Sisukord
Kultuur
Tänane leht
20.06.2015
Eesti Mälumäng Siseministeerium ei näe USA saatkonnal süüd Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Tagakaas Reformierakonna reiting sööstlaskumises Keila-Joal tabalukuskulptuur Vabadus väljendeid valida Lendav rahvavaenlane Teravaid elamusi otsimas Välismaa Kreeka jõudis taas maksejõuetuse veerele Taanlased vahetasid punased siniste vastu Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: vaba radikaali fenomen Mart Kivastik: 42 grammi Peeter Langovitsi tagasivaade: Keilas avasid printsessid SOS-lasteküla Tõnis Oja: Euroopa on Grexitiga leppinud Päeva karikatuur Arko Oleski essee: vaikimisi Vabadus väljendeid valida Lendav rahvavaenlane Presidendina põrunud Bussikonduktorist miljardäriks Lauri Mälksoo: ÜRO 70 Kultuur Eesti film: 4 kahe miinusega Vuntsid ja diskokera Aja auk. Tehisorkester Psühhedeelia üleküllus Ikka punane Eepiline kolmas tulemine Detroit kohtub Chicagoga Nädala plaat. Tänavate räpibuldooser ERRi pühadekavva mahuvad heategevuskontsert, võidupüha paraad ja videodisko Meie enda armastatud Rosamunde Sport Spordi lühiuudised Presidendina põrunud Ingrid Puusta: väikeste sammudega medalite suunas Eesti koondist tabas valus tagasilöök Maailma rikkaima sportlase viimane valik võib üllatada Tarbija Bussikonduktorist miljardäriks Külaselts muudab elu maal põnevaks AK Ikka punane Vuntsid ja diskokera Eepiline kolmas tulemine Psühhedeelia üleküllus Lauri Mälksoo: ÜRO 70 Detroit kohtub Chicagoga Eesti Raudtee otsib juhti Kahju, et vana Supilinn tasapisi kaob Viimased uudised Eesti Elu — Estonian Life Teeme rahval tuju paremaks Meie enda armastatud Rosamunde «Kodu» Eesti südamesõnana Aja auk. Tehisorkester Arko Oleski essee: vaikimisi Eesti film: 4 kahe miinusega Nädala plaat. Tänavate räpibuldooser Kuidas võtab Postimehe žürii kokku Eesti filmi hooaja? Suslaga otse Pärnu kesklinna Arter Kodust keset linna maale elama Kodu põnevaks Eesti disainerite abiga Horoskoop Suvi algab Suvine «Detektiivimäng» paneb kuulsused üksteist taga ajama Mart Müürisepp: lunastan Dorian Grayna enda tegusid Maitsereisid Pakrile privaatkokaga Nõuandeid, millega võiksid mehed oma suvegarderoobi värskendada Ürdimarinaadis kana suvikõrvitsa ja Parmesaniga Mees metsast Suvised moetähed igale maitsele Kunstiteos ja linn Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kunstiteos ja linn

2 min lugemist
Janar Ala. FOTO: Toomas Tatar

Käisin hiljuti Pariisis. Kuna polnudki varem Pariisis käinud, tõotas reis tulla huvitav (ehkki tõsi on, et teist korda ja sealt edasi võib igal pool olla hoopis palju huvitavam – mälestused segunevad jne).

Tellijale Tellijale

Oli aeg, mil prantsuse autorid nii filmis, kirjanduses kui ka filosoofias olid mu elus väga olulisel kohal, eriti autorid 1960ndatest. 1968, vasakkalda intellektuaalid ja kõik see on ju väga romantiline kuvand – Sartre ja de Beauvoir istumas Cafe de Floris, Cioran elamas kusagil Ladina kvartali katusekambris ning kondamas rahutult ja unetult mööda öist Pariisi jne. See kõik on tarvis ju ise järele proovida. Mis võib olla parem kui saada kunstiteosega üheks?

Niisiis, kaart oli peas ja tuli hakata seda avama. Muidugi oleks kõige parem selliste asjade peale mitte mõelda ja oma peast asuvast muuseumist lahti lasta, lihtsalt libistada väikese hõbelusikaga suhu austrit, juua valget veini ja püüda nuusutada värsket õhku, sest Pariisis on õhk väga värske. Aga ma ei saanud – kõik austrid jäid söömata ja veinid joomata, sest oli vaja tunnetada põhilist. Oli tarvis olla rahutu. Kõndisin mööda tänavaid ja bulvareid, läksin ka otsejoones Seine’i äärde, kuid kahjuks mitte midagi. Tunnet ei teki, ainult üks tühjus ja hangumine. Lihtsalt jõgi voolab – maagiat mitte mingisugust. No las ta voolab, kuid kus on see võimas ajaloo vool mu rinnus? Peterburis käies tabas see mind, nii et oli tabatud – uitad sihitult, lased end tänavate planeeringul kaasa kanda, vaatad kuhugi juhuslikku sisehoovi, mõtled, aga äkki olid selle tunnistajaks ka Dostojevski silmad, siis lased end Neeva mustaval vool hüpnotiseerida ja peast käib läbi, et kas ka Brodski vaatas niimoodi siit sillalt alla. Ja muidugi ei saanud ära unustada meie aja kuulsaimat piiterlast Vladimir Vladimirovitš Putinit – kuidas võis selles põhjamaises Veneetsias kasvada tulevane julgeolekutöötaja? Need kõik olid mõtted ja tunded, mis haarasid kaasa. Selle viimasega seoses – kas pole perfektne julgeolekutöötaja, ta on sul alati meeles.

19.06.2015 22.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto