Tõeline proovikivi

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Piret Liivo
Piret Liivo Foto: Andrus Peegel

Sel nädalal sai alguse kohtusaaga, millesarnast Eestis veel nähtud pole: 28 süüdistatavat, 60 köidet materjale. Juba praegu on paika pandud istungid järgmise aasta juunini – septembrist alates pea igal kolmapäeval, neljapäeval ja reedel. Kohtu all on Assar Pauluse jõuk.

Avapauk oli sobivalt tavapäratu. Teist sellist juhtumit, kus süüdistatava jaoks oleks lastud kohtusaali tuua lamamisase, ei suuda meenutada ka staažikad kohtunikud. Muidugi on puudega inimesed varemgi kuritegusid toime pannud, kuid neil harvadel kordadel on asja arutatud väljasõiduistungi vormis. Tõsi küll, maadevahetuse protsessile võtsid süüdistatavad samuti kaasa oma toolid, et oleks pehmem, kuid et kohus rendiks süüalusele (jõugu juhtimises ja orjapidamises süüdistatavale Andres Vaigule) lamamisaseme, on Eesti kohtupidamise ajaloos enneolematu.

Hiidprotsess on kas tõelise nuhtlusena või huvitava proovikivina kaela langenud kohtunik Piret Liivole, kelle nimi ei pruugi avalikkusele midagi öelda. Ometi on 2001. aastal veel president Lennart Meri ametisse nimetatud kohtuniku käes olnud näiteks 2009. aastal kokkuleppemenetlusega riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simmi juhtum.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles