Tõeline proovikivi

Piret Liivo FOTO: Andrus Peegel

Sel nädalal sai alguse kohtusaaga, millesarnast Eestis veel nähtud pole: 28 süüdistatavat, 60 köidet materjale. Juba praegu on paika pandud istungid järgmise aasta juunini – septembrist alates pea igal kolmapäeval, neljapäeval ja reedel. Kohtu all on Assar Pauluse jõuk.

Tellijale Tellijale

Avapauk oli sobivalt tavapäratu. Teist sellist juhtumit, kus süüdistatava jaoks oleks lastud kohtusaali tuua lamamisase, ei suuda meenutada ka staažikad kohtunikud. Muidugi on puudega inimesed varemgi kuritegusid toime pannud, kuid neil harvadel kordadel on asja arutatud väljasõiduistungi vormis. Tõsi küll, maadevahetuse protsessile võtsid süüdistatavad samuti kaasa oma toolid, et oleks pehmem, kuid et kohus rendiks süüalusele (jõugu juhtimises ja orjapidamises süüdistatavale Andres Vaigule) lamamisaseme, on Eesti kohtupidamise ajaloos enneolematu.

Hiidprotsess on kas tõelise nuhtlusena või huvitava proovikivina kaela langenud kohtunik Piret Liivole, kelle nimi ei pruugi avalikkusele midagi öelda. Ometi on 2001. aastal veel president Lennart Meri ametisse nimetatud kohtuniku käes olnud näiteks 2009. aastal kokkuleppemenetlusega riigireetmises süüdi mõistetud Herman Simmi juhtum.

12.06.2015 15.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto