Sisukord
Kommentaar
Tänane leht
13.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tõeline proovikivi Palju õnne Kuumad Eesti poisid ehk miks «urmased» venelastele nalja tegid Usutav mees Tallinna suuravarii põhjustanud BMW juht oli joobes Komisjon toetab valitsuse seisukohta põgenikekvoodi osas Valitsuse liikmetest on enim võlgu peaministril Eesti lühiuudised lk 4 TV 3 jääb vabalevisse Tagakülg Uued rannavalvurid läbisid kondiproovi Majandus TV 3 jääb vabalevisse Välismaa Välismaa lühiuudised Moldova jäi peaministrita Germanwingsi uurimine laieneb Arvamus Kogenud liider Tõeline proovikivi Ülearu usin Usutav mees Jaanus Piirsalu: pelgupaik, terrorism ja armastus Juhtkiri: pagulasküsimusele mõistlik lahendus Päeva karikatuur Madis-Ulf Regi: minu päevik 2015 Imbi Paju essee: elu ees seistes Aare Tark, Sten Andreas Ehrlich: kas lask pimedusse tabab sõpra või vaenlast? Peeter Langovitsi tagasivaade: Linnateatri lavaauk, musketäride mängumaa Kultuur Tugev sooritus Nädala plaat. Välkreiv arhitektuurimuuseumis Ponksi Bronxi poisi seksiteibid Hittide koorekiht Kirju poprokk Franz Sparks Luulehetk – hetk luules Usutav mees Võimalus jätta tantsu oma pärand Sport Spordi lühiuudised Kogenud liider Ülearu usin Peep Pahv: ülekülluses maailma mõttetu ja tulevikuta spordipidu Eesti sakslased jätkavad vigastuste kiuste kõrgel tasemel Zopp pürgib uue meeskonna toel kõrgemale Tarbija Vanemad määravad lapse netiharjumused AK Mis on Põhjamaade edu saladus? Tugev sooritus Nädala plaat. Välkreiv arhitektuurimuuseumis Ponksi Bronxi poisi seksiteibid Hittide koorekiht Franz Sparks Kirju poprokk Wallander Tallinnas Kreeka pakub suverõõme Psühhiaatrite tuleproov Viimased uudised Imbi Paju essee: elu ees seistes Lars Kepler: krimi peabki käima noateral Aare Tark, Sten Andreas Ehrlich: kas lask pimedusse tabab sõpra või vaenlast? Võimalus jätta tantsu oma pärand Miks laps ei taha enam joonistada? Arter Ranitsast saab moeasi Viimsisse saabus lihaaeg Naistega õnne, päikese ja tulemäe maal Horoskoop Suvine saatesari kutsub inglise aedu avastama Muhus on maitset Imetlust väärt inimesed Margit Härma: Pariisi liftipoiss Arter soovitab Kuidas maailmakuulsad kalakrõpsud kolme kuuga valmis said Parv võõramaiseid raudlinde – tere tulemast Eesti õhuruumi! Kolmekordne moenäitus Metallihelk on taas moes lubatud Kirjanik Justin Petrone sõlmis Eestiga rahu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaanus Piirsalu: pelgupaik, terrorism ja armastus

2 min lugemist
Jaanus Piirsalu FOTO: Peeter Langovits / Postimees

​Kinokunst on teadagi parim vahend propagandaks. Kuidas kujutatakse eestlasi või Eestit tänapäeval Venemaa filmides ja seriaalides? Lühike vastus on, et õnneks suhteliselt neutraalselt.

Nädala algul näidati Sotšis filmifestivalil esimest korda avalikult filmi kuulsa kirjaniku Sergei Dovlatovi Eesti-aastatest. Moskva tuntud kirjanduskriitik Anna Narinskaja väitis, et filmi režissöör ei olnud üldse pihta saanud, mida Dovlatov oma raamatuga «Kompromiss» (mille põhjal film tehti) öelda tahtis. See selleks, meie jaoks on huvitav, et näidatakse elu Nõukogude Eestis ja veel sellisel huvitaval aastal nagu 1969 – aasta pärast Praha kevadet, kui Eestis, aga ka mujal tollases Nõukogude Liidus purunesid paljude inimeste illusioonid. (Dovlatov elas muide Eestis 1972–1976, aga režissöör paigutas kunstilistes huvides tegevuse varasemasse aega.)

Vene seriaalidest on eestlaste-teema tänavu läbi jooksnud päris mitmest. Kõige kummalisem seos Eestiga oli seriaalis «Leningrad-46», mis räägib kriminaaljälituse vaprate töötajate ohtlikust tööst sõjajärgsel ajal (umbes nagu kuulus «Kohtumispaika ei tohi muuta»).

Üks seriaali kõrvaltegelasi on ajakirjanik, kes räägib, kuidas «ainult läänes hinnatakse tarku inimesi» ja et «Venemaal ei tule kunagi midagi normaalselt». Ühesõnaga, selline selgelt negatiivne tegelane, sest peab televaatajatele meenutama kohe neid põlatud Vene liberaale. Aga siis keeratakse vint üle sellega, et see «lääne sabarakk» tahab põgeneda… Eestisse! Halloo, tegevus toimub ju 1946. aastal, kui Eesti oli samasugune NSV Liit nagu Leningrad, tahaks hüüda.

Moskva tark kriitik Andrei Arhangelski arvas, et pole see midagi absurdne, vaid Eesti pandi meelega sellele kummalisele tegelase suhu, sest seriaali sihtrühm saab sellest signaalist täiesti ühemõtteliselt aru. Ikka Eestisse, see on ju alati võtnud vastu selliseid Vene-vastaseid.

Seriaalis «Kodumaa», mis on kloon ameeriklaste kuulsast «Homelandist», on üks tegelane Eesti passiga – terroristide kaasosaline. Kahjuks oli tegemist selle kevade ülekaalukalt vaadatuima seriaaliga riiklikus kanalis Rossija. Õnneks aga oli see naisterrorist Eestist tõesti vaid episoodiline roll.

Kuna terroristid on selles seriaalis teadagi tšetšeenid, siis võib olla see modifikatsioon  juba esimese Tšetšeenia sõja ajast Vene propaganda poolt levitatud müüdist seal sõdivatest Baltikumi naissnaipritest, kes kandsid valgeid sukkpükse. Et oleks hästi näha, eks ole.

Kolmas näide on pärit spordiseriaalist «Lask», mis rääkis laskesuusatajate elust. Selles täiesti ebaõnnestunud seriaalis, mis võeti maha juba peale esimesi seeriaid, oli ühel peategelastest romaan Eesti naislaskesuusatajaga, kellel oli omapärane nimi: Ule Kremer. Kes teab, võib-olla andis stsenaristidele inspiratsiooni Välbede armastuslugu.

Seotud lood
12.06.2015 15.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto