Neidsamu monitoripilte näeb oma silmade kõrgusel ka patsiendi juures viibiv doktor Rain Paju. Kui kahel südamearstil on vaja mõtteid vahetada, saavad nad seda teha väga väheseid sõnu kasutades, sest protseduuri kulg on mõlemal võrdselt silme ees.
Käsil on südameoperatsioon, aga hoopis teistsugune, kui inimesed oma tavakujutlustes operatsiooniks peavad.
Patsiendil ei ole suuremat lõikushaava kui väike avaus alakehal, kust pääseb reieveeni. Protseduur leiab aset Tartu ülikooli kliinikumi südamekliiniku invasiivse elektrofüsioloogia ja rütmihäirete laboris ning selle nimi on kateeterablatsioon.
Sünnist saati rütmihäiretega
Doktor Rein Kolk selgitab, et patsiendil on niisugune südamerütmihäire, mis ei ole haiguse tagajärjel tekkinud, vaid on tingitud väikesest defektist südame ehituses ning see on tal olemas sünnist saadik. Patsiendiks on pisut enam kui kahekümne aastane noormees.
Protseduur on ühekorraga nii südamesisene uuring kui ravi. Selle eesmärk on üles leida need südamekoe alad, mis «on süüdi» südamerütmihäirete tekkimises, ehk kohad, mis on südame tööd reguleerivate erutusimpulsside lekkekohad. Need kohad tuleb «sulgeda».
Selleks viiakse südamesse teine sond ehk ablatsioonikateeter ning hävitatakse raadiosageduslikku energiat kasutades osa südamelihase koest.
«Me tekitame sinna väikese nekroosikolde, mis elektrit juhtida ei suuda,» selgitab Rein Kolk. «Pärast seda testime, kas õnnestus. Ehk provotseerime kunstlikult, kas rütmihäiret saab uuesti tekitada või ei saa. Kui mitte, siis on inimene terve, saab homme haiglast koju ja ülehomme läheb tööle.»