Pagulased Eestisse ei kipu — kliima on halb ja narkomaane vähe

Lapsena Saksamaal elanud Leonidas on küll kreeklane, aga tunenb pagulasi lähedalt. Tema naabruskond on neist küllastunud.

FOTO: Eero Vabamägi

Ühe Ateena agulitänava ääres istub kreeklane Leonidas. «See rahvas siin: nad on vargad ja narkomaanid,» viipab ta pisut eemal konutava tõmmunahalise seltskonna poole. Tõele au andes ei ütleks väga palju teisiti ka Leonidase enda kohta: pruunikas ja kohati mädaplekine nahk, räpased ja kulunud riided ning kasimata habe.

See-eest on ta enam-vähem adekvaatne, oskab üle keskmise hästi inglise keelt ja on nõus suhtlema. Isegi pildile jääma – sellise paketi eest pole kahju talle paar euromünti vaevatasu jätta. (Leonidas ei häbene tunnistada, et raha kulub kohe joogi peale.) Säärane vastutulelikkus on Kreeka pealinna kireva alamklassi seas enam kui haruldane. Mõni teine pageb tõrjuvalt vehkides juba selle peale, kui taskus mobiili järele kobada. Mitte pildistamiseks, vaid et lihtsalt kella vaadata.

Leonidas elas noorena koos vanematega Saksamaal ja kolis siis kodumaale tagasi. Ühtlasi tunneb ta hästi aguliasukate hingeelu – seda on näha tema sundimatust suhtlusmaneerist. Mis veelgi tähtsam: ta tunneb ka pagulasi.

Tagasi üles