Sisukord
Tartu
Postimees
19.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon Marek Sammul: suletus toodab konnatiike Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mehed kuulasid Ülenurmel mootorite laulu

2 min lugemist
1940. aastal valminud traktori Lanz Bulldog käivitamist uudistab teiste hulgas Lembit Saks (paremal), kes on ka ise traktori välja mõelnud ja valmis ehitanud. FOTO: Margus Ansu

Põllumajandusmuuseum korraldas laupäeval sündmuse, kus mehi oli kindla peale rohkem kui naisi, keda muidu on publiku seas silmapaistvamal hulgal. Sedamoodi huvi põhjustas viies üleriigiline masinapäev «Mehed ja masinad».

Naised vaatasid Ülenurmel seekord meelsamini muuseumi muid väljapanekuid, mis olid samuti avatud, ja käisid ringi vanavaralaadal ja toidulettide vahel.

Naisi oli meestest rohkem ka kontserdiplatsil, kus esinesid pärimusmuusikute paar Kadri Laube ja Marju Varblane ning Rae valla meesansambel Kuldne Õhtupäike. Mehi tõmbas seevastu tugevamalt ligi vanade mootorite popsumine, mis paljudele neist tundus kui meeldiv muusika.

Mootorid hakkasid laulma

Esimene mootor hakkas laulma parajasti siis, kui masinapäeva avamiskõned (neid pidasid maaeluminister Urmas Kruuse ja põllumajandusmuuseumi direktor Merli Sild) olid jõudnud viimaste lauseteni. Nimelt käivitas mootori Lister A Junior käima Mäksa valla Tigase küla elanik Jüri Tensing.

Aastast 1938 pärit vesijahutusega mootor ajas oma hiilgeaegadel käima muu hulgas saeraami ja võimasinat. Nüüd oli mootoriga ühendatud uuemal ajal Hiinas valmistatud generaator, et teha elektrit. Omanik oli pealtvaatajate rõõmuks juhtmed ühendanud töötava pesumasinaga.

Paarkümmend meetrit eemal olid toonud Valgamaalt Hummuli vallast huvilistele vaatamiseks mootori McCormick-Deering (International Harvester Company, 1930) Tõnu ja Mart Soodla. Seni olid nad masinat käima pannud ainult oma sõprade-sugulaste silma all.

USAs valminud mootor oli kunagi ammu teeninud omanikku mitmesuguste talutööde tegemisel. Peenmehaanik Tõnu Soodla ostis aastal 1985 talu ja leidis võsast sinna roostetama jäetud mootori. Taastamiseks tekkis aega aastail 2009 ja 2010.

Suur parv mehi vahtis tähelepanelikult sinise traktori Lanz Bulldog (1940) juures iga kord, kui põllumajandusmuuseumi mehaanikud-restauraatorid Karl Käärik, Kalju Tenn ja Väino Kajak seda käivitasid. Lanz Bulldog on muuseumis viis aastat tagasi ellu äratatud.

Traktori popsuma saamiseks tuli ajada tulipunaseks üks väljaulatuv osa masina ninaotsa all. Siis tuli võtta rool ja kinnitada see mootori hooratta külge. Iga hooandmine ei õnnestunud, nii et Karl Käärikul oli pärast iga uut käivitamist nahk märg.

Isetehtud põllutöömasinad

Ülenurmel käivitatud vanad mootorid ja traktorid on suurte kompaniide toodang. Masinapäeval oli välja pandud ka üks värvikas rida selliseid põllutöömasinaid, mille on mehed ise garaažis või keldris valmis ehitanud. Peaaegu igaühel neist on oma lugu.

Aastal 1963 EPA põllumajanduse mehhaniseerimise eriala lõpetanud ja 50 aastat põllumajanduses insenerina töötanud Peeter Böckler hakkas säherdusi samkompunne pildistama juba 1970. aastatel.

Pärast kohtumist poolteist-kaks aastat tagasi Ivari Padariga hakkas ta toonaselt põllumajandusministrilt saadud ideed ellu viima ja koostas meeste endale kasutamiseks tehtud traktorite piltidest ja lugudest raamatu.

Oma osa andis nüüdsel üleriigilisel masinapäeval esitletud 272-leheküljelise teose «Eestis iseehitatud traktorid» valmimisse põllumajandusmuuseum ja -ministeerium. Ivari Padari arvates tuleks välja anda sama teose teine osa. Selleks soovitab ta saata andmeid, pilte ja lugusid sellistest masinatest Ülenurmele muuseumisse.

Seotud lood
18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto