E, 11.12.2023

Postimees 1911. aastal: raamatukogu Saaremaal

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kodumaalt. Eesti raamatukogu on Saaremaal võrdlemisi noor ettevõte. Kuresaaresgi ei olnud teda, kui mitte köstri raamatuid, mis eraviisil välja lugeda anti, selleks pidada. Viimastel aastatel on aga K. E. Selts kaunis korraliku raamatukogu linnas asutanud. Praegu on Saare hariduslistel seltsidel, keda siin juba 16 on, mitmel kas oma avalik või era-raamatukogu olemas. Kuidas niisugune raamatukogu, nimelt maa raamatukogu, oma elu alguses juba avaldada suudab, selleks siin lühikene ülevaade Loona Rahvakoolide Seltsi avaliku raamatukogu tegevusest esimesel poolaastal.

L. R. K. Seltsi raamatukogu avati möödaläinud aasta talve-kuu alguses (7. nov.) kohalise vallamaja ruumides. (Ka lugemisetoa pidamise luba on Seltsil, aga sündsa korteri puudusel on see õigus senini tarvitamata jäänud.) Kogus on 247 nr. raamatut (köiteid rohkem), 110 rbl. 81 kop. väärtuses. Üle poole sellest summast on kingitus – raamatute näol. Raamatuid antakse lugemiseks välja – talvel iga pühapäev, suvel (1. maist kuni 1. sept.) kaks korda kuus. Lugemise raha on seltsi liikmetel, esimese järgu lugejatel (3 raamatut ja käesoleval aastal tellitud kuukirjade numbrid korraga käes lugeda) – 50 k. ja teise järgu (2 raamatut ilma kuukirjadeta) 20 kop. aastas maksta. Osavõtjaid raamatukogust kuni 1. juunini on olnud: aasta lugejaid – 45. Ülepää on raamatukogust 1232 raamatut lugemiseks välja antud.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles