Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Kui rajaks õige saare…

Kaader tänavu mais USA luurelennukilt tehtud videost, millel on näha Hiina süvenduslaevu Mischiefi rahu juures. FOTO: SCANPIX

Kujutage ette olukorda, kus Venemaa asub rajama Soome lahe lääneossa – näiteks poolele teele juba varem tuttavast Hankost Soome rannikul samuti teada-tuntud Pakri poolsaarele – tehissaart. Samal ajal kui merre kerkib uus saar, kuulutab idanaaber, et tegu on Venemaa keisririigile kuulunud ajaloolise piirkonnaga, millelepraegusel Venemaal kui selle seaduslikul järeltulijal on territoriaalne õigus.

Tellijale Tellijale

Sarnaselt 1939. aastaga avaldavad Kremli juhid imestust, et ega eestlased ja soomlased ometi arva suutvat oma idapoolset naaberriiki Soome lahe soppi suruda. «24 aastat tagasi panite meid jälle istuma sellesse Soome lompi. Egas te arva, et nii võib kesta jäädavalt?» küsib Vene välisminister. «Siis oli Venemaa jõuetu, kuid vahepeal on ta kasvanud. Venemaa on nüüd suurriik, kelle huvid vajavad arvestamist.»

«Kui teie meie tegevusega ei lepi, siis tuleb meil tarvitada oma julgeoleku kindlustamiseks teisi teid, võib-olla järsumaid, võib-olla keerulisemaid. Palun teid, ärge sundige meid tarvitama jõudu Eesti suhtes!» hoiatab välisminister Vjatšeslav Molotovi eeskujul.

14.07.2015 16.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto