Ameerika Ühendriigid luurasid Prantsuse presidentide järel

Kadri Veermäe
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Prantsuse pealtkuulatud presidendid: Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ja François Hollande.
Prantsuse pealtkuulatud presidendid: Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy ja François Hollande. Foto: SCANPIX

Prantsuse avalikkus ja võimud reageerisid eile raevunult WikiLeaksi kaudu välja imbunud paljastuse peale, mille järgi olid Ameerika Ühendriigid pealt kuulanud kolme viimast Prantsusmaa presidenti: Jacques Chiraci, Nicolas Sarkozy'd ja praegust riigipead François Hollande'i.

«Need on vastuvõetamatud faktid, mis on juba viinud asjade selgitamiseni Ameerika Ühendriikide ja Prantsusmaa vahel. Prantsusmaa ei tolereeri ühtegi tegu, mis kahjustab riigi julgeolekut,» teatas Hollande’i kantselei eile pärast kaitsenõukogu kokkusaamist. Lisaks kutsus riigi välisminister Laurent Fabius eile vaibale Ameerika Ühendriikide suursaadiku Prantsusmaal Jane D. Hartley, kirjutas Ameerika Ühendriikide väljaanne Wall Street Journal.

Hollande’i kantselei meenutas Ameerika Ühendriikidele ka tolle 2013. aasta lõpus antud lubadust Prantsuse liidrite järel mitte nuhkida. Toona põhjustas skandaali paljastus, et NSA kuulas pealt Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli telefoni.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles