Sisukord
Arvamus
Postimees
10.07.2015
Eesti Väetisetööstus saadab töötajad lõplikult koju Male Mälumäng Dilbert Horoskoop Majaka tänav ei saa sel aastal valmis Palju õnne Läti ei tõtta ajateenistust taastama Tagakülg Rakvere ütles kinomaja ehitajale lepingu üles Rõivas tahab välisministri kohale Kaljuranda Eesti lühiuudised Eesti passiga naasja on pagulasest kehvemas seisus Eesti päritolu mägede pojad otsivad Alatskivil kodu ja tööd Majandus Majanduse lühiuudised lk 9 Väetisetööstus saadab töötajad lõplikult koju Väikeriik tahab Eesti abiga saada Aafrika tiigriks Välismaa Srebrenicas tärkas taas aastakümneid kadunud julmus Enamik kurjategijaid veel süüdi mõistmata Venemaa tähistas Srebrenica aastapäeva vetoga ÜROs Välismaa lühiuudised: 10.07.2015 Pagulasküsimus vaevab ka Läti valitsust Läti ei tõtta ajateenistust taastama Arvamus Margus Paap: trollid, geid ja pagulased Päeva karikatuur Helmen Kütt: 60 eurost mustade prillideta Peapiiskop Urmas Viilma: kohustuslik religiooniõpetus muudaks meid sallivamaks Juhtkiri: võimatu, mis mõttes? Marge Tubalkain: nägemus naistest tundub olevat avatum kui nägemus mehest Postimees 1910. aastal: korjandus Eesti kooli loomiseks Siim Krusell: edukatest immigrantidest ja ebavõrdsest kohtlemisest Kultuur Tähelepanu, laval on märjad naised! Kuuba diskorist Neeme Järvini – selline on Klaaspärlimäng Sport Eestlased loodavad võidu koju jätta Spordi lühiuudised Klavan loobus inglaste pakkumisest Äpardus, kolm rekordit ja jätkuvalt õrn medalilootus Kalju teise ringi tüürinud Terehhov: mehed tegid võimatut Kolme aasta tagune variant töötab kõige paremini Tallinn Majaka tänav ei saa sel aastal valmis Tallinna lühiuudised lk 8 Tarbija Just nagu Toscana päikese all, ainult mitte Itaalias Budapesti keskturg meelitab nii turiste kui ka kohalikke Tartu Mida ootab kogukond Karlova uutelt koolijuhtidelt? Lilleäri asendab lokaal Tartus pidas sünnipäeva 102-aastane daam Keskaeg tungib südalinna Peeter Põllu park saab teise nimelise pingi Aia taga käivad asfaldipakkujad Jõkke langeb värviline pallikosk Küünarnukk on lähedal, aga hammustada ei saa Männilinn valmistub kohviks ja koogiks Annelinna ohtlikud turnimispuud kaovad sügiseks Teadusmalevas sirguvad tulevikutähed Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Peapiiskop Urmas Viilma: kohustuslik religiooniõpetus muudaks meid sallivamaks

4 min lugemist
Peapiiskop Urmas Viilma Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus. FOTO: Sander Ilvest

Haridus on võtmeküsimus. Religiooniõpetus peaks koolides olema kohustuslik, vältimaks teadmatusest tingitud eksiarvamusi ja hirme, kirjutab EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Tellijale

Olen ülimalt tänulik Kaarel Tarandile, kes tõstatab oma artiklis olulisi küsimusi. Ma ei soovi pikalt kirjutada sellest, kui häiriv on Tarandi leheloo alatoon kiriku või usklike suhtes või kuidas ta ise oma põhimõtetevastaselt väljendab venelastest õigeusklike vastu (kelle hulgas on ka kümneid tuhandeid Eesti kodanikke) võõraviha, seostades õigeusu koguduste tegevust potentsiaalse julgeolekuohuga.

See on üsna sarnane üldlevinud lahmimisega, et kõik moslemid on potentsiaalsed terroristid, kõik kristlased on vastutavad inkvisitsiooni eest ja kõik mitteusklikud taotlevad ainult rahu ja harmooniat. Selline üldistav sildistamine lõhub ühiskonda ega ole eriti hea tunnistus ühegi, ei ilmaliku ega uskliku haritud inimese kohta.

Arvamust avaldama pani mind see, mida Tarand kirjutab hariduse teemadel. Ma ei saanud päris hästi aru, kas tema ettepanek kasvatada pagulasküsimuse lahendamise esimese sammuna Eestis haridussund üheksalt aastalt 12 peale oli nali või mõtles ta seda tõsiselt. Ta teeb ettepaneku seadustada, et Eestisse ei ole oodatud need pagulased, kes on käinud koolis alla 12 aasta.

Mul ei ole isiklikult midagi selle vastu, kui Eestis muutuks ühest hetkest põhihariduse asemel kohustuslikuks keskharidus. Küll aga pole ettepanek võtta Eestisse vastu ainult 12 klassi läbinud pagulased muud kui keerulise pagulasolukorra üle peenelt ironiseerimine. Usun, et kellelegi pole uudis, et põgenikke tuleb sellistestki piirkondadest, kus näiteks tüdrukuid kooli ei lubatagi või poisidki suudavad koolipingis viibida heal juhul vaid mõne aasta.

Sama hästi oleks võinud kirjutada, et võtame vastu ainult need põgenikud, kes täidavad kohe ära kodakondsuseks vajaliku eesti keele tasemetesti. Ma ei imesta, kui iroonia oligi artikli eesmärk, kuid vaevalt aitab see kuidagi kaasa niigi kuumaks köetud pagulasküsimuse lahendamisele, segades siia veel kirikud ja usklikud.

Samas on rõhuasetus haridusele asjakohane, kuid enne kui hakkame nõudma pagulastelt 12 klassi lõpetamist, võiksime püüda analüüsida meie enda teadmisi eri kultuuride ja religioonide vallas. Kas praegu ühiskonda halvav pagulashirm pole midagi muud kui selge harimatus ja teadmiste vähesus, mille on põhjustanud eelkõige religiooniõpetuse puudumine üldhariduskoolide õppekavas?

Kooseluseaduse läbisurumise eel ja järel hakati rõhutama asjaliku ning adekvaatse teabe ning info edastamise vajalikkust, et inimestes vähendada sallimatust ja maandada väidetavat viha samasooliste paaride suhtes.

Põgenike vastuvõtu ootuses peaks haridusministeerium minu hinnangul astuma kiiresti samme kohustusliku religiooniõpetuse sisseviimiseks kõikidesse kooliastmetesse. Selleks pole vaja muud kui senine valikaine usundiõpetus muuta kohustuslikuks vähemalt ühe kursuse mahus igas astmes, et ennetada võõraviha ning pimeda hirmu süvenemist ja kultuurialase harimatuse levimist.

20-aastase kogemusega religiooniõpetuse õpetajana julgen väita, et noored, kes on õppinud tundma maailma religioone ja nende traditsioone, uskumusi ja tavasid, on sallivamad ja kaastundlikumad, võrreldes õpilastega, kes pole sellist ettevalmistust saanud.

09.07.2015 11.07.2015
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto