R, 9.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Detroit kohtub Chicagoga

Märt Milter
, kriitik
Detroit kohtub Chicagoga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Green Velvet and Carl Craig- Unity
Green Velvet and Carl Craig- Unity Foto: Kuvatõmmis

Carl Craig & Green Velvet

Unity

Relief

Hinne: 4

Esmapilgul ei saaks need kaks autorit olla erinevamad. Velvet on totemo, nagu ütlevad jaapanlased. Panso kirjutas, et Pinna ei kõlvanud muuks kui suureks näitlejaks, ja see käib ka Velveti kohta. Tal oli alguses hulk meelevaldselt säravaid singleid, «Stalker» ja «Land of the Lost» ja «Flash», aga stuudioalbumiks need ei saanudki ja tundus, et keegi ei osanud sellist nuhtlust ohjeldada.

Derrick May «vennapoeg» Craig läks muidugi pärast lasteaeda kohe kolledžisse. Tema puhul ei tea kunagi, millise Craigi me täpselt saame. Ta on meisterdanud Psyche/BFC peent, uduroosat ambient’i ja anarhoelektroonikutest Throbbing Gristle’ist inspireeritud Innerzone Orchestra «džässi» ning samas Paperclip People’i põntsuvat techhouse’i. Sooloplaate pole ta küll aastakümneid valmistanud, kuid remikse kogu aeg ja nende «pessa jõudmise protsent» on kõrgem kui Babe Ruthil.

Suures osas ongi meestel «Unityl» tuntavalt omaette lood ja suuremas osas Velveti omad, millest on veidi kahju, isegi kui need on nii funky’d kui «Rosalie» või kohvimasinlik «Let It Go». Räägiti, et see roheline mehike on hakanud usklikuks, kuid paukuval «So Whatil» jutlustab Green, kelle üks suuri eeskujusid sotsiaalkommentaator Sly Stone, küll ammuse hiti «Answering Machine» laadis: «You don't like my hair, so what / You don't like what I like, so what.»

«Murder of the Innocent» on plaadi nn pikk lugu, peaaegu 9 minutit, ja nn Craigi lugu siin, instrumentaalne, tähtedevahelikult majesteetlikus transis ja legendaarne. Sõrmenipsudega.

Koos nikerdamist on märgata vaid ühes loos, ja selle pealkiri oleks parem nimetamata jätta, sest see ei vasta absoluutselt («Party»). Kui see on pidu, siis küll kõige düsfunktsionaalsem. Aga hea haige pidu.

Märksõnad
Tagasi üles