Sisukord
Arvamus
Postimees
11.06.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Aaviksoo vastas tudengitele Legendaarne Pilpaküla: «Suur-Sõjamäe» Postimehe Kinos Taavi Rõivas: minu jaoks on rahva tahe püha Eesti lühiuudised lk 4 Hüljatuna tunduvad loomapojad ei vaja inimese abi Tagakülg Peruus ellu jäänud eestlanna on intensiivravil Assar Pauluse jõuk astus lõpuks kohtu ette Istung jäi süüdistatava tervisehäda tõttu pooleli Esikülg 11.06 Saarma: segaduse tingis kogenematus Majandus SEB uueks majandusanalüütikuks sai Mihkel Nestor Suurima omanikutulu võttis Armin Karu Börsiettevõtted on tublid dividendimaksjad Majanduse lühiuudised Eesti Telekom paneb IKT idufirmadele õla alla Välismaa USA: Iraagi päästmine võib aega võtta kolm kuni viis aastat Uuring: ameeriklased tuleks Venemaa rünnaku korral appi Kolm Poola valitsuse ministrit astus nuhkimisskandaali tõttu tagasi Islamiriigi ajajoon: aasta surma ja hävingut Putin kohtus paavstiga Aasta terrorit ja surma Allahi, Halastaja ja Helde nimel Arvamus Martin Lumiste: miks pagulasprobleem ei ole kooseluseadus 2.0 Mati Raidma: varjenditest moodsa riigikaitseni Politoloog: sügis võib tuua muutusi valitsuse koosseisus Ando Kiviberg: puudutuse aeg ei saa ümber Liisa Tagel: puhkusele minejad tervitavad teid Juhtkiri: TTÜ kuratoorium! Lõpetage piinlik jant Päeva karikatuur Postimees 1934. aastal: Tartus tehakse katseid elektriomnibusega Kultuur Legendaarne Pilpaküla: «Suur-Sõjamäe» Postimehe Kinos Sport Spordi lühiuudised Hõbedased vehklemispiigad saabusid koju Saatus tasus võla Eesti meesvehklejate ees Esimese proovikivi ületanud Rein Suvi õpib julgelt oma koondise parimatelt Üksinda võitlev korvpalliliit otsib tippspordi kaitseks lahendusi Tallinn Transpordiamet valmistub velotaksode tegevust ohjeldama Tarbija Suvelillede istutamisega ei maksa kiirustada Maitsetaimed kasvavad nagu umbrohi Tartu Vana-Kuuste liitub mõisamänguga Pikalt tänavalt kaob kaks maja Õpilastest kasvasid kolleegid ja sõbrad Selguvad kaasava eelarve konkurendid Priiuse eest langenute kalmud saavad korda Viljandi ring tundub liiklejaile hirmus kitsas Tartus selgub keskkaalu maailmameistrivöö omanik Mood hakkab õues linna looma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1934. aastal: Tartus tehakse katseid elektriomnibusega

1 min lugemist

Katsed on andnud rahuldavaid tulemusi. Nõnda võib arvata, et omnibuste elektrifitseerimine Tartus on lähema tuleviku küsimus.

Asjatundjate vaidlustest bensiini- ja elektrimootorite hüvede ning pahede üle nähtub, et elektrimootorite kasuks räägivad väga mitmed asjaolud, eeskätt just odavamad ekspluatatsioonikulud. Neljapäevasel katsel selgus, et need kulud on poole odavamad kui bensiinimootori juures. Ülikooli elektro-röntkenitehniku kava kohaselt Tartu omnibuste elektrifitseerimine tasuks sellega ühenduses olevad kulud juba ühe aastaga. Kui kulud ka ühe aastaga ei peaks saama tasa, vaid nõuavad ehk pikemat aega, on siiski ekspluatatsiooni odavus vaieldamatu. Tartu omnibuste elektrifitseerimisel on soodustavaks asjaoluks veel seegi, et meil on olemas suurevõimeline jõujaam, mille võimeid saaks ära kasutada.

Kuid elektrifitseerimisel on ka rida takistusi. Kõigepealt on tarvis täiesti korras tänavaid. Et Tartu tänavad oleksid kohased elektriomnibustele, seda ei saa veel kaugeltki öelda. Neil tänavail, kuhu seataks elektrifitseeritud omnibuseliin, ei ole mõeldavad sagedased sõidutee parandused ega kanalisatsiooni- või veevärgitorustiku korraldamised, sest kuigi omnibus saab juhe piirkonnas paari meetri ulatuses ühele ja teisele poole kõrvale kalduda, ei ole ülalmainitud tänavate remonttööde läbiviimine laiemas ulatuses siiski võimalik, sest meil on hulk tänavaid üsna kitsad.

Nii on omnibuste elektrifitseerimise üheks eeltingimuseks, et liiklemise magistraalid seataks eeskujulikku korda. Seda muidugi ei suudeta teha ühe ega kahe aastaga. Kuid pole kahtlust, et Tartu tee viib elektriomnibuste poole, nagu neid tuntakse mujal maailmas juba väga laialt.

PM 11.06.1934

Seotud lood
    10.06.2015 12.06.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto