E, 3.10.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tõnis Oja: Euroopa on Grexitiga leppinud

Tõnis Oja: Euroopa on Grexitiga leppinud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tõnis Oja
Tõnis Oja Foto: Liis Treimann

Täpselt kolm aastat tagasi kinnitas toonane rahandusminister Jürgen Ligi, et Kreeka maksujõuetus (default) pole võimalik. Eks see seisukoht peegeldas üleüldist meelsust nii Euroopa poliitilise kui ka finantseliidi hulgas. Ehkki ajakirjanduses räägiti toona Kreeka eurotsoonist lahkumisest peaaegu kindlas kõneviisis, siis tegelikult sellesse siis väga ei usutud. Mitteuskumise põhjused oli üsna pragmaatilised – Grexit oleks ilmselt endaga kaasa toonud fataalsed tagajärjed nii eurotsoonile kui ka kogu maailma finantssüsteemile. Usun, et üsna reaalne oleks olnud «Lehman Brothers 2».

Täna on olukord teine. Ehkki Euroopa Liidu masinavärk liigub väga aeglaselt ja otsuste elluviimine venib, on vahepealse kolme aastaga siiski palju ära tehtud. Loodud on Euroopa stabiilsusmehhanism (ESM), riikide võlakoormused on saadud enam-vähem kontrolli alla ja palju muud.

Märksõnad
Tagasi üles