Sisukord
Päevakomm
Postimees
09.07.2015
Eesti Dilbert Horoskoop Male Mälumäng Palju õnne Eesti satelliit hakkab 600 kilomeetri kõrguselt Maad pildistama Tagakaas Projekt maksab vähemalt pool miljonit eurot Mis eristab ESTCube’i ja uut satelliidimissiooni? Satelliidi eluiga on üks aasta Ajakirjanikud kehastusid õppusel merehädalisteks Michal päris batuudiõnnetuse kohta aru Eesti lühiuudised Raiuge või tükkideks - pole teinud Majandus Hiina börsimull on lõhkemas - kuhu kaovad triljonid dollarid Majanduse lühiuudised Rootslased võtavad Eesti Swedbankist välja 550 miljonit eurot Hansson: Euroopa Keskpank on Kreeka lahkumiseks valmis Välismaa Jaapani hotellis teenindavad naeratavad ja rääkivad robotid Tsipras sai europarlamendis paremtsentrilt sauna Taavi Rõivas: kreeklasi ei saa sundida Iisraeli ohvitser tulistas põgenevat noorukit selga Välismaa lühiuudised Arvamus Andrus Karnau: võlg on ministri oma Postimees 1933. aastal: Ameerika-Wene vahekord pöördepunktil? Maris Lauri: Kreeka valitsus ei tea õieti, mida teeb ning jätab kaootilise mulje Tõnu Viik: me tahaks raha piiritult usaldada Päeva karikatuur Juhtkiri: toolide mäng Neeme Korv: minimehed Kultuur Täna mängib saksofoni, homme räpib Sport Spordi lühiuudised 09.07 Neli põnevat kolmikut — millisest tuleb võitja? Kink liitus Levadiaga, et leida elus stabiilsust Euroopa korvpallielus võivad toimuda revolutsioonilised sündmused Grete Šadeiko sihib seitsmevõistluses isiklikku rekordit Tarbija Kuidas aiataimi kasta? Meelelahutus Koomiks Sudoku

Neeme Korv: minimehed

2 min lugemist
Neeme Korv FOTO: Liis Treimann

Hommikul pärast seda, kui Kreeka rahvas oli käinud hääletuskastide juures ja oma uhke oxi välja öelnud, teatas rahandusminister Yanis Varoufakis tagasiastumisest. Mänguteooria eriteadlasest Varoufakise poliitilises tegevuses on olnud kõnekaid žeste, mille arsenali saame kunagi lähemalt tundma, kui hakkavad ilmuma Kreekaga peetud läbirääkimistel osalenute memuaarid.

Ent kui vaatasin teda kogu maailma pilgu all autosse istumas, tabasin end mõttelt, et vaevalt see nüüd ettekavatsetud kuvandiloome oli, aga üsna mitmekihilise tähenduse kogu Kreeka võlakriisile andis küll. Punane sõiduauto, millega Varoufakis referendumil käis, oli nimelt Mini.

Mini (algselt Morris Mini-Manor), millest kujunes enim müüdud briti auto, edukas ralliradadel ja märgiline kultussõiduk (meenutagem kasvõi mr Beani lugusid), on praegusaja enim levinud väikeauto esiisa. Auto kontseptsiooni lõi ning sai sellega ilmakuulsaks Kreeka päritolu Briti insener Sir Alec Issigonis.

Nagu kõiki geniaalsed ideed on lihtsad, oli seda ka Mini: võimalikult väiksesse autosse tuli mahutada võimalikult palju. Issigonis keeras mootori kapoti all risti, et see vähem ruumi võtaks, ja pani sealsamas esirattad vedama. Teda ei huvitanud kuigivõrd auto välisilme, isegi autoraadio oli tarbetu lisavarustus. Mini pidi olema odav, lihtne, väike, säästlik, ruumikas.

Tänapäeva Mini, millega poseeris nüüdseks endine rahandusminister Varoufakis, on diametraalselt teistsugune masin: BMW kontserni toode, pisiauto kohta kallis, luksuslike lisadega, edevalt disainitud. Ehkki väikese autoga on linnas loomulikult mugav ja ka praktiline liigelda, on nüüdisaja Mini siiski kõike muud kui kasinuse sümbol.

Politoloog Viljar Veebel meenutas sel nädalal Postimehe arvamusportaalile antud päevaintervjuus, et kreeklased elasid ilma Euroopa Liiduta vaesemalt, kuid ka suure võlakoormata. Ent kuidas elada edasi, kui oled juba teisiti harjunud? Politoloogil on mu meelest õigus: nooremale põlvkonnale tähistab Euroopa Liit hoopis midagi muud kui neile, kes mäletavad sellega liitumise aega. See küsimus puudutab tegelikult kogu ühendust ning mingil hetkel võime vajada ka uusi selgitusi, uusi kokkuleppeid.

Loomeinimesele pole midagi ebameeldivamat kui matemaatika, olla Issigonis öelnud. Arvutada tuleb muidugi osata, kuid muus mõttes peaksime oma materiaalse väärtussüsteemi pigem Issigonise kontseptsiooni poole tagasi pöörama. Aga kas me suudame end ümbritsevast luksusest loobuda? Leida, et heaolu võib peituda ka lihtsamates asjades?

Issigonis löödi 1969. aastal saavutuste eest rüütliks. Mine tea, milline tulevik ootab Varoufakist.

Seotud lood
08.07.2015 10.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto