Sisukord
Uudised
Postimees
22.06.2015
Eesti Horoskoop Mälumäng Vaikus pärast tormi: Sotši mängud rullusid üle eesti külast Venemaal Dilbert Male Roolijoodik veedab jaaniöö arestikambris Palju õnne Tagakülg Riik hakkab üksikpensionäridele toetust maksma Eesti lühiuudised 22.06 esikas Kuue sõiduki kokkupõrkes sai kaks inimest vigastada Majandus Majanduse lühiuudised Viljar Arakas: korterihindadel palju kasvuruumi pole Välismaa Libeerias on arglikult kätlema hakatud Kuld rikkaks ei tee Välismaa lühiuudised Hispaanlased võõrustavad Venemaa laevu Arvamus Allan Käro: plahvatust ennetades Postimees 1933. aastal: Eesti-Vene piir leekides Richard Graham: see, mida laps internetis teeb, on tähtis Marti Aavik: digilõhe pea peal? Juhtkiri: väikese inimese kinnisvara huvitaval ajal Päeva karikatuur Kultuur Kaheksa aastat Staliniga Eplik andis välja väliseesti popikogumiku Sport Mercedeste edul lõppu ei paista Spordi lühiuudised Eesti kergejõustik jäi napilt esiliigasse püsima Noored imejooksjad löövad laineid Kullamäe vaimustus Serbia noorte korvpallurite vägevusest Neli kõva kivi ja üks haavatu Tallinn Kuue sõiduki kokkupõrkes sai kaks inimest vigastada Tarbija Praegu on parim aeg mõelda tulevikule Maakondade suurimad jaanituled Telefoniarved maksab laps ise Tartu Võnnu võtab võidupüha vastu puhta mälestussambaga Noor peaks olema valikuteks valmis Alfi toetab lapsi hambaravitoolis Piletisüsteemi nutikus jääb esialgu kasutamata Romantikahõnguline Vintage Chick laieneb Tartusse Meelelahutus Koomiks Sudoku

Võnnu võtab võidupüha vastu puhta mälestussambaga

1 min lugemist
Kaitseliitlased korrastasid Võnnus mälestussammast ja selle ümbrust. FOTO: Kristjan Teedema

Võnnu kiriku kõrval meenutab sajanditaguseid kangelaslikke ja traagilisi aegu Vabadussõja mälestussammas, mis aga looduse meelevallas tasapisi sammaldus. Nurgapostid olid osaliselt maa sisse vajunud, nii et ümbritsevad jämedad ketid ulatusid vastu maad. Kümmekond kaitseliitlast ja neid assisteerinud koer Julius tegid laupäeval ja täna kooskõlastatult muinsuskaitseametiga kõik korda.

Võnnu kuulub kaitseliidu Tartu maleva esimese malevkonna haldusalasse. Malevkonna pealik on Kristjan Bachmann, kelle sõnul on tema malevkond Vabadusristi Vendade malevkonna õigusjärglane. «Seega peame rõhutatult enda moraalseks kohustuseks austada ja hoida meie esiisadele püstitatud mälestusmärke,» lisas ta.

Mõtte võtta ette Võnnu mälestussammas andis Rein Aviste. «Andsin malevkonna pealikuna korralduse: «Teeme ära!»,» ütles Bachmann.

Puhastustegevuses eile ja täna olid kasutusel survepesur, harjad ja roheline seep. Ka kuju jalam sai korda, piirdeaia nurgapostid maast välja võetud ja betoonpatjade peale kinni valatud. «Pingutasime keti, lihvisime puhtaks ja värvisime mustaks,» ütles esimese malevkonna pealik.

Esimene malevkond tahab samalaadset tööd teha ka teiste korrastamist vajavate Vabadussõja mälestussammastega. Oma abi andsid seekord OÜ Sahkar TT, Akzo Nobel Baltics AS ja Värvikeskuste Grupp OÜ.

Kultuurimälestiste riikliku registri andmetel kavandas mälestussamba Võnnu kiriku kõrvale Aleksander Eller ja kivitöö tegi August Levold. Sammas avati 1934, kuid lõhuti 1945 ja osad kanti laiali. Mälestussammas taasavati 1. septembril 1990.

Nendest kaitseliitlastest, kes eile ja laupäeval tegid Võnnus tööd, võib mõnda kohata maakaitsepäeval Tartu kesklinnas 23. juunil ehk võidupühal. Üritused algavad kell 13, võimalik on tutvuda kaitseliidu, päästeameti, politsei- ja piirivalveameti ning vanglateenistuse tehnika ja varustusega.

Maakaitsepäeva tipp on kell 15.30, kui raeplatsil algab paraadrivistus. Umbes kell 16.15 saabub võidutuli, mis jagatakse Tartumaa omavalitsustele.

Seotud lood
20.06.2015 25.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto