Sisukord
Välismaa
Postimees
29.06.2015
Eesti Mälumäng Horoskoop Male Palju õnne Dilbert Tagakaas Rapla lennuväljal peeti lennupäeva Värskast sai nädalavahetuseks soome-ugri kultuuri süda Eesti lühiuudised Poliitiline jalad sirgu olek lõpeb peagi Majandus Kreeka valis lõputu õuduse asemel õudse lõpu Eesti antud garantiid ilmselt käiku ei lähe Maksmata jätmine ei tähenda veel maksejõuetust Kreeka tõukas euroala määramatusse Homme ei juhtu midagi erilist Arendajad pressivad Eesti jõukaimasse valda Välismaa Kreeka valis lõputu õuduse asemel õudse lõpu Maksmata jätmine ei tähenda veel maksejõuetust Eesti antud garantiid ilmselt käiku ei lähe Kreeka tõukas euroala määramatusse Homme ei juhtu midagi erilist Terrorihirm liidab kuveitlasi Terror prantsuse moodi: pea maha ja pilt sõbrale Tuneesia rannamõrvar fännas jalgpalli, räppi ja džihaadi Arvamus Postimees 1921. aastal: vaja on päevahuvidest kõrgemalolevat majanduspoliitikat Ahto Lobjakas: Kreeka E Urve Eslas: räägime siis pealegi ilmast Kristina Kallas: kas Euroopat on tabanud põgeniketulv? Juhtkiri: kõik võib olla tuksis, aga lootus püsib Kõva sõna Kultuur Maailma luuakse lugudega Sport Spordi lühiuudised Cretu plaanib Euroopa liigas alustada põhimeestega ja hiljem rohkem katsetada Serbia ime, Prantsusmaa finaalineedus ja uus Maria Jõeäär rikkus Taaramäe ja Kangerti Vändra idülli Post muserdas kehvas seisus Kaljut Tallinn Tallinna teeremondi tippaeg algab kolmapäeval Rapla lennuväljal peeti lennupäeva Tarbija Katse: milline piim säilib külmkapis avatult kõige kauem Tartu Linnavolikogus: mis maksab tasuta sõidu õigus? Tartu linna päev vallutab südalinna Tartus on pagulastele tööd, aga pole kodu Rongide uus peatumiskoht külvab Tartu vaksalis segadust Kirjanik tuli sahtlist välja kui kunstnik Puhja vald tahab Rekule jõesadamat Tartu neiud asuvad õppima Araabia Ühendemiraatides Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tuneesia rannamõrvar fännas jalgpalli, räppi ja džihaadi

2 min lugemist
Naeratus suul, automaadid kõrval - sellise propagandapildi avaldas Seifeddine Rezguist Islamiriik. FOTO: AFP/SCANPIX

«Mängisin lihtsalt surnut. Olin täielikult hirmunud. Kui tulistamine lõppes, kuulsin võõraid hääli, aga ma lihtsalt teesklesin laipa.» Nende sõnadega kirjeldas 55-aastane inglanna Cheryl Mellor ajalehele Daily Mail hetki reedel, mil ta lebas liikumatuna Sousse’i rannal Tuneesias. Lootes, et turistide pihta tule avanud Seifeddine Rezgui teda tähele ei pane.

Nädalavahetusel hakkas kogunema detaile 24-aastase Rezgui isiku kohta – mehe kohta, kelle käe läbi hukkus rannakuurordis vähemalt 39 inimest. Mehest, keda rünnaku eest endale vastutuse võtnud äärmusrühmitus Islamiriik kutsus hoopis sõjanimega Abu Yahya al-Qayrawani.

Briti ajaleht Telegraph kirjeldab tema tausta lähemalt. Vanuseni 19 või 20 elas Rezgui Jaafouri külas – märkamatus ja ilmetus kohas pealinnast Tunisest ligi 80 kilomeetrit edelas. Naabrid mäletavad noort Rezguid kui toredat ja südamlikku poissi. «Tundsin teda ajast, mil ta oli väike. Tal ei olnud kunagi kellegagi mingeid jamasid. Võib-olla oli ta ajupestud?» tsiteerib Mirror naabrit ja perekonnasõpra Monia Riahi.

Seejärel jätkas Rezgui haridusteed lähedalasuvas Kairouani linnas, kus ta õppis inseneriks.

Pereliikmed kahtlustavad, et just võõras linnas ülikoolis õppides langes mees radikaalse ideoloogia küüsi.

Kuni mõrvatööni ei näidanud ta kohalike sõnul välja vähimaidki ilminguid oma äärmuslikest vaadetest. Kunagi polnud ta käinud välismaal.

«Kui kuulsime uudiseid ja nägime tema pilti, olime kõik šokeeritud. Tema ema oli löödud,» kõneles Rezgui onu Ali al-Rezgui laupäeval Telegraphile. Nooruk olevat käitunud oma ea kohta igati tavapäraselt. «Jah, ta käis mošees ja palvetas, aga nagu iga teine noor mees, läks ta seejärel kohvikusse või mängis sõpradega jalgpalli,» jutustas onu. Veel enam: noormees kasutanud aktiivselt juuksegeeli, kandnud «ainult kenasid riideid» ja osalenud innukalt kohalikel breiktantsu võistlustel.

Viimast korda nägi onu oma sugulast neljapäeva õhtul: too olevat ainult tervitanud ja seejärel sõbra poole suundunud. Rohkem ei kuulnud enne veresauna temast keegi.

Rezqui aktiivne tegevus sotsiaalmeedias värvib temast siiski teistsuguse pildi. Peale kire räppmuusika ja jalgpalliklubi Real Madrid vastu hakkas sinna alates möödunud aastast siginema toetusavaldusi Islamiriigile ning rühmituse loodud videoid. Mehe viimane Facebooki-postitus pärineb 1. jaanuarist ning ta pöördus seal Jumala poole: et ta saadaks hukka selle ebaõiglase maailma elanikud ja paneks nad kannatama.

Ühes teises varem avaldatud tekstis andis Rezgui teada: «Kui armastus džihaadi vastu on kuritegu, siis võivad kõik olla tunnistajaks: ma olen kurjategija». Samuti külastanud ta aktiivselt radikaalseid mošeesid. Tuneesia võimud on juba reageerinud ja lubanud nädala jooksul sulgeda vähemalt 80 pühakoda, mida süüdistatakse «mürgi levitamises», kirjutab Mirror.

Tagantjärgi kahtlustatakse, et mees lõpetas aktiivse tegevuse sotsiaalmeedias aasta hakul kindla eesmärgiga: mitte liiga palju tähelepanu äratada.

Kokku hukkus eileõhtuse seisuga Rezgui korraldatud veresaunas vähemalt 39 inimest – neist 15 britti.

Seotud lood
  27.06.2015 30.06.2015
  EELMINE
  JÄRGMINE
  Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
  LOGI SISSE
  Sul ei ole kontot?
  Loo Minu Meedia konto