Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Oliver Ait: Hiina näitab võimu ja kohalolekut Lõuna-Hiina merel

Hiina mereväe eriüksuse õppused. FOTO: SCANPIX

Pärast seda, kui Hiina uus president, Xi Jinping, 2012. aastal võimule tuli, on ta toonitanud Hiina rahvuse taaselustamise olulisust ja rõhutanud Hiina vajadust käituda nagu suurriik. Selleks peab riik omama kontrolli territooriumi üle, mida peetakse ajalooliselt Hiina omaks.

Tellijale Tellijale

Rõhku pannakse mereväe arendamisele ning kui varem keskenduti vaid rannaalade kaitsmisele, siis nüüd peetakse oluliseks võimet projitseerida sõjalist jõudu ka avamerele, et kaitsta endale kuuluvat territooriumi, kindlustada kaubateede turvalisus ning hoida puhvertsooni.

Hiina on veealustest riffidest tehissaarte ehitamise kaudu tekitamas de facto võimu ja kohalolekut Lõuna Hiina mere kõige kaugemates punktides, kuigi ÜRO mereseaduse kohaselt tehissaared «saare õigust» ei anna ning nende ehitamine teiste riikide 200 meremiili alasse on illegaalne.

14.07.2015 16.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto