T, 9.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Viimsisse saabus lihaaeg

Eva Tammsaar
Viimsisse saabus lihaaeg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pilgupüüdja: kokk Nigora Isakova näitab ahju, milles küpsetatakse usbekipärast leiba.
Pilgupüüdja: kokk Nigora Isakova näitab ahju, milles küpsetatakse usbekipärast leiba. Foto: Liis Treimann

Mitte et varem oleks pidanud siin kandis taimetoiduga läbi ajama – söögikohti ligi 20 000 elanikuga äärelinnavallas ikka leidub, mõni lihtsam, mõni peenem, mõni odavam, mõni kallim. Sel kevadel ilmus aga Haabneeme rajatava mitme uue kaubakeskuse vahele suur reklaamplakat, mis lubas (millegipärast küll osalt inglise keeles) peagi liha ja kala ja takkapihta Usbeki toitu. Tallekese ja Pullikese n-ö pearestoran Õismäel on tegutsenud juba mitu aastat ja jutud sealsest heast söögist levinud ka linna teise otsa.

Athena hotellis endises Lavendli kohvikus on mööbel ja sisekujundus enam-vähem endine, kuid mosaiikmustriga küpsetusahjud, punased kardinad ja lambikuplid lisavad hubasust. Grillimise-küpsetamise lõhn sunnib ka mitte eriti näljase külastaja kiirelt menüüd lehitsema. Toidusedel iseenesest on nii pikk ja põhjalik, et ajab pea sassi ja teeb valimise raskeks. Eraldi lihad (eri küpsusastmes), kalad, degustatsioonimenüü, šašlõkid, supid, grillitud aedviljad, sekka Caesari salatit ja muud tavapärast, Usbeki köögi road, lastemenüü (sh kodused lintnuudlid), magustoidud niikuinii. Lisaks saab lugeda, et liha pole külmutatud, vaid jahutatud kujul Austraaliast, Ameerika Ühendriikidest ja Itaaliast kohale toodud; et paljud road valmivad Hispaania söeahjus Josper 300 kraadi juures; et kokad on Taškendist ja Samarkandist. Ja et igalt külastajalt küsitakse kaks eurot «laua katte» (mida tahes see ka tähendab, kohaliku (restorani)kultuuriga igatahes kokku ei klapi) eest. Aga see «väga oluline info» on vähemalt meie kolmeses seltskonnas õhtu jooksul ka ainus asi, mis kergelt nina kirtsutama paneb (no ja mõned kirjavead menüüs, kui nüüd veel natuke norida).

Teenindajaneiu, kellele saab märku anda laual oleva kutsenupuga, vastab igale küsimusele põhjalikult ja sõbralikult, selgitab roogade koostist ja portsude suurust. Eelistame seekord degustatsioonimenüüd ehk väikest assortiid, mis tähendab kivialusel serveeritavat filet mignon'i, New Yorgi steiki, antrekooti ja gurmee tallerkarreed Uus-Meremaalt. Hind 65.10 sisaldab ka pudelit Merlot`d, grillitud köögiviljad tuleb tellida eraldi. Usbeki karask, õigupoolest soe seemnetega pärmitainakukkel kipub korvist kaduma juba enne lihaliua saabumist. Ja sealt ta siis tuleb – lõhn ees ja liha järel! Antrekoot on medium rare, tallekarree... lihtsalt suurepärane, nagu ka kogu muu lihakraam. Leiame üksmeelselt, et üks Tallekese ja Pullikese toidu hea meki saladus on tagasihoidlik maitseainete kasutamine, mis lubab nautida liha ennast. Ja lepime kokku, et järgmine kord proovime ka mõnd Usbeki toitu, näiteks mantõsid. Või hoopis tervena küpsetatud kala. Aga Pavlova võtame siis magustoiduks kahe peale, ühele kipub suuruse poolest üle jõu käima.

Tagasi üles