Tasuja lahkumine

Arved Viirlaid FOTO: Erakogu

Suve alguspäeval, kui Eesti valmistus tähistama võidupüha ning jaane, suri kaugel Kanadas 94. eluaastal eesti pagulaskirjanduse suurkuju Arved Viirlaid. Õnneks ei saa öelda, et ta ka suri pagulasena, sest lausa eepiliselt mõõdetava pika elu elanud Viirlaiul oli Eesti iseseisvuse taastamise järel kodu ka Eestis.

Tellijale Tellijale

Viirlaiu elu ja looming olid täidetud vabadusvõitlusest. Ta oli sündinud Harjumaal Padisel taluniku pojana ja lapsepõlvegi veetnud sealsamas. Bornhöhe «Tasuja» tegevuspaigal oli kirjaniku tunnistusel tema loomingule peaaegu et määrav mõju. Ent selle kirjutas ette ka Viirlaiu põlvkonnale osaks saanud ajapööris.

Kohe pärast Eesti anastamist Nõukogude Liidu poolt 1940. aastal liitus Viirlaid metsavendadega, osales 1941. aasta suvesõjas venelaste ning nende käsilaste vastu kuni Saksa okupatsiooni alguseni. Aastatel 1943–1944 sõdis ta vabatahtlikuna Soome armee eesti üksuses (Jalaväerügement JR 200). Eestisse naasnult jätkas ta võitlust Eesti Relva-SS diviisi koosseisus, katmas sakslaste taganemist kuni lahkumiseni kodumaalt 1944. aasta oktoobris.

25.06.2015 27.06.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto