N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Asjatundjad: Eesti krooni pargi idee väärib arutelu

Postimees
Asjatundjad: Eesti krooni pargi idee väärib arutelu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tartu Kevadpäevad 2009. Korporatsioonide rongkäik. Baeri pea pesemine.
Tartu Kevadpäevad 2009. Korporatsioonide rongkäik. Baeri pea pesemine. Foto: Margus Ansu

Politoloog Agu Uudelepp tegi eilses Postimehes ettepaneku kujundada Tallinna südalinnas olevast Tammsaare pargist Eesti krooni park, kus leiaksid koha kõik meie rahatähtedel olevad suurkujud.

Endrik Mänd
Tallinna peaarhitekt:

Tallinna linnaruumis võiks väikevorme ja monumente praegusest hulga rohkem olla. Tammsaare park iseenesest tervikuna ja looduskaitse all oleva pargina seda otseselt ei vaja, aga niisugune mõte on täiesti kaalutav.

Jaak Soansi modelleeritud Tammsaare kuju on pargis igati proportsionaalne ja domineeriv element. Kui teiste väärikate isikute kujud teha samas mahus, siis jääb park väikeseks. Kui aga ülejäänud kujud teha pisemad, siis läheb jälle tasakaal paigast ära.

Ike Volkov
Tallinna endine peaarhitekt:

Mina toetan kunsti linnaruumis ja skulptuur on suhteliselt kadunud. Tammsaare park on eriline, seda on pidevalt ümber projekteeritud ja seal tuleks tõsiselt kaaluda, et kuidas kujud sinna mahutada. Muidugi selliselt nagu Tammsaare kuju ei saaks teisi kujusid teha, sest park ei kannataks kuut-seitset samas mahus kuju välja.

Teine küsimus oleks ka, et kust raha tuleks, sest see oleks väga kulukas projekt. Mõelda võib ka Kadrioru peale: seal saaks skulptuure paigutada erinevalt ja territoorium on suur.

Jüri Kuuskemaa
kunstiteadlane, Tallinna linnapea nõunik:

Rahvuspoliitiliselt on suurepärane mõte meie suurmehi meeles pidada, kuid praegu tuleks tähelepanu pöörata hoopis teistele asjadele. Kõigepealt tuleks lahendada töötuse probleem ning alles siis võib hakata ausammastele miljoneid kulutama.

Eesti krooni pargi idee juurde võiks mõne aasta pärast tagasi tulla, kuid hea lahenduse leidmine läheb keeruliseks. Pean meenutama ütelust, et teed põrgusse on sageli sillutatud parimate kavatsustega ehk kui pargi teostus ei tule hea, võib see ka mõtte ära lagastada. Me ju kõik mäletame, milliseks kujunes [Vabadussõja] võidusamba rajamine ja mis sellest lõpuks välja tuli.

Mati Karmin
Tartu Kõrgema Kunstikooli skulptuuriosakonna juhataja:

Ideed on toredad, kuid need ei vii kuhugi, kui ministeeriumis või linnas pole vastu võetud tugevat otsust, et see tehakse ära. Kõike saab teha. Ütleme ühe lausega: kui on tahe, on ka võimalus. Kuid enne peab tahe olema.

Näiteks räägiti sportlaste pargist, kuid tänaseks on seal vaid Kristjan Palusalu kivipea. Enne valimisi ei tehta muidugi ühtegi skulptuuri, sest siis hakkab opositsioon kohe ründama. Keegi ei taha oma nahka turule tuua, kuid kellelgi valitsejatest peab olema tahe.

Ühiskonnas on skulptuurile loodud negatiivne taust ning skulptuure seostatakse tumeduse ja raskemeelsusega. See on nii nõutuks tegev, et ma ei saa ka aru, et miks. Võib-olla on tegemist sügavalt rahvuse ühtekuuluvustunde puudumisega.

Märksõnad
Tagasi üles