, lahendusi ei paku keegi Juhtkiri: mäed ei andesta Mihhail Jevdokimov: Tallinna ja Moskva vahelise reisirongiühenduse peaks taastama Postimees 1926. aastal: kuidas sündis Poola presidendi wannutamine. Andres Ammas: öö ei ole kvaliteetne aeg seaduste loomiseks Jüri Ratas: viis soovitust SDE ja IRLi uutele juhtidele Kultuur Mait Malmsten: «Billy Elliot» läks juba ammu hapuks Vahel piisab vaid sõrmedest RAM viis eesti koorilaulu Kanadasse Sport Spordi lühiuudised Mis saab Eesti korvpalliliigast? Maksuamet esitas klubidele rahanõude Epeenaised jätkasid medalisadu üliväärtusliku hõbedaga Kuidas läheb? «Lõin paar väravat!» Balta naaseb lemmikala juurde Tarbija Peavalu võib viidata tõsisemale tervisehädale Tartu Linn suurendas elektrihankes taastuvenergia nõuet Sõpruse ringi männikust kadus onn ja lahkus siilipere Google´i auto jäädvustas Tartus tegutseva tänavakunstniku Vähikliiniku palatid vajavad monitore Töömalev pakub nii tööd kui lõbu Valvas kodanik päästis päästetavad kalad päästja käest Tartus Viljandi maanteel paljastus vana munakivisillutis Tudengid üllatasid teispoolse Kalevipoja ja koerakottidega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jüri Ratas: viis soovitust SDE ja IRLi uutele juhtidele

3 min lugemist
Jüri Ratas. FOTO: Riigikogu

SDE ja IRL peavad valitsuses jätkates kindlasti nõudma põhimõttelisi muudatusi ebaõnnestunud koalitsioonilepingus, kirjutab riigikogu aseesimees, Keskerakonna juhatuse liige Jüri Ratas.

Tellijale Tellijale

Olukord Eesti poliitmaastikul on viimastel kuudel olnud pidevas muutuses. Üpris kiiresti pärast riigikogu valimisi selgus, et taassündinud kolmikliit plaanib ulatuslikult tõsta kütuseaktsiise ning majutusteenuse käibemaksu. Kodanikuühenduste, ettevõtjate ja opositsiooni survel maksutõuse küll veidi vähendati, kuid tegemist on jätkuvalt valede ja lühinägelike otsustega, mis kahjustavad Eesti majanduskeskkonda.

Samal ajal on enamik positiivseid valimislubadusi unustatud või lisatud koalitsioonileppesse tundmatuseni kärbitud kujul. Kõik viimased arvamusuuringud näitavad, et rahvas on seetõttu Reformierakonna juhtimisel moodustatud valitsuses selgelt pettunud ning koalitsiooni toetus vabalanguses.

Väiksemad valitsusparteid ja nende liikmed on täna põhimõtteliste muutuste ootuses, sest hetkeolukord ei rõõmusta kedagi. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhiks tõusnud Jevgeni Ossinovski ning IRLi nädalavahetusel valitud esimees Margus Tsahkna on lubanud uut poliitikat. Loodan, et nad omavad jõudu ja tahet erakonnasisesteks uuendusteks, kuid ennekõike vajalikeks muudatusteks riigitasandil. Seetõttu edastan SDE ja IRLi esimeestele mõned omapoolsed soovitused, mis kehtivad üldjoontes kõigile Eesti erakondadele. 

1) Võimulpüsimine ei tohi olla eesmärk omaette. Loomulikult on iga erakonna jaoks oluline valitsuskoalitsiooni kuulumine, kuid sellest märksa tähtsam on küsimus, mida ja kuidas soovitakse Eesti heaks ära teha. Ükski erakond ei tohiks iga hinna eest valitsusse trügida, kui see tähendab oma põhimõtete ja valimislubaduste kiiret unustamist.

Demokraatlik riigisüsteem eeldab selge maailmavaatega erakondi, kes lähtuvad oma tegevuses programmilistest seisukohtadest ja valijatele antud lubadustest. Viimastes valitsuskoalitsioonides ei õnnestunud SDE-l ega IRLil oma nägu säilitada ning tagajärjeks oli valijate hävitav hinnang riigikogu valimistel. Võitu sihtinud erakonnad said kahe peale vähem mandaate kui nende koalitsioonipartner üksinda. 

09.06.2015 11.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto