Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Õiguskantsler karmistaks sideandmete kogumise tingimusi

Õiguskantsler Ülle Madise. FOTO: Mihkel Maripuu

Õiguskantsler Ülle Madise (pildil) leidis elektroonilise side seadust kontrollides, et elektroonilise side faktide kogumine ei ole eraldi võetuna põhiseadusega vastuolus, ent nende andmete hoidmise, juurdepääsupiirangute, kasutamise ja väljastamise tingimused võivad vajada karmistamist.

Tellijale Tellijale

Sideettevõtted ei talleta telefonikõne, e-kirja või muu elektroonilise suhtluse sisu, küll aga säilitatakse ettevõtetes sidefaktid. Madise sõnul tuleb ka sidefaktide säilitamisesse suhtuda täie tõsidusega. «Teadmine, et elektroonilise suhtlemise fakte säilitatakse sideettevõtetes, võib samuti inimeste käitumist ja suhtlemismustreid piirata ning suunata. See aga võib kitsendada väljendusvabadust, eraelu puutumatust ja muid õigusi, mida põhiseadus kaitseb. Samale järeldusele jõudis ka Euroopa Liidu kohus,» nentis Madise.

«Kellele, millisel juhul ja eesmärgil andmeid antakse ning milleks neid kasutada tohib, tuleb üksikasjalikult läbi kaaluda. Ühelt poolt peame kindlustama raskete kuritegude ärahoidmise ja avastamise, kui kuritegevuse planeerimine on kolinud osalt internetti, peab ka riik saama sellele vastata, ent samal ajal tuleb kaitsta inimeste õigusi ja vabadusi ja kindlalt vältida võimukandjate kuritarvitusi,» toonitas õiguskantsler.

20.07.2015 22.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto