Sisukord
Välismaa
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tuneesia rannamõrvar fännas jalgpalli, räppi ja džihaadi

2 min lugemist
Naeratus suul, automaadid kõrval - sellise propagandapildi avaldas Seifeddine Rezguist Islamiriik. FOTO: AFP/SCANPIX

«Mängisin lihtsalt surnut. Olin täielikult hirmunud. Kui tulistamine lõppes, kuulsin võõraid hääli, aga ma lihtsalt teesklesin laipa.» Nende sõnadega kirjeldas 55-aastane inglanna Cheryl Mellor ajalehele Daily Mail hetki reedel, mil ta lebas liikumatuna Sousse’i rannal Tuneesias. Lootes, et turistide pihta tule avanud Seifeddine Rezgui teda tähele ei pane.

Nädalavahetusel hakkas kogunema detaile 24-aastase Rezgui isiku kohta – mehe kohta, kelle käe läbi hukkus rannakuurordis vähemalt 39 inimest. Mehest, keda rünnaku eest endale vastutuse võtnud äärmusrühmitus Islamiriik kutsus hoopis sõjanimega Abu Yahya al-Qayrawani.

Briti ajaleht Telegraph kirjeldab tema tausta lähemalt. Vanuseni 19 või 20 elas Rezgui Jaafouri külas – märkamatus ja ilmetus kohas pealinnast Tunisest ligi 80 kilomeetrit edelas. Naabrid mäletavad noort Rezguid kui toredat ja südamlikku poissi. «Tundsin teda ajast, mil ta oli väike. Tal ei olnud kunagi kellegagi mingeid jamasid. Võib-olla oli ta ajupestud?» tsiteerib Mirror naabrit ja perekonnasõpra Monia Riahi.

Seejärel jätkas Rezgui haridusteed lähedalasuvas Kairouani linnas, kus ta õppis inseneriks.

Pereliikmed kahtlustavad, et just võõras linnas ülikoolis õppides langes mees radikaalse ideoloogia küüsi.

Kuni mõrvatööni ei näidanud ta kohalike sõnul välja vähimaidki ilminguid oma äärmuslikest vaadetest. Kunagi polnud ta käinud välismaal.

«Kui kuulsime uudiseid ja nägime tema pilti, olime kõik šokeeritud. Tema ema oli löödud,» kõneles Rezgui onu Ali al-Rezgui laupäeval Telegraphile. Nooruk olevat käitunud oma ea kohta igati tavapäraselt. «Jah, ta käis mošees ja palvetas, aga nagu iga teine noor mees, läks ta seejärel kohvikusse või mängis sõpradega jalgpalli,» jutustas onu. Veel enam: noormees kasutanud aktiivselt juuksegeeli, kandnud «ainult kenasid riideid» ja osalenud innukalt kohalikel breiktantsu võistlustel.

Viimast korda nägi onu oma sugulast neljapäeva õhtul: too olevat ainult tervitanud ja seejärel sõbra poole suundunud. Rohkem ei kuulnud enne veresauna temast keegi.

Rezqui aktiivne tegevus sotsiaalmeedias värvib temast siiski teistsuguse pildi. Peale kire räppmuusika ja jalgpalliklubi Real Madrid vastu hakkas sinna alates möödunud aastast siginema toetusavaldusi Islamiriigile ning rühmituse loodud videoid. Mehe viimane Facebooki-postitus pärineb 1. jaanuarist ning ta pöördus seal Jumala poole: et ta saadaks hukka selle ebaõiglase maailma elanikud ja paneks nad kannatama.

Ühes teises varem avaldatud tekstis andis Rezgui teada: «Kui armastus džihaadi vastu on kuritegu, siis võivad kõik olla tunnistajaks: ma olen kurjategija». Samuti külastanud ta aktiivselt radikaalseid mošeesid. Tuneesia võimud on juba reageerinud ja lubanud nädala jooksul sulgeda vähemalt 80 pühakoda, mida süüdistatakse «mürgi levitamises», kirjutab Mirror.

Tagantjärgi kahtlustatakse, et mees lõpetas aktiivse tegevuse sotsiaalmeedias aasta hakul kindla eesmärgiga: mitte liiga palju tähelepanu äratada.

Kokku hukkus eileõhtuse seisuga Rezgui korraldatud veresaunas vähemalt 39 inimest – neist 15 britti.

Seotud lood
    17.02.2020 18.02.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
    LOGI SISSE
    Sul ei ole kontot?
    Loo Minu Meedia konto