Sisukord
AK
Postimees
19.02.2020
Ilves: loodan, et lääs ei ole veel lõppenud (16) Eesti Küberpättide nahka läks 13 miljonit eurot Apteekrid andsid reformipöörajate vastu turmtuld Tallinna linnapolitsei saatis Maardu taksojuhtidele ultimaatumi Mäggi: Eestil on Hiinast rohkem võita kui kaotada (2) Pärnu võimuliit läks lõhki Jäävaba meri ajas hülged poegima laidudele Majandus Riigifirma napsas kuluka võidu Intervjuu ⟩ Saksamaa ja Euroopa huvid käivad käsikäes (1) Välismaa Venemaal kaalutakse ekspresidentide puutumatust (3) Rootsis valmis maailma suurim vastlakukkel Torm tõi Iiri rannikule hüljatud laeva Arvamus Juhtkiri: rekordhind ja kaotatud aastad (3) Arved Breidaks: Tehvandile suusahall (1) Paloma Krõõt Tupay: presidendi punane joon (13) Marek Sammul: suletus toodab konnatiike (2) Indrek Leppik, Viljar Kähari: Eesti pakub katuseta maja Erkki Bahovski: kodanike Euroopa (1) Meie Eesti Aimar Altosaar: Eesti rahva küpsustunnistus Sergei Metlev: manifest kui kahtlusi vaigistav lootus (2) Imbi Paju: mõtisklus Eesti riigist ja rahvastest Kultuur Jaan Krossi põrgu ja purgatoorium Kommunism veetles vaid kodanlikust spliinist? (1) Sport Türgi korvpallur võttis uue nime Heino Endeni järgi Kodus teise kuldmedali teeninud Wierer: värisesin viimases tiirus päris palju Anett Kontaveit pääses Dubais teise ringi Anett Kontaveit: sisehallist välja minek tahab harjumist, aga sain hästi hakkama Tartu Aksel Part: autosõit kui asotsiaalne tegevus (7) Mall Värva: loodusega koosolemise ilu ja võlu Prokuratuur täpsustas Valvo Semilarski süüdistust (1) Miss Valentine toob Tartusse 35 riigi parimad võimlejad Raatuse koolis püsivad pinged löövad direktori Toomas Kingu vererõhu lakke Piinatud hinged treppidel Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

«Kodu» Eesti südamesõnana

7 min lugemist
FOTO: Arvo Meeks / Valgamaalane

Isakoda, jumalakoda, keisrikoda, kohtukoda, kuningakoda, kõlakoda, pühakoda, raekoda, kodanik, kodakondne, kodanlane, kodune, kodukäija, koduküla, koduvald, kodukihelkond, kodumaakond, kodumaa, Euroopa-kodu, koduplaneet, kodugalaktika – äärmiselt mitmekesise tähendusliku laetusega «kodu» mõiste on meie tunde- ja tunnetusvälja kese, arutleb Rein Veidemann.

Tellijale

Kirjanik ja filosoof Madis Kõiv on pakkunud eesti kultuuri südamesõnaks «ometi». Selle lähtekohaks võttis ta episoodi enda poolt Eesti esimeseks filosoofiks tunnistatud Anton Hansen Tammsaare «Tõe ja õiguse» I osast Oru Pearu poja Joosepi imelikust kosjaskäigust Andrese tütrele Liisile. Võtmelause, õieti osalause on seal: «...ometi polnud sest ühti, sest nõnda oli ometi parem kui ilma kõigeta.» Ehk Kõivu poolt ümber öeldult: «Kuigi ei ole muud kui see, mis ei pidanud olema, igavene kuldne minevik, mis tulla ei saa, on nii ometi parem kui ei midagi.»

«See on rõõm enne veel, kui ta lohutuseks mandub,» tunnistab Kõiv. Seesama «Tõde ja õigus» on aga ka eestlaste eksistentsiaalne kodu-romaan. See algab kohast, Vargamäest kui võimalusest, kui eesti kodu arhetüübist: «Sääl ta ongi, Vargamäe» (Andres); «Jah, kunagi polnud ta osanud arvata, et temal võiks kord niisugune kodu olla» (Krõõt). See jätkub romaani teises köites Indreku kodu-otsinguga iseendas, jõuab kolmandas ja neljandas köites kodanike-Eesti, st linna-Eesti läbivalgustamiseni ning lõpeb Indreku tagasitulekuga Vargamäele ja seejärel lahkumisega Vargamäelt koos Tiinaga. Sel hetkel saab soosillast Indreku Rubico, tema liisk oli langenud. Vargamäest endast jääb «igavene kuldne minevik».

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto