N, 7.12.2023

Robert Kitt: Euroopa majandus – pendel kahes otsas korraga?

Robert Kitt
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Robert Kitt
Robert Kitt Foto: Jaanus Lensment

Euroopalik heaoluriik on saavutanud lae: kõik soovivad hüvesid ja vabadusi, kuid keegi ei taha võetud otsuste eest vastutada. Rahatrükk ei too investeeringuid, majandus tammub paigal, kirjutab Swedbanki juhatuse esimees Robert Kitt.

Rahvusvaheline rahandus on mitmeski mõttes jõudnud punkti, kus optimiste on vähe ning vähemasti demokraatlikus «läänes» ei lähe kusagil eriti hästi. Üksikutes riikides tuleb ette väikesi edusamme, kuid üldine foon on pigem tume. Võtan siinkohal vaatluse alla kaks pankurile rohkesti mõtteainet pakkuvat probleemi: negatiivsed intressid ja vähene laenunõudlus. Seda aga mõnevõrra ootamatus kontekstis, mis seob erakorralised rahandusmeetmed tarbija kaitsmiseks astutavate sammudega.

Majandusaktiivsus on terves Euroopas nigel ning ettevõtted ja eraisikud ei soovi investeerida. See omakorda on kaasa toonud tarbijahindade kasvu aeglustumise ning kohati lausa deflatsiooni ehk hindade alanemise.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles