Sisukord
Uudised
Postimees
16.06.2015
Eesti Riigijuhid veensid maaomanikke Mälumäng Euroopa amet otsib Eestist tarku päid Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Eesti teadlased osalevad EFSA töös mitmel moel Kohtueksperte appi ei võeta Tagakülg Ülemistel avati hiiglaslik tänavakunsti teos Tume pilv TTÜ kohal ei näi taanduvat Esikülg 16.06 Riigikogu kiitis heaks aktsiisi- ja maksutõusu Kaitsetööstuse liidu suured kulutused tõid majja audiitori Majandus Majanduse lühiuudised Petturite tõttu blokeeritakse Eesti mobiilinumbreid Kreekale on saabunud otsustavad nädalad Välismaa Kreml lubab «ennetava» tuumalöögi võimalust Euroopa kaitsekulude kasvu ennustatakse tulevaks aastaks Inimkaubitsejate võrku juhib tahumatu etiooplane Ukraina kriis ja ISIS tegid karmi äratuse Välismaa lühiuudised Tuumariigid pigem uuendavad kui vähendavad arsenali Arvamus Viktor Trasberg: mida soovitada OECD-le? Postimees 1899. aastal: keisrinna on tütrega maha saanud Marti Aavik: eestlane on sihukene… Kultuur Prantsuse šansoonide uus tulemine Süngemast süngem «Dorian Gray portree» Sport Spordi lühiuudised Kas Usain Bolt võib maailma kiireima mehe tiitli kaotada? Uus president hakkab suusaliitu august välja tooma Läti võib uhkust tunda: lõunanaabrite korvpalli imemeest kiidavad kõik Tarbija Euroopa amet otsib Eestist tarku päid Eesti teadlased osalevad EFSA töös mitmel moel Tartu Paplid ja uus rattatee ei sobi kokku Rõngu volikogu umbusaldab esimeest ja vallavanemat Roolijoodik põrutas autoga läbi Tartu vangla värava Raatuse kooli argipäev: hiir tuleb põrandaaugust füüsikatundi Põhjalik reid näitas elu pahupoolt Näitusel esineb looduslik ansambel Bussipaviljon roostes, sõiduplaan vana Meelelahutus Koomiks Sudoku

Paplid ja uus rattatee ei sobi kokku

2 min lugemist
Papliallee Emajõe kaldal. FOTO: Sille Annuk

Mitu aastat on õhus olnud küsimus, kas tuleks maha võtta paplid Emajõe vasakkaldalt Kroonuaia silla ja linnaujula vahelt, sest nende iga läheneb lõpule ja need takistavad uue kergliiklustee ehitust. Selgus saabub peagi.

Nagu inimese puhul ei saa näkku vaadates täpselt hinnata, kas ta elab homseni või 108-aastaseks, ei saa seda teha ka puude puhul. Nõnda jõudis reedel koos istunud töörühm tõdemuseni, et Emajõe vasakkalda paplid, istutatud 1930. aastatel, võivad elada saja aasta vanuseks, kuid tegelikult ei saa täpset eluea pikkust öelda, tõdes Tartu abilinnapea Valvo Semilarski.

Asjatundjates koosnev töörühm pidi linnavalitsusel aitama kujundada otsust, mis paplitest saab. On selge, et kolme meetri laiusele alleele nelja meetri laiune kergliiklustee ei mahu. Selge on ka see, et kui hakata ehitama tänapäevast teealust ja paigaldada elektrikaablit, saavad kaevetöödel puude juured kahjustada ja nende hukkumine on selle tagajärjel paratamatu.

«Kui lühidalt kokku võtta, oli koosolekul ettepanek puud säilitada,» sõnas Semilarski. «Küll vajaks allee hoolduslõikust, enne tuleks hinnata, kui palju tagasi lõigata, võibolla neli-viis meetrit.» 

Kõnealune allee koosneb umbes 150 paplist, mille kõrgus on 25–30 meetrit ja neid on 1950.–1960. aastatel umbes kuue meetri kõrguseni tagasi lõigatud.

Semilarski lausus, et hoolduslõikuse abil võiks allee iga pikendada veel kümme-kakskümmend aastat, küll võib olla vaja eemaldada üksikuid põduramaid puid.

Abilinnapea ütles, et ei soovitatud varianti jätta kahest puudereast alles üks, et sel viisil säilitada puid ja saada ruumi kergliiklusteele. Ka kitsama sillutatud tee rajamine puujuurtele mõjuks puude tervisele halvasti. Piirduda tuleks olemasoleva tee kohendamise, lisades sellele sõelmeid.

Semilarski sõnul «ei ole otsust», aga «tundub, et protsess liigub sinna suunda», et kergliiklustee ehitatakse välja enne ja pärast paplialleed, alleele jääb sõelmetega tee. Muu võimalus näiteks rulluisutajatele võiks olla ehitada välja Ujula tänava kergliiklustee.

Kokkuvõtet paplialleed puudutavast arutelust saab lugeda siit.

Turvalisuse vaatevinklist jätab see üles kaks küsimust: vanade puude ohutus ja kergliikluse ohutus, kui kitsal teel peavad ära mahtuma jalgratturid ja jalakäijad.

«Suurematel teedel üritame jalakäija eraldada ratturist,» sõnas Semilarski.

Seotud lood
15.06.2015 17.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto