Sisukord
Arvamus
Tänane leht
10.06.2015
Eesti Pihtla vallas haudub sookurg kartuleid ÜRO agentuuri esindaja kutsub solidaarsusele Eesti lühiuudised Tagakülg Oma ala tõelised tipud Lumesillal peatumine võis saada saatuslikuks Peep Kala ei usu köieta ronimist Esikas 10.06 Viimane blogipostitus jäi läinud pühapäeva 1974. aastal kaotas Pamiiris elu kolm Eesti mägironijat Peruus kadus kolm Eesti mägironijat Sillamäel puhkes Silmeti hoones tulekahju Valitsus ei soostu sundkvootidega Palju õnne Jaan Künnap: nelikul võis puududa köis Dilbert Kas seadus teeb vägistajale liiga? Majandus VKG juht Priit Rohumaa lahkub ametist Firmaautode käibemaksusüsteem tuleb ümber teha Välismaa ÜRO agentuuri esindaja kutsub solidaarsusele Välismaa lühiuudised Soome uus peaminister: raskused ongi selleks, et inimene nendega hakkama saaks Venemaa süüdistab Ponomarjovi suuremahulises riisumises Arvamus Mart Raudsaar: poliitkorrektsus kui Euroopa pimesool Indrek Madar: kõik räägivad, lahendusi ei paku keegi Juhtkiri: mäed ei andesta Mihhail Jevdokimov: Tallinna ja Moskva vahelise reisirongiühenduse peaks taastama Postimees 1926. aastal: kuidas sündis Poola presidendi wannutamine. Andres Ammas: öö ei ole kvaliteetne aeg seaduste loomiseks Jüri Ratas: viis soovitust SDE ja IRLi uutele juhtidele Kultuur Mait Malmsten: «Billy Elliot» läks juba ammu hapuks Vahel piisab vaid sõrmedest RAM viis eesti koorilaulu Kanadasse Sport Spordi lühiuudised Mis saab Eesti korvpalliliigast? Maksuamet esitas klubidele rahanõude Epeenaised jätkasid medalisadu üliväärtusliku hõbedaga Kuidas läheb? «Lõin paar väravat!» Balta naaseb lemmikala juurde Tarbija Peavalu võib viidata tõsisemale tervisehädale Tartu Linn suurendas elektrihankes taastuvenergia nõuet Sõpruse ringi männikust kadus onn ja lahkus siilipere Google´i auto jäädvustas Tartus tegutseva tänavakunstniku Vähikliiniku palatid vajavad monitore Töömalev pakub nii tööd kui lõbu Valvas kodanik päästis päästetavad kalad päästja käest Tartus Viljandi maanteel paljastus vana munakivisillutis Tudengid üllatasid teispoolse Kalevipoja ja koerakottidega Meelelahutus Koomiks Sudoku

Andres Ammas: öö ei ole kvaliteetne aeg seaduste loomiseks

2 min lugemist
Andres Ammas FOTO: Riigikogu kantselei

Öös on inimesi, sumiseb raadioreklaam. Öö on hea aeg raadio kuulamiseks, armastamiseks, luuletamiseks, mõtlemiseks. Öö ei ole kvaliteetne aeg seaduste loomiseks. Ometi on Toompeal taas alanud tontlikud ööistungid.

Tellijale Tellijale

Kogu maailma parlamentidel on oma mängud, mida mõistavad vaid rahvaesindajad ise ja politoloogid. Üks neist on obstruktsionism ehk sihilik venitamine, mis eesti keeles saanud legendaarse Arvo Junti järgi kauni nimetuse «juntimine». Riigikogus on seda enam-vähem tänapäevasel kombel harrastatud ligi paarkümmend aastat, esimene vaidlus käis kaitsetollide kehtestamise üle juba VIII riigikogu koosseisus 1990ndatel.

Tahtlikku töö takistamist on tuntud sajandeid, kui mitte aastatuhandeid (väidetavalt olla seda proovinud juba Cato noorem Caesari vastu Rooma senatis). Seda vähemuse võimalust oma eesmärkide eest võidelda ja oma seisukohtadele tähelepanu juhtida on peetud millekski vältimatult demokraatia juurde kuuluvaks. Juntida saab mitut moodi: pidada lõputult kõnesid, esitada absurdseid parandusi ja seaduseelnõusid, võtta lõpmatult vaheaegu.

Eesti valijad on venitamisistungeid enamasti põlastanud ja pidanud seda mõttetuks maksumaksja raha raiskamiseks. Kui mujal ilmas kasutatakse obstruktsiooni vaid siis, kui on hädasti tarvis, ja vahel piisab vaid sellega ähvardamisest, et võimulolijaid kompromissialtimaks muuta, siis Eestis on allakirjutanu meelest see idee lörtsitud. Tulemus on aga nagu rahvajutus, kus karjapoiss külarahvast naljapärast hundi eest hoiatas ja kui kuri päriselt karjas oli, polnud appi tulemas kedagi. Võib-olla mõnele fanaatikule on oma partei «sirgeselgsus» sümpaatne. Allakirjutanu arvates on juntimistega poliitikute tõsiseltvõetavus pigem kannatada saanud.   

09.06.2015 11.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto