Sisukord
Arvamus
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (22) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (9) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (11) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (16) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (32) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (19) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (15) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (4) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku

Postimees 1910. aastal: saksad püüavad eestlaste hingi

1 min lugemist

Hingede püügil. Ikka jälle seatakse meile Saksa Seltsi eeskujuks. Tahetakse sellega liikmete arvu ja kõrgeid sissetulekuid tähendada, siis heidame nõuusse. Kästakse meid aga ka tema tööviisi järel teha, siis ajame küüned vastu. Kus väevalla- ja hirmuvalitsus ohje peos hoiab, sinnapoole ei vea meid kümme hobust.

Saksa Selts hoiab oma tööviisi muidugi oma teada. Aga mõnda lipsab vahel ikka avalikkusesse. Selle kaudu võib natuke telgi taha vaadata.

Hiljuti avaldas Tallinnamaa Saksa Selts oma liikmete nimekirja trükis. Tähestiku järele korraldatud «Adressiraamat Tallinnamaa tarvis» loeb kõigi «sakste» nimed üles ja lisab nende ametid ja elukohad juurde, nii et meie liikmete kokkuseadest ubase pildi saame. Nimekirjale on kentsakas päälkiri pandud, nagu ei elaks pääle käputäie saksu ülepää muid inimesi Tallinnamaal.

Üksikuid jooni, millest pilt kokku on pandud, aimasime juba ammu. Nüüd kinnitab must valge pääl meie aimamisi paremini, kui seda teadsime karta. Kuid roomlaste lendsõnal «lucus a non lucendo» (metsa nimetatakse lucus, sest et sääl pime on (non lucet), õigus on, siis on Saksa Seltsil Tallinnamaal õigus ennast sakste järel nimetada. Muidu mitte.

Sest kes on need 5800 «saksa», keda Saksa Selts oma sülle on kogunud? Sääl on esmalt vanad Tallinnamaa aadeli-suguvõsad. Kaugelt kõige suuremat saaki on Saksa Selts muidugi eestlaste seast oma kindlusesse viinud. Siin ei oska meie tõesti mitte enam, kust otsast hakata ehk kus lõpetada. Terve Eesti sõnaraamatu saaksime nende saks-eestlaste nimedest kokku seada, kes endid võõraste leeri on lasknud vedada.

15.07.1910

Seotud lood
19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto