Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Tartu Ülikoolis on tung arstiteaduskonda President arvustas maksumuudatuste arutelu riigikogus Eesti lühiuudised lk 4 Puhumisreidil jäi vahele kaheksa joobnud sõidukijuhti Ülemkogu avapäev algas konsensuseta Magnitski-raha jälg võeti üles Prantsusmaal Hololei: ELil on ühtne poliitika Majandus Kreeka läbirääkimised jäid eile tulemusteta Projektikirjutajad võtavad mõõtu uuel rahastamisperioodil Majanduse lühiuudised Välismaa Ülemkogu avapäev algas konsensuseta Prantsuse saadiku sõnul ei meeldi tema kodumaale NATO väljapoole suunatud poliitika Välismaa lühiuudised NATO arvestab Venemaa Putini-keskse otsustusmehhanismiga Magnitski-raha jälg võeti üles Prantsusmaal Hololei: ELil on ühtne poliitika Arvamus Mart Kalm: puupealinn?! Ülo Mattheus: rumal, kes mängib võõravihaga Keijo Lindeberg, Tanel Melk: IRL tõi inimesed ohvriks oma mainele Kadri Hansalu: halvatud lennufirma Päevaintervjuu: radikaalsed rahvale arusaamatud sammud toodavadki radikaalsust Andrus Karnau: Vormsi uus laev Juhtkiri: NATO loob üha usutavamat heidutust Postimees 1934. aastal: nimede-eestistamine on saanud seadusliku tunnustuse Päeva karikatuur Nils Niitra: teel antiutoopiasse Kultuur Tasuja lahkumine NO99 pälvis Prahas peaauhinna Sport Mägile Soomes esikoht, Haas tegi hooaja tipptulemuse Spordi lühiuudised Tänak valmistub astuma järgmist sammu tipu poole Skandaalide varjus püütakse murda needust Räikköneni tõehetk läheneb Tallinn Tammsaare tee ummikud peaksid leevenema nädala jooksul Viaduktilt alla kukkunud naine sai surma Tarbija Bangkok – metropol ja agul Tartu Hiina koorid esitavad popkooripeol Eesti hitte Tants ja traagika käib pere ümber Tasuta supp täidab raskustes laste kõhtu Kutsehariduskeskus avab mitu uut eriala Sebe sulgeb kolm kaugbussiliini Lumi Tartust puges Hiinaski tundliku naha vahele Peeter Põllu park saab esimese nimelise pingi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Päevaintervjuu: radikaalsed rahvale arusaamatud sammud toodavadki radikaalsust

2 min lugemist

Pagulaste probleem, Ühendkuningriigi liikmelisuse referendum ja Kreeka võlakriis on tõmmanud Euroopa Liidu ühenduskruvid viimse vindini pingule ning süsteemis on täiesti loogiliselt tugevnenud vastasjõud, mis võivad olla perspektiivis ühendusele ohtlikud, rääkis Postimehe päevaintervjuus Tartu Ülikooli Euroopa õiguse dotsent ja vandeadvokaat Carri Ginter.

Olemasolev Euroopa Liidu lepinguline raamistik püsib Ginteri sõnul endiselt tugev ja ratsionaalne, kuid muudatuste sisseviimine tekitab pingeid. «Pagulaste puhul puudub praegu õiguslik raamistik nende kohustuslikus korras ringijagamiseks ja neid muutusi tahetakse teha, samas pole suudetud saavutada kaasamise tahet, et inimesed aitaksid mitte süütundest, vaid heast tahtest,» tõi Ginter näite.

«Ma väga muretsen iga kord kui keegi räägib radikaalsest sammust integratsioonis. Sellisel kujul diskussioon on ohtlik, sest sellega seatakse ohtu Euroopa Liidu säilimine tervikuna. Olukorras, kus praegu kõik on aktsepteerinud, et meil on Schengen, siseturg, arreteerimiskäsk ja nii edasi, siis hakata ütlema, et midagi on veel vaja – teeme uue põhiseaduse või kanname teatud pädevuse Euroopa Liitu ja seda kõike arusaamatutel põhjustel, toob see kaasa jõulise radikaliseerumise.»

Ginteri sõnul on Euroopa Liidu edu üks saladusi olnud just samm-sammult integreerumine, ilma järskude muudatusteta, ning tänu sellele on vastuseis sellele olnud nõrk. Kui nüüd hakatakse radikaalseid samme kiiresti suruma, ühiskond aktiviseerub ning muudatustele ollakse vastu.

«Ei ole ka sellist veenvat positsiooni. millest inimene aru saaks. Puudub suur narratiiv - olgu teemaks finantsstabiilsus, pagulaste teema või samasooliste õigused, Euroopa vajab vastuseid, miks ja kuhu me läheme, milline on suur pilt - sellest tuleks rääkida. Praegu tuleb justkui paaniline reaktsioon – on häda, paadid on rahvast täis, midagi tuleb kiiresti teha. Aga milline on see muutus, kas poliitika muutus, lihtsat andmine, kas sellega kaasneb mingi majanduslik kasu – seda ei kommunikeerita.»

Vaata Postimehe päevaintervjuust, kuidas kommenteerib Carri Ginter brittide lahkulöömisplaane ning Kreeka võimalikku eraldumist euroalast.

Seotud lood
25.06.2015 27.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto