Sisukord
Arvamus
Tänane leht
26.06.2015
Eesti Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Tagakülg Palju õnne Tartu Ülikoolis on tung arstiteaduskonda President arvustas maksumuudatuste arutelu riigikogus Eesti lühiuudised lk 4 Puhumisreidil jäi vahele kaheksa joobnud sõidukijuhti Ülemkogu avapäev algas konsensuseta Magnitski-raha jälg võeti üles Prantsusmaal Hololei: ELil on ühtne poliitika Majandus Kreeka läbirääkimised jäid eile tulemusteta Projektikirjutajad võtavad mõõtu uuel rahastamisperioodil Majanduse lühiuudised Välismaa Ülemkogu avapäev algas konsensuseta Prantsuse saadiku sõnul ei meeldi tema kodumaale NATO väljapoole suunatud poliitika Välismaa lühiuudised NATO arvestab Venemaa Putini-keskse otsustusmehhanismiga Magnitski-raha jälg võeti üles Prantsusmaal Hololei: ELil on ühtne poliitika Arvamus Mart Kalm: puupealinn?! Ülo Mattheus: rumal, kes mängib võõravihaga Keijo Lindeberg, Tanel Melk: IRL tõi inimesed ohvriks oma mainele Kadri Hansalu: halvatud lennufirma Päevaintervjuu: radikaalsed rahvale arusaamatud sammud toodavadki radikaalsust Andrus Karnau: Vormsi uus laev Juhtkiri: NATO loob üha usutavamat heidutust Postimees 1934. aastal: nimede-eestistamine on saanud seadusliku tunnustuse Päeva karikatuur Nils Niitra: teel antiutoopiasse Kultuur Tasuja lahkumine NO99 pälvis Prahas peaauhinna Sport Mägile Soomes esikoht, Haas tegi hooaja tipptulemuse Spordi lühiuudised Tänak valmistub astuma järgmist sammu tipu poole Skandaalide varjus püütakse murda needust Räikköneni tõehetk läheneb Tallinn Tammsaare tee ummikud peaksid leevenema nädala jooksul Viaduktilt alla kukkunud naine sai surma Tarbija Bangkok – metropol ja agul Tartu Hiina koorid esitavad popkooripeol Eesti hitte Tants ja traagika käib pere ümber Tasuta supp täidab raskustes laste kõhtu Kutsehariduskeskus avab mitu uut eriala Sebe sulgeb kolm kaugbussiliini Lumi Tartust puges Hiinaski tundliku naha vahele Peeter Põllu park saab esimese nimelise pingi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: NATO loob üha usutavamat heidutust

2 min lugemist

Selle nädala uudised kinnitavad taas, et NATO liitlased on äratuskella kuulnud ja tegutsema asunud. NATO kaitseministrite kohtumise otsused on suunatud nii reaalsele vägede liigutamisele kui ka kiiremale otsuste langetamisele. USA kaitseminister teatas oma Tallinnas käigu ajal varustuse eelpositsioneerimise otsusest. Korraldatakse nii selliseid ühisõppusi, mis on juba ammu plaanis olnud, kui ka mõningaid uusi.

Kõigile on selge, et kokkuvõttes on NATO võrreldes mistahes potentsiaalse vastasega ülivõimas. Samas teame, et Läänemere regioonis oli ja on veelgi jõudude tasakaal paigast ära. Lisandub üks autoritaarsete valitsejate vähestest eelistest võrreldes demokraatlike riikide ja veel enam nende organisatsioonidega. Kui võim on ühe inimese käes, siis ei vaja ta otsustamiseks kooskõlastusringe ega keerukaid läbirääkimisi, vaid saab anda lihtsalt käsu.

Et seda eelist vähendada, on enam kui aasta vältel pingsalt tegeletud otsustamisprotsessi lihvimisega. Mida enam on selle üksikasjades «automaatseid» käike, seda kiiremini sujub tegelikus ohuolukorras nii otsustamine kui tegutsemine. Üksiti on nii poliitilise kui ka sõjalise otsustamisprotsessi selgus ja kiirus ka osa heidutusest – mida paremaks see muutub, seda väiksemaks jääb autoritaarse valitseja eelis.

NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi sõnadest pärast sellenädalast kaitseministrite kohtumist tuleb kindlasti tähele panna, et NATO tegeleb hübriid(sõja) ohtudega ning teeb seda tihedas koostöös Euroopa Liiduga. Küsimusi jagub alates sellest, kuidas hübriidsõda ära tunda ning millal ja kuidas hübriidohtudele reageerida. See, et tarviduse tekkides saaksid kõik NATO liitlased olukorrast kiiresti ja ühtmoodi aru ning otsustaksid ja tegutseksid adekvaatselt, on osa praegusest planeerimisest. Kui potentsiaalne vastane usub, et liitlaste vahel pole neis küsimustes segadust ning reageerimisega mistahes sigadustele ei viivitata, on seegi osa heidutusest – eesmärk on ju, et vastane ei hakkaks midagi proovimagi.

On selge, et NATO liikmesriikidel on ajalooliselt kujunenud üksteisest erinevaid hoiakuid ning ka geograafiline asukoht tingib seda, mida üks või teine riik tähtsamaks peab. Samas kinnitavad poliitikate kujundamisele lähedal seisjad, et praegu langevad otsused NATOs lausa tavatus üksmeeles ning üksteise prioriteete ei alavääristata. Nii osaleb ka Eesti sel sügisel Hispaanias, Portugalis ja Itaalias korraldataval õppusel Trident Juncture suure esindusega ja Balti pataljoni juhtriigina. Samas osalevad Lõuna-Euroopa liitlased Balti õhuturbes ning mitmes muus koostöövormis sõltumata sellest, milline pealkiri ühe või teise riigi mõnes ajalehes ilmub.

Seotud lood
    25.06.2015 27.06.2015
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto