Sisukord
Eesti
Postimees
27.06.2015
Eesti Horoskoop Palju õnne Tagakülg Mälumäng Kahe eestlase surnukehad leiti Peruu kaljulõhest Vasikate, varssade ja tallede aeg Kõrgkoolides avatakse uued õppekavad Üksiku Undi ulg Esikülg 27. juuni Pärnu peab hansapäevi Eesti lühiuudised Mis paneb valima IT-õpet? Tehnoõed koolitavad digitüdrukuid Dilbert Suri egüptoloog Sergei Stadnikov Male Müüdid takistavad naiste läbimurret IT-alal Välismaa Pagulaste vastuvõtmine jääb vabatahtlikuks Palvusest sai veresaun Prantsusmaal hukati ärimees Tuneesias hukkus kümneid turiste Arvamus Päeva karikatuur Tagasivaade: Neeme Järvi, BIS ja Joonase lähetamine Üksiku Undi ulg Postimees 1892. aastal: vihm jätab leivata Oodatud õnnestumine Üks kõigi vastu NÄDALA NÄGU: «Eestist? Hoo! Ma tunnen teie Hololeid.» Juhtkiri: kas me sellisesse maailma tahtsime? Ene Pajula: mammi ja vanad mehed Kultuur Postimees teeb otseülekande Seto Folgi kontserdilt Jaak Joala lugu: kaks tundi kvaliteetaega Üksiku Undi ulg Sport Spordi lühiuudised Ajalugu teinud lätlane vilistati välja Rumeenia seisab Eesti tee peal ees Zenjov tehtud valikust: tahan end taas tunda ründajana Seimil varasemad jõunäitajad taastatud Tarbija Keegi, kellele saab loota Arter Ajaloolise maiguga «Eesti mäng» ootab kaasa nuputama Arter soovitab Horoskoop Vana asi moodsas võtmes Aeg hoiab sõpru häid Eesti-saami neiu lõpetas Euroopa põhjapoolseima kooli Anu Samarüütel: kõige paremini tunnen end oma disainitud riietes Lillesaare lummuses Seebiooperist on asi kaugel Susan Luitsalu: neegerorja käekott Maestro Eri Klasi rohelised niidud Juhiks?! Ei! ... Aga äkki siiski? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti-saami neiu lõpetas Euroopa põhjapoolseima kooli

4 min lugemist
Eestimaises roheluses: Harku maja taga suve nautimas. FOTO: Jaanus Lensment

Põhja-Soomest Utsjokist (saamipäraselt Ohcejohka külast) reisib lennukit kasutamata Eestisse kaks päeva. Jääkarusid seal pole, küll aga on Euroopa põhjapoolseim gümnaasium. Põhihariduse omandas seal ka Piibe Márgget.

Tellijale Tellijale

«Ma mäletan, et ei tahtnud üldse koju minna,» naerab Piibe Márgget Aikio (15), kui oma esimest koolipäeva meenutab. Nüüd on ta värske põhikoolilõpetaja, hinneteks valdavalt üheksad ja kümned. Sekka paar kaheksat.

Soome põhjatipus, kohe Norra piiri lähistel asuv Utsjoki saami kool on Euroopa põhjapoolseim kool, kus antakse keskharidust. Ning ei, sealsed lapsed ei sõida kooli põhjapõdra seljas, maad ei kata igilumi ja inimesed ei ela püstkodades, ümber tiirutamas näljased jääkarud (veel hullem – üheskoos pingviinidega). Vastupidi, saamidel on olemas lausa korralik internetiühendus, muudest tsivilisatsioonimõnudest rääkimata. Ometigi leidub palju neid, kes elu Saamimaal just niimoodi ette kujutavad, muigab Piibe – neiu, kelle soontes voolab ema poolt eestlase ja isa poolt saami veri. Nii ei oska ta isegi täpselt määratleda, kes ta siis kokkuvõttes on. Mõlemad rahvused tunduvad ühtmoodi kodused. Nimigi – Piibe Márgget – on kokku pandud eesti ja saami tüdrukunimedest.

26.06.2015 29.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto