T, 16.08.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Venemaa kontrollib pidevalt Baltimaade vastupanu

Jaanus Piirsalu
, reporter
Venemaa kontrollib pidevalt Baltimaade vastupanu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Meeleavaldajad Punasel väljakul.
Meeleavaldajad Punasel väljakul. Foto: AFP/SCANPIX

Venemaa kahe duumasaadiku avaldus uurida Baltimaade iseseisvumise tunnustamise seaduslikkust NSV Liidu riiginõukogu poolt 6. septembril 1991 sobitub hästi samasse ritta viimased kolm kuud kestva inforünnakuga, mille eesmärk ei olegi niivõrd hirmutada Baltimaade elanikke, kuivõrd testida eelkõige Eesti, Läti ja Leedu võimude reaktsioone ja avalikku arvamust.

«Toimub Baltimaade informatsiooniline ründamine,» võttis viimaste kuude Baltimaade-vastased artiklid ja avaldused kokku Moskva üks väheseid Baltimaade-eksperte Aleksandr Sõtin. «Pidevalt kontrollitakse Baltimaade nii-öelda vastupanuvalmisolekut.»

Kümme aastat Venemaa strateegiliste uuringute instituudis (RISI) Baltimaid uurinud Sõtin saab rääkida avameelselt, mida arvab, sest pool aastat tagasi ta vallandati. RISI on üks olulisemaid omataolisi mõttekodasid Venemaal, mis allus varem Venemaa välisluureteenistusele (SVR), aga viimased kuus aastat otse presidendi administratsioonile. Samas juhib RISIt endiselt SVRi erukindral.       

Tagasi üles