Sisukord
Juhtkiri
Postimees
23.07.2015
Eesti Dilbert Horoskoop 2307spalta3 Palju õnne Lihaeksport saab raske hoobi Eesti Raudtee uus juht tuleb logistikasektorist Traumapunkti koormavad perearstide pädevusse kuuluvad kaebused Superautod vallutasid Eesti teed Omavalitsusjuhid uurisid, milliseid eluruume võib pagulastele pakkuda Pärnus avaldati meelt pagulaste saabumise vastu Pagulaste vastuvõtuks käib kompav ettevalmistus Uuring: suurim oht on sissreändaja isiku keeruline tuvastamine Eesti vajab teist pagulaskeskust Male Kuritöö ja karistus riigieksamil Mälumäng Eestit ähvardab Kreeka abistamine sundkorras Majandus 22majandusespalta Eesti Raudtee uus juht tuleb logistikasektorist Nokia mobiiliäri on täielikult maha kantud Välismaa Porošenko sõdib oligarhidega Ukraina kriis: poolteist aastat segadust ja vägivalda Suurema sõja võimalus Ida-Ukrainas iga päevaga väiksem Välismaa lühiuudised Moldova astub sammu Euroopa poole Arvamus Mart Raudsaar: meie aja panoptikum* Tiina Tambaum: oodatud külalised, keda pole kuhugi panna Jennifer Saul: eelarvamus pagulaste kohta tuleb arutlusvigadest Juhtkiri: ministrite suvetuuri kaja Jaanus Piirsalu: küüditamine pole veel lõppenud Päeva karikatuur Siim Kallas: mida ütleks Orwell meie tänapäeva kohta? Postimees 1932. aastal: riigi sissetulekud ja koduweini walmistamine Sport Spordi lühiuudised Kangert sai 17. etapil 23. koha Suurklubide suvetuurid pole enam vormi saavutamiseks Kogu profikarjäär ühes klubis: kas ülim lojaalus või mugavus? Raskes seisus Kalju läheb riskima Tarbija Eesti vaadatuimate aedade hea väljanägemise saladused Traumapunkti koormavad perearstide pädevusse kuuluvad kaebused Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: ministrite suvetuuri kaja

2 min lugemist

Sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ja siseminister Hanno Pevkuri reis mööda Eestit, et tutvustada omavalitsusjuhtidele põgenike vastuvõtmisega seonduvat, on iseenesest samm õiges suunas. Nüüd, mil Eesti poolt lähema kahe aasta jooksul vastu võetav pagulaste arv on selge – esimeses etapis kahe aasta jooksul 150 pagulast, millele võib täiendavalt lisanduda veel 2030 inimest –, on põhjust suurem paanika sel teemal maha võtta ning kaine mõistuse toel näha, et saabujate arv on 1,3 miljoni elanikuga riigile jõukohane. Tegelikult on see tilk meres, pigem märkamatu. Loomuliku rände tõttu jõuab Eestisse igal aastal kordades rohkem välismaalt tulijaid ning see ei ole mingeid ekstsesse kaasa toonud.

Infopuudus toidab skepsist ning sestap olid mõistlikud ka valitsusliikmete kohtumised linnade ja valdade esindajatega, kes võiksid hakata korraldama kohapeal mõne Eestisse tuleva pere elamist ja olemist. On ka selge, et kõigi detailide kohta ei saa veel vastuseid olla. Mingeid asju tulebki lahendada lihtsalt töö käigus.

Eeskätt võiks siiski silmas pidada, et Eestisse saabujad on sõjapõgenikud, kes on samasugused inimesed nagu meie, nagu rõhutas hiljutises Postimehe usutluses õiguskantsler Ülle Madise. Neid ei tuleks käsitleda eelkõige kui mingit tööjõureservi. On ju ilmne, et mõni pagulane osutub Eestisse jõudes töökaks ja usinaks, mõni teine mitte nii väga. Üks õpib ruttu siinse keele selgeks, teine ei omanda seda aastakümnegagi. Mõni kohaneb kiiresti ja jõuab mõne aastaga järjele, keegi jõuab ka töötute hingekirja – nagu on erineva edukusega inimesi omagi rahva seas.

Iisraeli rabi ja politoloog Avraam Šmulevitš hoiatas eile Postimehes ilmunud usutluses, et pagulaste seas on tahes-tahtmata ka kriminaalset elementi ning neid, kes on osalenud sõjategevuses. Seda ei saa muidugi täiesti välistada, kuid see on juba Eesti vastavate asutuste ülesanne, et sellised riskid minimeerida. Päris igaüks Eestisse ka tulla ei saa. Meie ametiisikutel on siin oluline roll kaasa rääkida.

Muidugi võib tulla ette puhtalt teistsuguse kultuuritausta põhjal tekkivaid küsimärke. Sotsiaalkaitseminister Tsahkna pidi näiteks eilsel kohtumisel Harjumaa omavalitsusjuhtidega selgitama, mis saab siis, kui pagulasel on mitu naist, kes tahaksid kõik Eestisse järele tulla. «Kui on mitu naist, siis kaasa saab võtta ühe,» kõneles minister. On küll väheusutav, et niisugused küsimused võiksid saada valdavaks. Kindlasti on pagulaste saabumisel esiplaanil nende elu- ja töökoht ning eesti keele õpe. Kui mõni neist end lõplikult aga Eestiga siduda ei otsustagi, mis siis ikka, maailm on lõppude lõpuks suur ja lai.

Seotud lood
22.07.2015 24.07.2015
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto