Sisukord
Arvamus
Postimees
17.02.2020
Toetuste arestimine külvas abivajajates segadust Eesti Apteegireformi ilmselt enam ei väära Soome meri andis välja pool aastat kadunud pärnaka Valvekaamera õppesõiduautosse? Pigem mitte (1) Aevastamishooaeg varsti käes Majandus Eripärased hotellid raputavad Tallinna Jahenev tööturg vähendab nõudlust töökäte järele 2500 ühendust taotlevad tuludeklareerijate annetusi Välismaa Karmid piirangud näivad pidurdavat viiruse levikut Hiinas Kaljulaid: Euroopa peaks suutma rohkem ise hakkama saada Tosin sõjandustrendi: mida ütleb maailma kohta raport «World Military Balance 2020»? Põhilise julgeolekumurena jäid Müncheni konverentsil kõlama Hiina ja Liibüa Arvamus Juhtkiri: läänetuse lainetus Toomas Toomsalu: sääsereis ja surmakutsar Mart Raudsaar: sõnavabadus ei tähenda ajuvabadust (1) Madis Somelar: minister peaks õpetajatega arvestama Kristjan Vassil: kliinikum vajab muutusi Kultuur Svetlana Aleksijevitš: kirjutamisel juhindun vaistust Anu Raua kunstiteos kroonib Tartu rahu lepingut Elutoasõbralikuks tehtud õuduslugu Sport Vana rekordi alistanud Nazarov: ma ei oodanud sellist aega Taas maailmarekordit nihutanud Duplantis: kavatsen tulevikuski piire kompida Loginov jäi norralaste hammaste vahele Guardiola-ajastu lõpp Manchester Citys? PM ROOTSIS ⟩ Evans näitas, et MM-tiitel on tänavu väga lahtine Tartu Kümmekond entusiasti läbis pika Tartu maratoni raja joostes Laest kukkunud krohvilahmakas sundis spordisaali sulgema Linn tahab nõudeid äpitaksodele karmistada Vehkleja Julia Beljajeva kella ei vaata Romantiline ja suviselt muretu «Talve» Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Andres Ammas: öö ei ole kvaliteetne aeg seaduste loomiseks

2 min lugemist
Andres Ammas FOTO: Riigikogu kantselei

Öös on inimesi, sumiseb raadioreklaam. Öö on hea aeg raadio kuulamiseks, armastamiseks, luuletamiseks, mõtlemiseks. Öö ei ole kvaliteetne aeg seaduste loomiseks. Ometi on Toompeal taas alanud tontlikud ööistungid.

Tellijale

Kogu maailma parlamentidel on oma mängud, mida mõistavad vaid rahvaesindajad ise ja politoloogid. Üks neist on obstruktsionism ehk sihilik venitamine, mis eesti keeles saanud legendaarse Arvo Junti järgi kauni nimetuse «juntimine». Riigikogus on seda enam-vähem tänapäevasel kombel harrastatud ligi paarkümmend aastat, esimene vaidlus käis kaitsetollide kehtestamise üle juba VIII riigikogu koosseisus 1990ndatel.

Tahtlikku töö takistamist on tuntud sajandeid, kui mitte aastatuhandeid (väidetavalt olla seda proovinud juba Cato noorem Caesari vastu Rooma senatis). Seda vähemuse võimalust oma eesmärkide eest võidelda ja oma seisukohtadele tähelepanu juhtida on peetud millekski vältimatult demokraatia juurde kuuluvaks. Juntida saab mitut moodi: pidada lõputult kõnesid, esitada absurdseid parandusi ja seaduseelnõusid, võtta lõpmatult vaheaegu.

Eesti valijad on venitamisistungeid enamasti põlastanud ja pidanud seda mõttetuks maksumaksja raha raiskamiseks. Kui mujal ilmas kasutatakse obstruktsiooni vaid siis, kui on hädasti tarvis, ja vahel piisab vaid sellega ähvardamisest, et võimulolijaid kompromissialtimaks muuta, siis Eestis on allakirjutanu meelest see idee lörtsitud. Tulemus on aga nagu rahvajutus, kus karjapoiss külarahvast naljapärast hundi eest hoiatas ja kui kuri päriselt karjas oli, polnud appi tulemas kedagi. Võib-olla mõnele fanaatikule on oma partei «sirgeselgsus» sümpaatne. Allakirjutanu arvates on juntimistega poliitikute tõsiseltvõetavus pigem kannatada saanud.   

15.02.2020 17.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto