Sisukord
Arvamus
Tänane leht
20.06.2015
Eesti Mälumäng Siseministeerium ei näe USA saatkonnal süüd Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Eesti lühiuudised Tagakaas Reformierakonna reiting sööstlaskumises Keila-Joal tabalukuskulptuur Vabadus väljendeid valida Lendav rahvavaenlane Teravaid elamusi otsimas Välismaa Kreeka jõudis taas maksejõuetuse veerele Taanlased vahetasid punased siniste vastu Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri: vaba radikaali fenomen Mart Kivastik: 42 grammi Peeter Langovitsi tagasivaade: Keilas avasid printsessid SOS-lasteküla Tõnis Oja: Euroopa on Grexitiga leppinud Päeva karikatuur Arko Oleski essee: vaikimisi Vabadus väljendeid valida Lendav rahvavaenlane Presidendina põrunud Bussikonduktorist miljardäriks Lauri Mälksoo: ÜRO 70 Kultuur Eesti film: 4 kahe miinusega Vuntsid ja diskokera Aja auk. Tehisorkester Psühhedeelia üleküllus Ikka punane Eepiline kolmas tulemine Detroit kohtub Chicagoga Nädala plaat. Tänavate räpibuldooser ERRi pühadekavva mahuvad heategevuskontsert, võidupüha paraad ja videodisko Meie enda armastatud Rosamunde Sport Spordi lühiuudised Presidendina põrunud Ingrid Puusta: väikeste sammudega medalite suunas Eesti koondist tabas valus tagasilöök Maailma rikkaima sportlase viimane valik võib üllatada Tarbija Bussikonduktorist miljardäriks Külaselts muudab elu maal põnevaks AK Ikka punane Vuntsid ja diskokera Eepiline kolmas tulemine Psühhedeelia üleküllus Lauri Mälksoo: ÜRO 70 Detroit kohtub Chicagoga Eesti Raudtee otsib juhti Kahju, et vana Supilinn tasapisi kaob Viimased uudised Eesti Elu — Estonian Life Teeme rahval tuju paremaks Meie enda armastatud Rosamunde «Kodu» Eesti südamesõnana Aja auk. Tehisorkester Arko Oleski essee: vaikimisi Eesti film: 4 kahe miinusega Nädala plaat. Tänavate räpibuldooser Kuidas võtab Postimehe žürii kokku Eesti filmi hooaja? Suslaga otse Pärnu kesklinna Arter Kodust keset linna maale elama Kodu põnevaks Eesti disainerite abiga Horoskoop Suvi algab Suvine «Detektiivimäng» paneb kuulsused üksteist taga ajama Mart Müürisepp: lunastan Dorian Grayna enda tegusid Maitsereisid Pakrile privaatkokaga Nõuandeid, millega võiksid mehed oma suvegarderoobi värskendada Ürdimarinaadis kana suvikõrvitsa ja Parmesaniga Mees metsast Suvised moetähed igale maitsele Kunstiteos ja linn Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: vaba radikaali fenomen

2 min lugemist

BNSi äsja avaldatud Emori arvamusuuringu järgi kerkis Vabaerakonna toetus juunis 19 protsendini, Reformierakonna toetus langes 18 protsendini. Kõige popim partei oli jätkuvalt Keskerakond 26 protsendiga.

Orgaanilises keemias on vaba radikaal selline osake, millel on üksik paarumata elektron. Seetõttu on tegemist väga reageerimisvõimelise osakesega. Eesti poliitikas mängib Vabaerakond hetkel suhteliselt sarnast rolli. Valitsuskõnelustel partei küll osales, jäi aga omaette, ei paarunud koalitsiooniga. Reageerib aga pidevalt ja edukalt, eelkõige kommenteerides mujalt tulevaid lapsusi ning stiilivigu.

Kuigi pigem avansiks rahva pakutavat toetust möönab ka erakonna juht Andres Herkel, on Vabaerakonna seisukohad enamasti täiesti talupojatarkuse mõõtu: näiteks soovitus riigikogulastele mitte käituda hääletusrobotina, või siis tõdemus, et öösel viibib enamik normaalseid inimesi une rüpes, mitte ei võta parlamendis seadusi vastu.

Samal ajal kui valitsuserakonnad peavad inimestele pidevalt põhjendama, miks nad laial rindel maksutõusude kasuks otsustavad, ilmub Vabaerakonna vaba mees Artur Talvik hilisõhtul kõnepulti ja lihtsalt ajab kõik laginal naerma, ise seejuures mõnusalt kaasa mügisedes. Mis nii elul viga, näeb kesksuvine valija, ning oleks ju ka heameelega pigem selles seltskonnas, kus toredasti nalja saab, aga mitte seal, kus lipsuga mehed mornilt ägisevad makse kõrgemaks upitada.

Reformierakond võib rõõmustada peaministrile ja valitsusele riigikogus äsja osaks saanud kobarusalduse üle ning valimisteni on aega hetkel maa ja ilm. Kuid reitinguprobleem tekitab oravates kahtlemata kõvasti peavalu. Nagu nende riigikogu fraktsiooni aseesimees Valdo Randpere sel nädalal Postimehe päevaintervjuus ütles: «Valimiste vahel sa vaatad, et need erakonnad, kes ei ole valitsuses, kes ei julge võtta seisukohta, kes pagevad vastutuse võtmise eest, need on kõige popimad. Paraku see nii on.» Reformierakonna valuline suhtumine Vabaerakonna tähelendu on loogiline, sest kes ikka tahaks oma kättevõidetud turuosast lihtsalt heast peast priske tüki uustulnukatele kinkida.

Vabaerakonna fenomen on küll hästi nähtav, märksa segasem on aga pilt sellest, mida see partei ikkagi endast pikemaajaliselt võiks kujutada ning mis suunas tahab Eesti elu mõjutada. Selles mõttes on Keskerakonnaga märksa lihtsam: kõik taipavad, kust ta pärit on, mis valijarühmi esindab ja mis on tema leivanumbriteks. Vabaerakonna puhul on esialgu pigem lootused – et tegu ontlike inimestega, kes opositsioonis valju häälega ehk mõne jama ka ära hoiavad ning aegamööda ise valitsuskõlblikuks küpsevad.

Seotud lood
19.06.2015 22.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto