Nüüd aastaid hiljem aga näeme, et radikaalne islam on Eestis ikkagi olemas, hoolimata meie rangest pagulaspoliitikast. Eestist on mindud Süüriasse sõdima. Nii et kui keegi arvab, et range pagulaspoliitika on aidanud meid näiteks sellest pahest säästa, siis pole see nii läinud.
Aga võrdluses pagulastega hakkama saamise kogemusega on 150 inimest ikkagi väga palju, sest varasemate aastate jooksul oleme vastu võtnud pisut üle saja pagulase. 150 inimest, 40 perekonda tuleb kusagil majutada, neile keelt õpetada, nende lastele sobiv kool ja lasteaed leida. See pole lihtne, sest me pole valmis.
Nüüd nad siis tulevad. Kui lähtuda pragmaatiliselt, siis väikelinnad on tühje maju ja kortereid täis. Seni on vallad ja väikelinnad uusi elanikke tikutulega otsinud, loosinud selle nimel televiisoreid ja iPade. Praegu aga suisa pakutakse koos Euroopa Liidu toetusega 150 inimest. Kui uskuda ministreid, siis töökaid inimesi, kelle peredesse sünnib palju lapsi. Kõlab nagu vallavanema unistus, aga selle kõige juures on üks mure. Eestlased ei taha, et pagulased tulevad, ammugi veel kuhugi lähinaabrusse. Kõrvalkorterisse? Samale tänavale?
Kui vallajuht seda oma valijailt küsiks, oleks vastus ei! «Ei ole meile tõesti neid vaja ja loodan, et ei tulegi. Ma tõesti loodan, et kogu meie valla rahvas arvab nii,» kirjutas üks Läänemaa Lääne-Nigula valla elanik Facebookis. See on veel väga leebe sõnastus arvamuse kohta, mida jagab enamik inimesi.
Poliitilised liidrid näitavad suunda ja määravad meelsuse. Valitsusliikmete kogu suve kestnud retoorika stiilis, et 1000 on liiga palju ja tuleb vastu võtta vastavalt riigi suurusele, SKT ja rahvaarvu järgi, seda pole võimalik kuidagi teisiti mõista kui sõnumina, et Eesti ei soovi pagulasi vastu võtta. Nii pole ka ime, et sotsiaalmeedia on täitunud üsna valusa otseütlemise ja õelutsemisega. Ei ole meil neid tõesti vaja... Aga nad tulevad.