Sisukord
Kultuur
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (14) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (2) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata (2) Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (3) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige (2) Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kirjanik tuli sahtlist välja kui kunstnik

2 min lugemist
Kirjanik Jan Kaus on oma graafikas kasutanud kirjamärke, millest on Voronja galerii näitusele «Comeback» mõeldes välja kasvanud kaks skulptuuri. FOTO: Margus Ansu

Voronja galerii teise hooaja alguseks avanes laupäeval kunstnike, kunstikorraldajate ja -sõprade osalusel näitus «Comeback», kuhu kuraator Mari Kartau on kutsunud osalema nn kadunud kunstnikud.

Kadunud kunstnike hulka arvas ta need loojad, keda pole ammu kunstiväljal tegutsemas näha olnud ja kes töötavad mõnel teisel elualal. Teiste hulgas on kuraatori kutset võtnud kuulda kirjanik Jan Kaus, kes 1990. aastatel osales rühma- ja isikunäitustel.

Kuue looja kunst

Mari Kartau sõnul on kümneid selliseid inimesi, kelle eemaldumine kunsti juurest on tõeline kaotus meie kaasaegsele kunstile. Voronja galerii sai võimaluse tutvustada neist kuue tuttuusi teoseid.

Ühes galeriitoas on Jan Kausi litokividega trükitud graafikat, millesse on valitud surematuse või surma teemaliste klassikaliste kirjandusteoste fragmente, galerii tagaaias ootab aga vaatajaid kaks skulptuuri.

Need on välja kasvanud Kausi graafikas kasutatud kirjamärkidest, valminud tema jooniste järgi kohapeal lauavirna sorteerimisel kätte hakanud puidust ning jäävad aeda oma loomuliku lagunemiseni. «Idee on tuletada meelde, et loodus võtab kõik kord tagasi,» ütles Jan Kaus.

Ta lisas, et võimalik on teisedki tõlgendused. Nii näiteks on autor skulptuurile, mis kujutab laudadest kokku löödud röögatut keeldu «Ei!», pannud nimeks «Piir», mida võib ju ka piirilähedast asukohta arvestades käsitleda poliitiliselt. «Mina ei võta seda nii,» kommenteeris ta. «See on irooniline metafüüsika – inimene astub loodusele vastu oma tahtega, aga jumalad ajavad asju omasoodu edasi.»

Mis saab Jan Kausist kui kunstnikust edasi? Ta ütles, et vastukajast oleneb, kas ta läheb sahtlisse tagasi ehk siis joonistab kodus mappidesse. Igatahes on ta saanud juba kutse näidata Varnjas välja pandud graafilisi lehti ühel oktoobris avataval näitusel.

«Comebacki» väljapanekus on ainuke tartlane Marianne Männi. Sajandi algusaastatel osales ta Nongrata ja samuti Rubensi rühma näitustel ning tegevuskunstiüritustel Eestis ja raja taga.

Kuraatori sõnul muutub Männi slaididega installatsioonis sügavalt isiklik - õudused, mida peab läbi elama puuetega lapse ema praeguses Eestis - märgiliseks, sest adekvaatse riigipoolse abi puudumine ja inimeste suhtumine nõrgematesse, teistsugustesse, muudab võimatuks kunstniku ja kõigi teiste samas olukorras olevate inimeste täisväärtusliku elu.

Jan Kausi ja Marianne Männi teoste kõrval on väljapanekus esindatud kuraatori ja kriitiku Hanno Soansi, kujundusgraafik Piia Ruberi, disainiettevõtja Priit Joala ning graafilise disaineri ja muusiku Tarvo Kaspar Toome kunstiloomingut.

Galerii teine hooaeg

Voronja galerii esimese hooaja sisustajaks kutsusid galerii omanikud Raul Oreškin ja Kaili Kask mullu Kiwa, kes kureeris menuka väljapaneku «Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki».

Näitust «Comeback» saab Voronja galeriis ja aias (Kesk 22, Varnja, Tartumaa) vaadata 13. septembrini kolmapäevast pühapäevani kell 12-18.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto