K, 29.03.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Meeskond saabus orbiidile

Eda Ahi
, välisuudiste toimetaja
Meeskond saabus orbiidile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vene õigeusuvaimulik õnnistamas kolmeliikmelist meeskonda, kes jõudis eile rahvusvahelisse kosmosejaama.
Vene õigeusuvaimulik õnnistamas kolmeliikmelist meeskonda, kes jõudis eile rahvusvahelisse kosmosejaama. Foto: SCANPIX

Turvaline saabumine umbes 400 kilomeetri kõrgusel Maa kohal asuvasse rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS) oli jaapanlasest, venelasest ja ameeriklasest koosnevale meeskonnale kahtlemata suureks kergenduseks. Viimasel ajal on kasutatava kosmosetehnika usaldusväärsuses omajagu kaheldud, kuna mehitatud lennud ISSi on praegu võimalikud üksnes Venemaa nõukogude ajast pärit aeguva kosmosetehnikaga.

Jaapanlane Kimiya Yui, Oleg Kononeko Vene kosmoseagentuurist Roscosmos ja NASA astronaut Kjell Lindgren pidid esialgsete plaanide kohaselt teele asuma mais. Moskva oli sunnitud lennu aga edasi lükkama pärast seda, kui kosmosejaama teel olev mehitamata veolaev Progress atmosfääris põlema süttis ja tagasi Maale kukkus.

Juhtum tekitas omajagu muret eelseisva mehitatud missiooni pärast. Õnnetusjuhtumi uurijatel õnnestus siiski äpardumise põhjus välja selgitada – Progress ei suutnud korralikult Sojuzi raketist eralduda. Juulis jõudis järgmine laev juba edukalt kosmosejaama.

Tagasi üles